Aktualności

Znamy polskie kadry na sezon 2015/2016

Aleksander Zniszczoł w kadrze A, spadek Macieja Kota i Dawida Kubackiego do kadry młodzieżowej, czy przeniesienie Andrzeja Stękaly do grupy Macieja Maciusiaka, to tylko niektóre zmiany kadrowe ogłoszone dziś przez Polski Związek Narciarski. Bez rewolucji obeszło się wśród trenerów, gdyż wszyscy główni szkoleniowcy pozostają na swoich stanowiskach. 

Aleksander Zniszczoł w kadrze A, spadek Macieja Kota i Dawida Kubackiego do kadry młodzieżowej, czy przeniesienie Andrzeja Stękaly do grupy Macieja Maciusiaka, to tylko niektóre zmiany kadrowe ogłoszone dziś przez Polski Związek Narciarski. Bez rewolucji obeszło się wśród trenerów, gdyż wszyscy główni szkoleniowcy pozostają na swoich stanowiskach. 

Kadra A

Pięciu zawodników tworzy obecnie kadrę A. Do czwórki z ubiegłego sezonu – Kamila Stocha, Piotra Żyły, Klemensa Murańki i Jana Ziobry – dołączy Aleksander Zniszczoł. Nie jest to niespodzianka, gdyż 21-latek większość minionej zimy regularnie startował w Pucharze Świata. Wśród podopiecznych Łukasza Kruczka nie znaleźli się tym razem Maciej Kot i Dawid Kubacki, chociaż jeden skoczek z kadry młodzieżowej w przypadku dobrych startów ma ciągle szansę na awans do kadry A.

 

Skoczkowie: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Klemens Murańka, Jan Ziobro i Aleksander Zniszczoł.

Trenerzy: Łukasz Kruczek, Zbigniew Klimowski, Grzegorz Sobczyk

Fizjoterapeuta: Łukasz Gębala

Serwismen: Kacper Skrobot

Współpracownicy: Aleksander Winiarski, Michał Wilk, Jan Szturc, Adam Małysz

 

Tak prezentowały się kadry przed sezonem zimowym 2014/2015, fot. Alicja Kosman / PZN

 

Kadra młodzieżowa

Młodzieżową kadrę polskich skoczków (tzw. kadra B) utworzy siedmiu zawodników. Obok dwóch młodych sportowców – Krzysztofa Bieguna i Bartłomieja Kłuska – znajdą się w niej także: doświadczony Stefan Hula i kontuzjowany Jakub Wolny.  Pod okiem Macieja Maciusiaka w nadchodzącym sezonie trenować będą również Dawid Kubacki i Maciej Kot (spadek z kadry A), a także były przedstawiciel kadry juniorów – Andrzej Stękała, który świetnymi startami w cyklu FIS Cup zasłużył sobie na awans.

 

Skoczkowie: Krzysztof Biegun, Bartłomiej Kłusek, Stefan Hula, Jakub Wolny, Dawid Kubacki, Maciej Kot, Andrzej Stękała

Trenerzy: Maciej Maciusiak, Wojciech Topór

Fizjoterapeuta: Daniel Kwiatkowski

Serwismen: Kamil Skrobot

 

Krzysztof Miętus nie może ostatnio odnaleźć dobrej formy, fot. Anna Cis

 

Kadra juniorów

W kadrze tworzonej przez najmłodszych skoczków narciarskich w Polsce znajdują się dwa nowe nazwiska. Pod okiem Roberta Matei i Piotra Fijasa od nowego sezonu trenować będą Dominik Kastelik i Krzysztof Miętus. Dla Dominika Kastelika jest to debiut w kadrach narodowych, natomiast dla Krzysztofa Miętusa taka decyzja oznacza kolejną degradację. Warto przypomnieć, że 24-latek z Dzianisza wielokrotnie startował już z zawodach najwyższej rangi.

 

Skoczkowie: Przemysław Kantyka, Krzysztof Leja, Łukasz Podżorski, Dawid Jarząbek, Adam Ruda, Krzysztof Miętus, Dominik Kastelik

Trenerzy: Robert Mateja, Piotr Fijas

Fizjoterapeuta: Michał Górny

Serwismen: Marcin Bachleda

 

Kadra kobiet

Od nowego sezonu powiększy się kadra polskich skoczkiń narciarskich. Do Magdaleny Pałasz i Joanny Szwab dołączy mistrzyni Polski – Kinga Rajda. Trenerem głównym pozostaje Sławomir Hankus, a jego nowym asystentem będzie Wojciech Tajner.

 

Skoczkinie: Magdalena Pałasz, Joanna Szwab, Kinga Rajda

Trenerzy: Sławomir Hankus, Wojciech Tajner

 

Kinga Rajda wygrała ostatnie zimowe mistrzostwa Polski w Szczyrku, fot. Przemysław Krawiec

 

Poza kadrami

Nowe rozdanie przed kolejnym sezonem w skokach narciarskich wykluczyło pewnych zawodników z grupy skoczków znajdujących się w kadrach narodowych. Dotyczy to głównie byłych reprezentantów kadry juniorów, gdyż Sebastian Hebel i Paweł Gut nie znaleźli w niej ponownie swojego miejsca.

 

Źródło: pzn.pl

O autorze

Przemysław Krawiec