Aktualności

Trójka szczęśliwą liczbą Klemensa Murańki? Klasyfikacja generalna LPK

Po pierwszym konkursie Letniego Pucharu Kontynentalnego w czeskim Frenstacie zaszły pewne zmiany w czołówce klasyfikacji generalnej tego cyklu. Nowym liderem jest Anze Lanisek, ale tuż za nim plasują się dwaj Polacy – Przemysław Kantyka i Klemens Murańka. Szansa na zdobycie kolejnych punktów już w sobotę.

 

Ane Lanisek przejął dziś prowadzenie w klasyfikacji generalnej letniej edycji Pucharu Kontynentalnego od Przemysława Kantyki. Aktualnie reprezentant Słowenii wyprzedza Polaka o zaledwie 18 pkt., co jest możliwe do nadrobienia nawet w trakcie jednego konkursu.

Lanisek jest jednak zawodnikiem skaczącym dośc równo i powtarzalnie, o czym świadczą dotychczas zajmowane miejsca. Skoczek pięciokrotnie plasował się w czołowej „10”, raz był 11., a w inauguracyjnym konkursie LPK został zdyskwalifikowany. Warto przypomnieć, że taki los spotkał wtedy aż pięciu zawodników ze względu na nowe zasady pomiaru kombinezonów.

Przemysław Kantyka tego lata również spisuje się dobrze. Podopieczny Roberta Matei punktował we wszystkich rozegranych dotychczas konkursach LPK, a najsłabszy występ zaliczył właśnie we Frenstacie.

Klemens Murańka nie jeździ tak regularnie na zawody tzw. drugiej ligi, ale gdy bierze udział w rywalizacji, gromadzi na swoim koncie sporo punktów. Do tej pory nie wypadł z czołowej „10” – w Wiśle był ósmy i pierwszy, a dziś we Frenstacie kolejny raz wygrał. Trzy występy i trzecie miejsce w generalce to wyjątkowo dobry bilans. Trójka to chyba szczęśliwa liczba skoczka, gdyż w dwóch oficjalnych treningach Klemens Murańka był trzeci, a na półmetku rywalizacji również zajmował 3. miejsce. Przełomowy okazał się finałowy skok, po którym rywale musieli uznać wyższość sportowca z Zakopanego.

W czołowej „10” klasyfikacji generalnej LPK znajduje się jeszcze jeden Polak – Dawid Kubacki, który jednak po nokaucie na inauguracji w Kranju, jeździ już na zawody wyższej rangi.

W zestawieniu znajdziemy również nazwiska 13 Polaków. Na 11. miejscu znajduje się Stefan Hula, 18. jest Krzyszof Leja, 26. Jan Ziobro, 31. Andrzej Stękała, 34. Maciej Kot, a 36. Krzysztof Biegun. Bartłomiej Kłusek jest 48., Adam Ruda – 54., Aleksander Zniszczoł – 63., Stanisław Biela – 65., Grzegorz Miętus – 68., a jego brat Krzysztof plasuje się na 72. lokacie. 94. miejsce zajmuje natomiast polski junior – Dawid Jarząbek.

Szansa na kolejne punkty, na wzloty i upadki, już w sobotę. Tym razem zawody odbędą się o 14:00, a poprzedzi je seria probna o 12:30. Na starcie zobaczymy 45 skoczków z 10 krajów.

Najlepsza „10” Letniego Pucharu Kontynentalnego:
1. Anze Lanisek – 290 pkt.
2. Przemysław Kantyka – 272 pkt.
3. Klemens Murańka – 232 pkt.
4. Florian Altenburger – 207 pkt.
5. Dawid Kubacki – 200 pkt.
6. Andraz Pograjc – 195 pkt.
7. Miran Zupancic – 177 pkt.
8. Cene Prevc – 164 pkt.
9. Justin Rok – 163 pkt.
10. Tim Fuchs – 158 pkt.

Pełny ranking w PDF:

 

 


  • Źródło: informacja własna / FIS
  • Foto: Katarzyna Służewska

O autorze

Przemysław Krawiec