Aktualności

PZN podsumował sezon 2014/2015 (FOTO)

W środę 29 kwietnia 2015 roku w Starej Zajezdni w Krakowie Polski Związek Narciarskich podsumował miniony, brązowy sezon polskiego narciarstwa oraz XI Edycję Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich „Szukamy Następców Mistrza” – LOTOS Cup 2015 w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. W konferencji wzięli udział m.in. Wiceminister Sportu i Turystyki – Dorota Idzi, sponsorzy na czele z Generalnym Sponsorem Polskiego Narciarstwa – Grupą LOTOS S.A., członkowie grup szkoleniowych PZN oraz uczestnicy zawodów LOTOS Cup wraz z trenerami. Spotkanie poprowadził dziennikarz TVP Sport – Przemysław Babiarz.

W środę 29 kwietnia 2015 roku w Starej Zajezdni w Krakowie Polski Związek Narciarskich podsumował miniony, brązowy sezon polskiego narciarstwa oraz XI Edycję Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich „Szukamy Następców Mistrza” – LOTOS Cup 2015 w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. W konferencji wzięli udział m.in. Wiceminister Sportu i Turystyki – Dorota Idzi, sponsorzy na czele z Generalnym Sponsorem Polskiego Narciarstwa – Grupą LOTOS S.A., członkowie grup szkoleniowych PZN oraz uczestnicy zawodów LOTOS Cup wraz z trenerami. Spotkanie poprowadził dziennikarz TVP Sport – Przemysław Babiarz.

Sezon 2014/2015 obfitował w wiele ważnych wydarzeń sportowych, podczas których nasi narciarze stawali na podium i zdobywali medale. W Falun mogliśmy emocjonować się startami naszych zawodników w konkurencjach drużynowych, gdzie w team sprincie Justyna Kowalczyk wspólnie z Sylwią Jaśkowiec wywalczyły historyczny, bo pierwszy dla Polski, brązowy medal w tej konkurencji. Drużyna skoczków narciarskich w składzie: Piotr Żyła, Klemens Murańka, Jan Ziobro i Kamil Stoch powtórzyła sukces z Val di Fiemme i po raz drugi w historii Mistrzostw Świata mogliśmy oglądać podopiecznych trenera Łukasza Kruczka na najniższym stopniu podium. Brąz do polskiej kolekcji dołożył reprezentant Kadry Juniorów – Dawid Jarząbek, który w austriackim Tschagguns zajął trzecie miejsce w Zimowym Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy.

Apoloniusz Tajner, fot. Katarzyna Służewska

Jak pierwszy głos zabrał Prezes Polskiego Związku Narciarskiego – Apoloniusz Tajner, który podkreśli wkład Grupy LOTOS S.A. w rozwój polskiego narciarstwa. Już od 11 lat ten program kapitalnie funkcjonuje. Pomaga nam nie tylko w rozwijaniu osobowości sportowej w skokach narciarskich, ale również w kombinacji norweskiej, przez co te dwie dyscypliny dobrze się rozwijają. Chciałbym zachęcić wszystkich do trenowania kombinacji norweskiej, bo mamy warunki w naszym kraju do uprawiania tego sportu. Bez Grupy LOTOS, bez naszego głównego sponsora, który jest z nami od 2003 roku nie byłoby takich sukcesów, bo nie byłoby warunków, żeby ten sport uprawiać. Ważną rzeczą są również gratyfikacje dla zawodników i stypendia trenerskie, które są wsparciem finansowym i dzięki temu trenerzy mogą poświęcić na pracę w klubach tyle czasu, ile potrzeba. Stypendia wzmocniły ten program, za co bardzo serdecznie dziękuję Grupie LOTOS S.A. i podziękowania składam na ręce Pani Jowity Twardowskiej – prawej ręki Pawła Olechnowicza – Prezesa Zarządu Grupy LOTOS S.A. Myślę, że naszej współpracy nic nie zagraża i cieszę się, że wspólnie będziemy dalej brali udział w pozyskiwaniu młodych talentów, co będzie owocowało jeszcze większymi sukcesami niż dotychczas. Mamy co prawda dwa złote medale olimpijskie Kamila Stocha, ale do wywalczenia wciąż pozostaje złoty medal w konkurencji drużynowej i do tego będziemy dążyli.

Przemysław Kantyka (1. miejsce), Łukasz Podżorski (2.) i Krzysztof Leja (3.), fot. Anna Cis 

Spotkanie swoją obecnością uświetniła Wiceminister Sportu i Turystyki Dorota Idzi. – W imieniu Ministra Sportu i Turystyki Pana Andrzeja Biernata chciałabym gorąco pogratulować tego sezonu i powiedzieć, że nasza inwestycja w Polski Związek Narciarski rzeczywiście się opłaca. Dofinansowanie w kwocie 10 milionów przynosi efekty. Jest szeroka kadra trenerska i konkretne wyniki sportowe. W sposób szczególny gratuluję Pani Justynie Kowalczyk i Sylwii Jaśkowiec, które w sprincie drużynowym zdobyły upragniony, brązowy medal na Mistrzostwach Świata. Cieszy nas bardzo również drużynowy sukces skoczków narciarskich. Na igrzyskach było blisko medalu, a ten rok poolimpijski owocuje kolejnym sukcesem, czyli brązowym medalem, choć w innym składzie, co świadczy o szerokiej kadrze, z której trener może korzystać. Panie trenerze gorące gratulacje! Myślę, że jest pan dobrą wizytówką polskiego sportu, bo wychował pan wielu zawodników. Jest pan świetnym przykładem, że nie tylko szkoleniowcy z zagranicy odnoszą sukcesy. Dołączam się również do gratulacji dla Grupy LOTOS. Jestem pod wrażeniem zaangażowania firmy i wspierania sportowców, choć ryzykownie zaczęli, bo od najmłodszych grup i od wspierania trenerów. Jednak teraz mogą się cieszyć, bo tak naprawdę o to chodziło, żeby sukcesy rodziły się po latach w seniorach, stąd wybór tej dłuższej drogi przynosi efekty na Mistrzostwach Świata i Igrzyskach Olimpijskich. Sukcesy cieszą wszystkich kibiców w Polsce i również Ministerstwo Sportu i Turystyki. Zawodnikom i trenerom bardzo dziękuję, gratuluję i życzę odpoczynku, choć już krótkiego, bo słyszałam, że w połowie maja wznawiają treningi. Przed wami dalsza praca i walka o kwalifikację olimpijską.

Maciej Kot i Piotr Żyła, fot. Anna Cis 

Następnie głos w imieniu Grupy LOTOS S.A. zabrała pani Jowita Twardowska Dyrektor ds. komunikacji i CSR w Grupie LOTOS. Bardzo się cieszę, że tyle ciepłych słów w kierunku Grupy LOTOS i Pana Prezesa już mogłam usłyszeć. Grupa LOTOS jest obecna w sporcie w wielu dyscyplinach, ale myślę, że akurat współpraca właśnie z Polskim Związkiem Narciarskim i z Panem Prezesem Tajnerem przynosi nam od lat wiele satysfakcji i radości. Program „Szukamy Następców Mistrza pokazuje, że warto czekać, warto być cierpliwym, warto zaufać również takiej instytucji sportowej i tak naprawdę dążyć do tego samego celu, żeby sukcesy były nie tylko na terenie Polski, ale również żeby byli to sportowcy, którzy potrafią walczyć na arenie międzynarodowej i to się nam udało. 11 lat współpracy obfitowało w sukcesy nie tylko naszych seniorów panów i pań, ale również naszej młodzieży. LOTOS Cup to namiastka Pucharu Świata, w którym do wygrania są stypendia, sprzęt sportowy, czyli wszystko to, co jest niezbędne do podstawowego szkolenia młodzieży. Oczywiście później cieszą nas wszystkie duże sukcesy sportowe i mam nadzieję, że gdzieś tam ten głód sportowych sukcesów pozostał. Liczyliśmy może na trochę więcej w tym sezonie, jednak przed nami kolejny rok pełen nadziei i emocji. Życzę wam żebyśmy w przyszłym roku znów mogli się spotkać i świętować jeszcze większe sukcesy.

Skoczkowie i sztab szkoleniowy, fot. Katarzyna Służewska

W tym sezonie zakończyliśmy sukcesem XI Edycję Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich „Szukamy Następców Mistrza” – LOTOS Cup w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Zawody te odbywały się w ośmiu męskich kategoriach wiekowych: Senior, Junior A, Junior B, Junior C, Junior D, Junior E oraz w dwóch żeńskich kategoriach: Młodziczki i Juniorki. Celem rozgrywanego od 2004 roku programu jest promocja i rozwój skoków narciarskich dzieci i młodzieży oraz poszukiwanie największych talentów wśród młodych skoczków, którzy w przyszłości będą godnie reprezentować Polskę na największych skoczniach świata, podobnie jak ich starsi koledzy – Jan Ziobro, Klemens Murańka czy Aleksander Zniszczoł, którzy również brali udział w programie LOTOS Cup.

LOTOS Cup to największe sportowo-społeczne przedsięwzięcie w historii polskiego narciarstwa. W program zaangażowane są wszystkie liczące się kluby w Polsce z sekcjami skoków narciarskich i kombinacji norweskiej. Grupa LOTOS S.A. już od 11 lat wspiera najzdolniejszych młodych sportowców, jest fundatorem sprzętu sportowego dla klubów narciarskich oraz stypendiów i nagród dla najlepszych młodych zawodników, którzy zwyciężyli w klasyfikacji generalnej całego turnieju. Według regulaminu jedenastej edycji zawodów LOTOS Cup stypendia otrzymała najlepsza trójka zawodników w kategorii Junior B i C w skokach narciarskich i w kombinacji norweskiej. Wręczono również wiele nagród rzeczowych dla zawodników oraz po raz drugi w historii programu 15 rocznych stypendiów dla trenerów pracujących w najlepszych klubach narciarskich.

Pełna fotorelacja z konferencji.

Autor komunikatu: Alicja Kosman / PZN

O autorze

Redakcja Skoki24.pl