Aktualności

Zgrupowania czas zacząć

Względny odpoczynek od skoków powoli dobiega końca. Choć każdy z zawodników na swój sposób aktywnie spędzał ostatnie dwa miesiące, to od najbliższego poniedziałku, w nowych grupach szkoleniowych, polscy skoczkowie rozpoczną kolejny wspólny okres przygotowań do następnego sezonu. Kadra A i B pojedzie do Cetniewa nad polskie morze, natomiast juniorzy oddadzą pierwsze skoki w Szczyrku oraz przejdą badania w Warszawie.

Względny odpoczynek od skoków powoli dobiega końca. Choć każdy z zawodników na swój sposób aktywnie spędzał ostatnie dwa miesiące, to od najbliższego poniedziałku, w nowych grupach szkoleniowych, polscy skoczkowie rozpoczną kolejny wspólny okres przygotowań do następnego sezonu. Kadra A i B pojedzie do Cetniewa nad polskie morze, natomiast juniorzy oddadzą pierwsze skoki w Szczyrku oraz przejdą badania w Warszawie.

Juniorzy pozostają w Szczyrku

Polska kadra juniorów, którą prowadzi Robert Mateja, pierwsze zgrupowanie odbędzie na kompleksie skoczni w Szczyrku, a także pojedzie na badania lekarskie do Warszawy. „18 maja spotykamy się w Szczyrku, gdzie rozpoczniemy pierwsze zgrupowanie. (..) W planie mamy również badania lekarskie w Warszawie, no i również omówimy wszystkie takie sprawy organizacyjne” – mówi trener.

Warto przypomnieć, że skład personalny kadry juniorów uległ drobnej zmianie. Obecnie najmłodsza grupa szkoleniowa będzie składać się z siedmiu zawodników: Dawida Jarząbka, Przemysława Kantyki, Dominika Kastelika, Krzysztofa Lei, Krzysztofa Miętusa, Łukasza Podżorskiego oraz Adama Rudy. Ze względu na te zmiany kadra początkowo będzie musiała się trochę przeorganizować. Ponadto na pierwszym zgrupowaniu omówione zostaną podstawowe cele i zadania dla każdego z zawodników. Trenerem grupy pozostaje Robert Mateja, któremu pomagać będzie Piotr Fijas.

Nową twarzą wśród podopiecznych Roberta Matei jest Dominik Kastelik. Skoczek dostał kredyt zaufania od trenera w postaci powołania do kadry. „U Dominika widać potencjał i powiedzmy, że ma taki talent do skoków. Obserwowaliśmy go zimą na zawodach, gdzie w niektórych bardzo fajnie się zaprezentował. Co prawda jeszcze ta jego dyspozycja nie jest ustabilizowana, ponieważ zdarzały mu się wpadki, ale tak jak wspominałem, zauważyliśmy u niego pewny potencjał, wyszedł również dobrze w swoim rankingu i dlatego został powołany”.

Treningi i odpoczynek nad polskim morzem

Kadra A i B pod wodzą Łukasza Kruczka i Macieja Maciusiaka pojadą nad polskie morze do Cetniewa, gdzie rozpoczną pierwsze grupowe przygotowania do zbliżającej się rywalizacji. Mimo, że nie trenowali wspólnie, to każdy z zawodników indywidualnie uprawiał przeróżne formy aktywności fizycznej. Potwierdzają to chociażby słowa Macieja Maciusiaka w udzielonym nam wywiadzie: „Przygotowania do sezonu zimowego już zaczęliśmy – na razie bardzo spokojnie, ale zawodnicy już od jakiegoś czasu trenują. Pierwsze zgrupowanie zaczynamy od 18 maja wyjazdem do Cetniewa, natomiast pierwsze skoki zawodnicy oddadzą w Szczyrku z początkiem czerwca”.

Podobnie określa sportowe przygotowanie polskich skoczków trener Łukasz Kruczek „Zawodnicy trenują praktycznie cały czas. Jest to jednak całkiem inna forma treningu, jaki jest stosowany w trakcie przygotowań. Można powiedzieć, że jest to po prostu forma aktywności fizycznej”. Wywiady z trenerami kadr możecie przeczytać TUTAJ i TUTAJ.

W sezonie 2015/2016 kadrę A będzie tworzyć pięciu zawodników: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Klemens Murańka, Jan Ziobro i Aleksander Zniszczoł. Zawodnicy będą trenować pod wodzą wspomnianego już Łukasza Kruczka i asystentów – Zbigniewa Klimowskiego oraz Grzegorza Sobczyka.

Kadra B, której szkoleniowcem pozostaje Maciej Maciusiak, będzie składać się z siedmiu skoczków. Wśród szczęśliwców znaleźli się: Krzysztof Biegun, Stefan Hula, Bartłomiej Kłusek, Maciej Kot, Dawid Kubacki, Andrzej Stękała i Jakub Wolny.

Kredytem zaufania obdarzony został również Andrzej Stekała, który od najbliższego sezonu będzie członkiem kadry B. Maciej Maciusiak ma jednak pełne zaufanie do 20-latka. „Andrzej to naprawdę solidny zawodnik, który ma za sobą naprawdę bardzo udany sezon. Będzie to dla niego dopiero drugi sezon w grupie szkoleniowej, a już będzie razem z zawodnikami doświadczonymi. Jest to zawodnik przed którym dużo pracy, ale już w poprzednim sezonie udowadniał, że z presją umie sobie radzić”.

Źródło: pzn.pl / informacja własna

O autorze

Katarzyna Służewska