Aktualności

Zmiana rozmiaru Wielkiej Krokwi

Najbardziej znana polska skocznia narciarska – Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza w Zakopanem będzie większa niż dotychczas. Ulegnie zmianie jej rozmiar (tzw. punkt HS).

Najbardziej znana polska skocznia narciarska – Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza w Zakopanem będzie większa niż dotychczas. Ulegnie zmianie jej rozmiar (tzw. punkt HS).

HS 139

Na 2016 rok zaplanowane zostały pracę remontowe na Wielkiej Krokwi. Zmianie zostanie poddana część profilu zeskoku, zmieni się również kąt nachylenia progu. Po tych pracach rozmiar skoczni (punkt HS) zwiększy się z 134 do 139 metrów. Możliwe to będzie bez przebudowy rozbiegu, na którym dodatkowo pojawią się lodowe tory.

 

Dłuższe skoki

Dzięki zabiegom opisanym powyżej, skoczkowie będą lecieć niżej, ale za to dalej. Tym samym możemy spodziewać się nowego rekordu Wielkiej Krokwi. Obecny należy do Kamila Stocha, który podczas tegorocznych mistrzostw Polski skoczył 141,5 metra. Jest to zaledwie 2,5 metra dalej od nowej lokalizacji punktu HS, dlatego wielce prawdopodobne jest to, że już w 2016 roku będziemy mieć nowego rekordzistę skoczni w Zakopanem.

 

Największa skocznia w Polsce

Z punktem HS-139 do Wielkiej Krokwi powróci miano największej skoczni narciarskiej w Polsce. Przypomnijmy, że od 2008 roku skocznia w Zakopanem tytuł ten dzieli z Malinką w Wiśle (K-120, HS-134).

 

Homologacja FIS

Kilka dni temu Wielka Krokiew otrzymała homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej na najbliższe 5 lat, czyli do 2020 roku. To bardzo ważny dokument, ponieważ jest on konieczny do tego, aby na skoczni mogły się odbywać imprezy rangi międzynarodowej, np. Letnia Grand Prix lub zimowy Puchar Świata.

 

Foto: Kacper Kolenda

 

źródło: eurosport.onet.pl/radiokrakow.pl/inf.własna

O autorze

Kacper Kolenda