Aktualności

Czesi odkryli karty na sezon 2015/2016 – szykują się duże zmiany

Reprezentanci Czech minionego sezonu zimowego nie mogą zaliczyć do najbardziej udanych. Z tego też powodu w kadrach naszych południowych sąsiadów zaszły radykalne zmiany. Czy sprawdzą się podczas zbliżającego się sezonu? Dowiemy się już niedługo.

Reprezentanci Czech minionego sezonu zimowego nie mogą zaliczyć do najbardziej udanych. Z tego też powodu w kadrach naszych południowych sąsiadów zaszły radykalne zmiany. Czy sprawdzą się podczas zbliżającego się sezonu? Dowiemy się już niedługo.

Zmiany, zmiany…

Czeskie media poinformowały, że trzynastu reprezentantów Czech będzie od tego sezonu trenowało w dwóch grupach szkoleniowych. Będą one prowadzone przez Richarda Schallerta oraz Michala Dolezala. Ponadto do życia powołane zostało stanowiska koordynatora, na którym obsadzono Jakuba Jiroutka.

Schallert trenerem Koudelki i młodych Czechów

Pod bacznym okiem Richarda Schallerta, którego wspierać będzie Jaroslav Simek, trenować będzie nadal Roman Koudelka. Ponadto z tym doświadczonym zawodnikiem grupę tworzyć będą Frantisek Holik, Jan Michalek, Viktor Polasek, Filip Sakala, Vojtech Stursa, a także Tomas Vancura. Głównym celem, który postawiono tej grupie, jest jak najlepsze przygotowanie się do zimowych igrzysk olimpijskich w 2018 roku. Dlatego też Ci młodzi zawodnicy będą rywalizowali w zawodach Pucharu Kontynentalnego, Letniego Grand Prix oraz Pucharu Świata, a zimą będą walczyli również o medale mistrzostw świata juniorów w rumuńskim Rasnovie.

Dolezal i zwiększenie kwoty startowej

Drugą grupę szkoleniową, którą prowadzić będzie Michal Dolezal wraz z Radkiem Zidkiem, współtworzyć będą natomiast doświadczeni zawodnicy tj. Antonin Hajek, Lukas Hlava, Jakub Janda, Milos Kadlec, Cestmir Kozisek oraz Jan Matura. Tym zawodnikom za cel postawiono zwiększenie kwoty startowej podczas letnich zawodów GP (3/4 zawodników powinno punktować), natomiast w Pucharze Kontynentalnym 2/4 skoczków powinno zajmować miejsca w ścisłej czołówce.

Funkcja czeskiego koordynatora

Jakub Jiroutek, który od najbliższego lata będzie pełnił funkcję koordynatora czeskich skoków, za zadanie będzie miał planowanie oraz uczestnictwo w obozach treningowych kadry. Będzie również widoczny na zawodach PK i LGP, by móc m.in. obserwować poczynania zawodników.

Który trener na które zawody?

W zawodach inaugurujących LGP 2015, czyli w Wiśle, Czesi będą prowadzeni przez duet Schallert – Dolezal, w Hinterzarten ten pierwszy zostanie zastąpiony Jiroutkiem, który natomiast później wraz z Radkiem Zidkiem pojedzie na konkursy w Courchevel i Einsiedeln. Decyzja, z kim reprezentacja pojedzie na azjatyckie zawody, zostanie podjęta w późniejszym czasie.

Pierwszy obóz szkoleniowy już za Czechami

Warto tu wspomnieć, że Richard Schallert wraz ze swoimi podopiecznymi ma już za sobą pierwszy obóz szkoleniowy. Odbył się on w Libercu, a sami zawodnicy oraz Jakub Jiroutek podsumowują go bardzo pozytywnie. „Osobiście całe zgrupowanie oceniam na plus. Ćwiczenia techniczne, a także przygotowania kondycyjne wyszły wspaniale. Wszystko zostało wyjaśnione i przekazane Richardowi” – mówi czeski koordynator, który obecnie pracuje nad obozem treningowym dla drugiej grupy zawodników.

Źródło: skoky.net

O autorze

Katarzyna Służewska