Aktualności

#PodsumowanieDnia

Po zakończeniu jednego z wielu emocjonujących dni jakie czekają nas jeszcze w czasie tego weekendu, przyszedł czas na jego podsumowanie. Sprawdźmy więc, jak po piątkowych zawodach prezentuje się klasyfikacja generalna LPK pań i panów oraz kto wyrasta na faworyta jutrzejszego konkursu LGP w Hakubie.

LGP Hakuba
Po dwóch tygodniach przerwy Letnia Grand Prix zawitała do Hakuby. Na liście startowej widnieją nazwiska tylko 42 skoczków. Z czołowej dziesiątki obecny jest jedynie Kento Sakuyama, co pozwala na zajęcie przyzwoitego miejsca, zawodnikom sklasyfikowanym na niższych pozycjach.

Na faworytów konkursów w Hakubie wyrastają Japończycy. Kento Sakuyama wygrał pierwszą i trzecią serię treningową skacząc 126 i 128 metrów. Bardzo dobrze zaprezentował się także Taku Takeuchi, który podczas trzech serii zajmował miejsca w czołowej czwórce. Niespodziankę może sprawić Yumu Harada. Japoński skoczek narciarski w pierwszej próbie doleciał zaledwie do 111. metra zajmując siedemnastą pozycję. Jednak ze skoku na skok szło mu coraz lepiej i w ostatniej serii treningowej poszybował na 129,5m plasując się na drugim miejscu. W dzisiejszych treningach przypomniał o sobie również dawno niewidziany Noriaki Kasai. Japończyk skoczył 123m i 118,5m zajmując kolejno piątą oraz ósmą pozycję, rezygnując tym samym z oddania trzeciej próby.

Reprezentantom gospodarzy w walce o czołowe lokaty mogą przeszkodzić pozostali zawodnicy. Z dobrej strony pokazali się Simon Ammann, który nie wychodził po za czołową czwórkę (118,5m/121m/124,5m), Michael Neumayer (126,5m/122,5m/121m) oraz Robert Kranjec (119,5m/121m/122m).

LPK Pań Oberwiesenthal
Po południu w niemieckim mieście Oberwiesenthal miał miejsce inauguracyjny konkurs z cyklu LPK pań. Zawody zdominowała 17-letnia Słowenka Ema Klinec. Młoda skoczkini w pierwszej serii poszybowała na 93. metr zajmując trzecią pozycję tuż za Sarą Takanashi (101m) i Kathariną Althaus (94,5m). W drugiej serii dzisiejszych zawodów Klinec zdeklasowała swoje rywalki skacząc 104,5m i tym samym wygrywając inauguracyjny konkurs. Drugie i trzecie miejsce zajęły kolejno Takanashi, która w drugim skoku poszybowała na 95m oraz Althaus skacząc 90,5m. Następne w kolejności znalazły się Xueyao Li (89,5m i 89,5m), Ulrike Graessler (84m i 83m), Luisa Goerlich (84m i 83m),a także Julia Huber (88,5m i 74,5m).

LPK Frenstat
W Letnim Pucharze Kontynentalnym panów nie zabrakło polskich akcentów. W czeskim Frenstacie triumfował dziś Klemens Murańka skacząc 98 i 97 metrów. Drugie miejsce zajął Sebastian Colloredo (100m i 96m), a trzecie Clemens Aigner (93m i 96m). W drugiej dziesiątce znaleźli się także Krzysztof Leja, Aleksander Zniszczoł, Adam Ruda oraz Stanisław Biela. Przemysław Kantyka zajął 24. Lokatę, a Grzegorz Miętus nie zakwalifikował się do drugiej serii.

A jakie zmiany zaszły w klasyfikacji generalnej LPK? Klemens Murańka po swoim zwycięstwie zajmuje trzecie miejsce z 232 punktami na koncie. Przemysław Kantyka po niezbyt udanym konkursie stracił swoje prowadzenie i spadł na drugą pozycję. Na pierwsze miejsce awansował natomiast Anze Lanisek, wyprzedzając Polaka o zaledwie 18 punktów. Na czwartym miejscu plasuje się Florian Altenburger, z kolei na piątym Dawid Kubacki, który w trwającej edycji LPK startował tylko w Kranju. Miejsca pozostałych naszych zawodników prezentują się następująco: 11.- Stefan Hula, 17.-Krzysztof Leja, 27.- Jan Ziobro, 31.- Andrzej Stękała, 35.- Maciej Kot, 36.- Krzysztof Biegun, 48.- Bartłomiej Kłusek, 54.- Adam Ruda, 63.- Aleksander Zniszczoł, 64.- Stanisław Biela, 68.- Grzegorz Miętus, 73.- Krzysztof Miętus i 94.- Dawid Jarząbek.


  • Źródło: informacja własna / fis-ski.com
  • Foto: Kacper Kolenda

O autorze

Kamila Walter