Aktualności

Historia skoczni im. Adama Małysza w Wiśle-Malince

W najbliższy czwartek, 30 lipca, rozpocznie się rywalizacja najlepszych skoczków w ramach cyklu Letniego Grand Prix. Jak w kilku poprzednich latach inauguracyjne zawody odbędą się na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle. Poniżej przedstawiamy krótką historię obiektu, czyli wszystko to, co powinni wiedzieć kibice, którzy przybędą na zawody.

Dawniej i dziś

Pierwsza skocznia narciarska w Wiśle-Malince powstała na początku XX wieku, a dokładnie w 1933 roku. Ówczesny obiekt był wykonany w całości z drewna, a jego wymiary pozwalały na skoki około 40-metrowe. Pierwszym rekordzistą skoczni był Mieczysław Kozdruń, który oddał skok na 41. metr. Pierwsza modernizacja obiektu odbyła sie na przełomie lat 60. i 70. poprzedniego stulecia, kiedy to przy skoczni powstała wieża sędziowska, rozbieg wykonany został ze stali, a punkt K został przesunięty na 105. metr. Największa i najważniejsza przebudowa skoczni, której efekt możemy podziwiać obecnie, miała miejsce w latach 2004-2008. Głównym powodem była chęć bycia gospodarzem konkursów najwyższej rangi, takich jak Puchar Świata. Po wielu problemach związanych m.in. z osunięciami się terenu pod zeskokiem, oficjalne otwarcie skoczni odbyło się w dniach 26-28 września 2008 roku, w czasie mistrzostw Polski.

Parametry skoczni i gospodarze

Wielkość obecnej skoczni w „Malince” to 134 metry, a punkt konstrukcyjny zlokalizowany jest na 120. metrze. Obiekt wyposażony jest w igielit, co umożliwia przeprowadzanie zawodów również latem, a także w sztuczne oświetlenie, dzięki czemu konkursy mogą odbywać się również w godzinach wieczornych. Warto tutaj wspomnieć, że obiekt jest własnością Centralnego Ośrodka Sportu dzierżawioną przez Polski Związek Narciarski.

Rekordziści skoczni

Pierwszym rekordzistą starego obiektu był wspomniany już Mieczysław Kozdruń, który wylądował na 41. metrze. W późniejszych latach rekord należał m.in. do Stanisława Marusarza (78m, 1952r.), Zdzisława Hryniewieckiego (78,5m, 1960r.), Stanisława Bobaka (99m, 1975r.), czy Adama Małysza (105m, 1996r.; 110m, 1997r.). Ostatni rekord należał do Wojciecha Skupnia, który wynosił 112,5 metra, a ustanowiony został w 2001 roku. Zimowym rekordzistą nowego obiektu jest Stefan Kraft, który 8 stycznia 2013 roku podczas zawodów PŚ wylądował na 139. metrze. Letni rekord skoczni należy do Kamila Stocha, który podczas LGP w 2013 roku wylądował na 136. metrze. Nieoficjalnym letnim rekordzistą jest jednak Słoweniec – Jure Sinkovec, który podczas LPK w 2010 roku oddał skok na odległość 137,5 m.

Od zawodów krajowych do Pucharu Świata

Jak już wspomnieliśmy, pierwszymi zawodami na skoczni w Wiśle-Malince były mistrzostwa Polski we wrześniu 2008 roku. Jednak nie to było aspiracją władz skoczni i miasta. Pierwszym międzynarodowym akcentem był Puchar Kontynentalny, który zorganizowany został w lutym 2009 roku. Zawody te zdominowane zostały przez Austriaków, gdyż pierwszego dnia wygrał Stefan Turnbichler, a drugiego – Andreas Kofler. W tym samym roku we wrześniu odbyły się tutaj finałowe zawody LPK, które padły łupem Marcina Bachledy. Pierwsze zawody w ramach Letniego Grand Prix odbyły się w sierpniu 2010 roku, kiedy to triumfowali Adam Małysz i Kamil Stoch. Wreszcie przyszedł ten upragniony dzień, czyli 9 stycznia 2013 roku, kiedy to skocznia była gospodarzem zawodów najwyżej rangi – Pucharu Świata.


  • Źródło: wisla.pl / wisla-malinka.com / skisprungschanzen.com
  • Foto: Kacper Kolenda

O autorze

Katarzyna Służewska