Aktualności

Plebiscyt FIS rozstrzygnięty: Prevc sportowcem sezonu

Międzynarodowa Federacja Narciarska również w tym roku zorganizowała internetowy plebiscyt, w którym fani skoków narciarskich mogli wybrać „Sportowca Sezonu”, „Odkrycie Sezonu”, a także „Trenera Sezonu”. W poszczególnych kategoriach triumf odnieśli Peter Prevc, Rune Velta oraz Alexander Stoeckl.

Międzynarodowa Federacja Narciarska również w tym roku zorganizowała internetowy plebiscyt, w którym fani skoków narciarskich mogli wybrać „Sportowca Sezonu”, „Odkrycie Sezonu”, a także „Trenera Sezonu”. W poszczególnych kategoriach triumf odnieśli Peter Prevc, Rune Velta oraz Alexander Stoeckl.

Prevc „Sportowcem Sezonu”

Po ekscytującym sezonie zimowym, który zakończył się zapierającymi dech w piersiach zawodami w Planicy, Peter Prevc został okrzyknięty przez internautów „Sportowcem Roku”. Tytuł ten jest swego rodzaju osłodą przegranej w generalnej klasyfikacji Pucharu Świata. Słoweniec, mimo zdobycia identycznej ilości punktów, nie otrzymał Kryształowej Kuli jedynie dlatego, że w przebiegu całego sezonu mniej razy stawał na najwyższym stopniu podium. Warto jednak przypomnieć, że 21-latek z Kranju, jako pierwszy oddał ponad 250-metrowy lot, co czyniło go przez krótki czas rekordzistą w długości lotu. Ponadto Słoweniec zajął 1. miejsce w klasyfikacji generalnej lotów narciarskich, za co został uhonorowany Małą Kryształową Kulą. Triumfator PŚ w sezonie 2014/2015, czyli Severin Freund, w plebiscycie przeprowadzonym przez FIS, zajął 2. miejsce. Czołową trójkę uzupełnił Anders Fannemel, który jest aktualnie autorem najdłuższego ustanego skoku, który wynosi 251,5 metra.

Lp. Zawodnik Kraj Procent głosów
1 Peter Prevc SLO 29,73%
2 Severin Freund GER 22,53%
3 Anders Fannemel NOR 14,56%
4 Noriaki Kasai JPN 14,14%
5 Stefan Kraft AUT 9,50%
6 Rune Velta NOR 9,45%

Velta „Odkryciem Sezonu”

Zdecydowanym zwycięzcą w kategorii „Odkrycie Sezonu”, został Norweg – Rune Velta, na którego swój głos oddało 50,17% biorących udział w głosowaniu. Chyba nie zdziwi nikogo, że to właśnie ten 25-letni zawodnik wygrał w owej kategorii. Norweg bowiem okazał się najlepszym zawodnikiem tegorocznych mistrzostw świata w Falun, na których zdobył aż cztery medale – dwa złote krążki (konkurs indywidualny na normalnej skoczni oraz rywalizacja drużynowa), srebro (konkurs mieszany) oraz brąz (konkurs indywidualny na dużym obiekcie). Na podium plebiscytu FIS znaleźli się również dobrze rokujący na przyszłość młody Norweg – Johann Andre Forfang (30,37%) oraz Czech – Roman Koudelka (11,50%), który bardzo mocno rozpoczął miniony sezon zimowy.

Lp. Zawodnik Kraj Procent głosów
1 Rune Velta NOR 50,17%
2 Johann Andre Forfang NOR 30,37%
3 Roman Koudelka CZE 11,50%
4 Markus Eisenbichler GER 7,96%

Stoeckl „Trenerem Sezonu”

Sukcesy mistrzostw świata w Falun przełożyły się również na to, że w tym roku tytuł „Trenera Roku” przypadł 42-letniemu Austriakowi – Alexandrowi Stoecklowi, który od pięciu lat prowadzi reprezentację Norwegi. Szkoleniowiec z kraju Wikingów, od internatów otrzymał 49,87% głosów. Prawie dwukrotnie mniej, bo 25,21% głosów, otrzymał trener Słoweńców – Goran Janus. Trzecim szkoleniowcem minionego sezonu okazał się trener naszych zachodnich sąsiadów – Werner Schuster (18,70%).

Lp. Trener Kraj Procent głosów
1 Alexander Stoeckl NOR 49,87%
2 Goran Janus SLO 25,21%
3 Werner Schuster GER 18,70%
4 Heinz Kuttin AUT 6,22%

 

Jak było rok temu?

W ubiegłorocznym plebiscycie przeprowadzonym przez Międzynarodową Federację Narciarską, wszystkie kategorie zdominowali Polacy. Zawodnikiem Sezonu został bowiem Kamil Stoch, Odkryciem Sezonu – Jan Ziobro, a zaszczytny tytuł Trenera Sezonu trafiło do rąk Łukasza Kruczka.

Foto: Anna Cis

 

Źródło: berkutschi.com

O autorze

Katarzyna Służewska