Aktualności

FIS Cup Villach – Odskocznia

Już w najbliższy weekend (11-12.07) zostanie zainaugurowana rywalizacja w ramach cyklu zawodów FIS Cup 2015/2016. Areną rozpoczynającą zmagania będzie austriackie Villach, gdzie na skoczni HS-98, młodzi skoczkowie powalczą o swoje pierwsze zwycięstwo w sezonie. Jednak Villach to nie tylko skocznia. To także piękna miejscowość położona w otoczeniu Alp Karynckich, będąca atrakcyjną bazą wypoczynkową dla turystów. Warto dowiedzieć się o niej czegoś więcej.

Lokalizacja

Miasto Villach położone jest na terenie Karyntii w południowo-wschodniej Austrii nad rzeką Drawa. Jest to najbardziej wysunięty na południe region narciarski Karyntii otoczony górskimi łańcuchami i alpejskimi jeziorami. Villach graniczy ze Słowenią i Włochami. Przez swoje położenie w centrum obszarów turystycznych, jest najbardziej dynamicznym miastem Karyntii, gdzie doskonale rozwijają się: drobna przedsiębiorczość, przemysł i nowe technologie.

 

Historia miasta

Najstarsze ślady ludzi, zamieszkałych tereny dzisiejszego miasta Villach, sięgają neolitu, czyli epoki kamienia gładzonego. Czterysta lat przed naszą erą zasiedlili się tam Ilirowie, a po nich plemiona celtyckie, które założyły Królestwo Noricum, będące pierwszym państwem na obszarze dzisiejszej Austrii. Wkrótce dostało się ono pod wpływy Imperium Rzymskiego. W połowie XVIII wieku tereny Villach nabyła cesarzowa Maria Teresa. Blisko sto lat później terytoria te odebrał Habsburgom Napoleon, włączając je do swojego imperium, które również dotknęła klęska. Nowy rozkwit gospodarczy przyniósł Villach przyłączenie do sieci kolei południowej, dlatego miasto te, współcześnie określa się mianem ”miasta kolejarzy”. Pierwsza i druga wojna światowa ciężko doświadczyły miasto, które jako ważny węzeł komunikacyjny stało się pierwszym celem wojsk alianckich.

Atrakcje turystyczne

Villach jest miastem bardzo atrakcyjnym turystycznie. Na uwagę zasługuje centralny plac starego miasta, który prowadzi do późnogotyckiego kościoła św. Jakuba, gdzie podziwiać możemy bogato rzeźbiony ołtarz główny, ogromny fresk św. Krzysztofa, czy unikatową, kamienną ambonę z 1555 roku. Jednym z najważniejszych punktów turystycznych jest także najwyższa w Karyntii 94 metrowa wieża kościelna dostępna dla zwiedzających jako punkt widokowy. Rozciąga się z niej przepiękny widok na całe miasteczko.

Po obu stronach placu znajdują się starannie odrestaurowane kamienice z różnych epok. Tworzą one wąskie, czasami zadaszane przez mieszkańców uliczki, kreując przy tym magiczny, niepowtarzalny klimat.

Dla lubiących spacery idealnym miejsce wydaje się być most na Drawie, który przez długie wieki był strategicznie ważnym przejściem przez rzekę. Widać stąd założone po obu stronach rzeki wały bulwarowe, które przyciągają rowerzystów i spacerowiczów. Z kolei przy placu zamkowym stoi odrestaurowany zamek Bambergów z historyczną wystawą wewnątrz renesansowego dziedzińca.

Stałym punktem turystycznych odwiedzin jest także park Schillera, gdzie znajduje się największa w Europie zadaszona geoplastyka, przedstawiająca model Karyntii. Imponujący krajobraz został ukazany na 182 metrach kwadratowych w skali 1:10 000. Dla lubiących muzea i wystawy czeka także Muzeum Miasta Villach posiadające zbiory pamiątek z dawnych czasów, które ilustrują kulturę, sztukę i historię miasta oraz jego okolic.

Wydarzenia kulturalne


W Villach o każdej porze roku odbywają się różne imprezy i festyny uliczne, które przyciągają wielu turystów. Najpopularniejszym wydarzeniem jest Tydzień Odpustowy zwany Villacher Kirchtagswoche. W tym roku odbywa się on od 26 lipca do 2 sierpnia. Podczas tego tygodnia całe Stare Miasto zamienia się w wielki jarmark, a w karczmach, restauracjach i innych lokalach ma miejsce niekończąca się zabawa. Punktem kulminacyjnym jest odpust, który przypada na 1 sierpnia bieżącego roku.

Villach posiada też bogatą ofertę artystyczną , której najważniejszym wydarzeniem jest festiwal muzyki klasycznej- ”Festival Carinthischer Sommer”. Odbywa się on od ponad 40 lat i należy do najbardziej prestiżowych festiwali muzycznych w Austrii.

Ciekawostki

– Villach jest siódmym co do wielkości miastem Austrii i drugim co do wielkości miastem w Karyntii.

– Villach jest pierwszym miastem, które zostało w 1997 wyróżnione jako Alpejskie Miasto Roku.

– Nazwa Villach została użyta po raz pierwszy w dokumencie piśmiennym z 1240 roku, kiedy to osada otrzymała prawa miejskie. – W XV i XVI wieku miasto pełniło funkcję ,,bramy na południe”. Dzięki handlowi z Wenecją, rozwojowi rzemiosła i górnictwu, Villach przeżyło w tym czasie okres największego rozkwitu.

– W Villach urodził się m.in. Martin Koch.


  • Źródło: region-villach.at/villach.at
  • Foto: Kacper Kolenda

O autorze

Kamila Walter