Aktualności

Jacobsen i Roensen kończą ze skokami

Do Andersa Bardala, Ole Mariusa Ingvaldsena, Vegarda Skletta i Kima Rene Evlenuma Sorsella, którzy po zimowym sezonie 2014/2015 zakończyli sportową karierę, dołączyło dwóch kolejnych Norwegów. W minioną niedzielę Atle Pedersen Roensen poinformował o zawieszeniu nart na kołek, a we wtorek taka sama wiadomość dotarła do nas odnośnie Andersa Jacobsena.

Do Andersa Bardala, Ole Mariusa Ingvaldsena, Vegarda Skletta i Kima Rene Evlenuma Sorsella, którzy po zimowym sezonie 2014/2015 zakończyli sportową karierę, dołączyło dwóch kolejnych Norwegów. W minioną niedzielę Atle Pedersen Roensenpoinformował o zawieszeniu nart na kołek, a we wtorek taka sama wiadomość dotarła do nas odnośnie Andersa Jacobsena.

Pedersen rezygnuje

26-letni Atle Pedersen Roensen o zakończeniu sportowej kariery poinformował swoich fanów na jednym z portali społecznościowych. W przypadku Norwega, nie było widać żadnych przesłanek ku temu, by skoczek zmuszony był do odstawienia nart w kąt. Jednak Pedersen Roensen postanowił inaczej. „Zdecydowałem się zakończyć swoją karierę jako skoczek narciarski. Bardzo dziękuję Wam za wsparcie. Mam wyłącznie dobre wspomnienia, dałem się z siebie wszystko. Teraz nadszedł czas, aby zajmować się czymś innym niż skokami”.

Atle Pedersen Roensen w zawodach Pucharu Świata zadebiutował w marcu 2010 roku, kiedy to zajmując 29. miejsce zdobył swoje pierwsze pucharowe punkty. Najwyższym miejscem, które zajął w rywalizacji tej rangi, była 11. lokata podczas zawodów w Bischofshofen w 2012 roku. 26-letni Norweg był skoczkiem, który występował głównie w zawodach Pucharu Kontynentalnego. Od 2008 roku, kiedy rozpoczął rywalizację w tym cyklu, ośmiokrotnie stawał na podium, w tym trzy razy na najwyższym jego stopniu.

Jacobsen na sportowej emeryturze

Po poważnym upadku w Planicy w 2013 roku, w którym Anders Jacobsen doznał zerwania więzadła krzyżowego, Norweg przez długi czas nie mógł powrócić do swojej dawnej formy. Głównym powodem był fakt, że zawodnik odczuwał ból w kontuzjowanym kolanie. Już wtedy po raz pierwszy zawiesił swoją karierę. Jednak sezon 2014/2015 był dla 30-latka powrotem dawnych lat świetności. Potwierdzeniem tego był złoty medal MŚ w Falun, który wraz z kolegami zdobył w konkursie drużynowym, wygrana w noworocznych zawodach w Ga-Pa czy to, że przez większość sezonu zajmował miejsca w czołowej „30”. Anders Jacobsen zdecydował jednak, że na tym etapie swojej sportowej kariery, zakończy przygodę ze skokami. Jako główny powód podaje się fakt, że brakowało mu już potrzebnej motywacji do rywalizacji w międzynarodowych zmaganiach, a także to, że chciałby teraz poświęcić się tylko i wyłącznie swojej rodzinie. „To była dla mnie bardzo trudna decyzja. Mam za sobą jednak wiele lat spędzonych na skoczni i niezliczoną ilość oddanych skoków. Przez ten okres brakowało mi czasu dla najbliższych. Miniony miesiąc spędziłem z bliskimi mi osobami, dzięki którym zrozumiałem, że przyszedł odpowiedni moment, by otworzyć nowy rozdział w moim życiu. Nie zmienia to faktu, że skakanie sprawiało mi dużo radości i będzie mi tego bardzo brakowało”.

Warto tutaj przypomnieć, że podczas ZIO w Vancouver (2010) zdobył wraz z kolegami brązowy medal. Ponadto na swoim koncie ma siedem krążków MŚ (1x złoto, 4x srebro, 2x brąz), trzy medale MŚwL (1x srebro, 2x brąz), w sezonie 2006/2007 wygrał w prestiżowym Turnieju Czterech Skoczni, a w sezonie 2012/2013 zajął w nim 2. miejsce, w 2012 roku był drugim skoczkiem Letniego Pucharu Kontynentalnego.

Foto: Kacper Kolenda

Źródło: facebook.com / nrk.no / informacja własna

O autorze

Katarzyna Służewska