Aktualności

I Międzynarodowy Puchar Beskidów [wyniki + foto]

W piątek, 31 lipca, odbyło się uroczyste otwarcie kompleksu skoczni narciarskich w centrum Wisły. Tego samego dnia rozegrano od razu pierwsze zawody, czyli Międzynarodowy Puchar Beskidów. W konkursie wzięło udział w sumie 101 skoczków i 11 skoczkiń, którzy rywalizowali w kilku kategoriach wiekowych. Wszystkie szczegóły znajdziecie w poniższym komunikacie. 

 

Skoczkowie urodzeni w 2008 roku i młodsi skakali na obiekcie H-10, zawodnicy urodzeni w latach 2006-2007 oraz 2004-2005 rywalizowali na skoczni HS-20, a najstarsi (2002-2003 oraz 2000-2001) oddali skoki na największym obiekcie o punkcie konstrukcyjnym HS-40. Dziewczynki podzielone były na dwie kategorie wiekowe – 2006 i młodsze, które próbowały swoich sił na skoczni HS-10 oraz 2000-2005, które oddały skoki na obiekcie HS-40. W rozgrywkach, oprócz zawodników i zawodniczek z Polski, zobaczyliśmy reprezentantów Czech, Niemiec i Białorusi.

MPB-43-3

Tego dnia rewelacyjnie spisywał się siedmioletni Tymoteusz Cienciała, który nie tylko okazał się najlepszy w swojej kategorii wiekowej (2008 i młodsi), ale także na większych obiektach jako przedskoczek oddawał jedne z najdłuższych skoków. – Powiedziałbym, że bardzo fajnie się skakało, ale najlepiej to się lądowało. Cieszę się, że mogłem poznać skocznię, ale jestem zadowolony tylko w pięćdziesięciu procentach, ponieważ te skoki mogły być lepsze – ocenia popularny „Tymek”. – Najlepiej skakało mi się na skoczni HS-20, bo takie wolę. Natomiast na HS-40 narty poleciały mi za bardzo do góry i te skoki nie były już takie dobre – dodał młody zawodnik WSS Wisła w Wiśle.

MPB-37-3

Spośród zawodników rywalizujących na obiekcie HS-20 najlepsi okazali się reprezentanci TS Wisła Zakopane. W kategorii wiekowej 2006-2007 najdłuższe skoki oddał Kacper Jarząbek, a wśród zawodników urodzonych w latach 2004-2005 Jan Rzadkosz. W grupie najstarszych zawodników zwyciężyli skaczący w barwach TS Wisła Zakopane Mateusz Jarosz (Rocznik 2002-2003) oraz reprezentant klubu SSR LZS Sokół Szczyrk Patryk Hutyra (Rocznik 2000-2001). Z kolei wśród dziewcząt najlepsze okazały się pochodząca z Czech Helena Szurmanova (w młodszej kategorii) oraz reprezentantka AZS Zakopane Joanna Kil (w starszej kategorii).

MPB-29-3

Najmłodszym zawodnikiem Międzynarodowego Pucharu Dzieci i Młodzieży był dziś pięcioletni Michał Cieślar. Młodziutki skoczek z Wisły lądował na 3 i 2 metrze, a jego występ nagrodzony był ogromnymi brawami.

Skocznie w Wiśle-Centrum będą miejscem treningów dla dzieci i młodzieży, dlatego z otwarcia obiektów cieszą się przede wszystkim trenerzy lokalnych klubów. Zachwytu nad powstałym kompleksem nie kryje trener Jan Szturc, który od przez wiele lat był szkoleniowcem w klubie sportowym Wisła Ustronianka (obecnie WSS Wisła w Wiśle). – To są wspaniałe obiekty do szkolenia podstawowego. Brakowało nam tego, bo stare skocznie były nieczynne już od sześciu lat. Myślę, że to najnowocześniejsze obiekty nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Ich  parametry są bezpieczne, ale i wymagają od zawodników dobrej techniki, potrzebnej, żeby odlecieć. Czekaliśmy na nie naprawdę bardzo długo – powiedział z uśmiechem trener Szturc.

MPB-25-3

Po zawodach młodzi skoczkowie wraz z trenerami, rodzicami i zgromadzonymi pod skocznią kibicami przeszli na Plac Hoffa, gdzie na małej scenie wręczono laureatom pamiątkowe nagrody i dyplomy.

Pełną fotorelację z otwarcia skoczni w centrum Wisły znajdziecie TUTAJ.

 


  • Autorzy komunikatu: Anna Karczewska i Dominika Horczak / Biuro Prasowe FIS Grand Prix Wisła 2015
  • Foto: Katarzyna Służewska

O autorze

Przemysław Krawiec