Aktualności

LGP Hakuba: Kento Sakuyama triumfuje w niedzielę i zostaje nowym liderem cyklu

Kento Sakuyama wygrał drugi konkurs Letniej Grand Prix na skoczni w japońskiej Hakubie. Reprezentant gospodarzy po skokach na odległość 130,5 oraz 127 metrów, wyprzedził swojego rodaka – Taku Takeuchiego (128,5 i 127 m), a trzecie miejsce zajął Jakub Janda (125,5 i 125 m). 

Wyrównany poziom

Tuż za podium było bardzo ciasno. Czwarty Jarkko Maeaettae stracił do najlepszej trójki zaledwie 0,8 pkt. Piąte miejsce zajął doświadczony słoweński skoczek – Robert Kranjec, a szóstą pozycję wywalczył mistrz olimpijski Simon Ammann.

Czołową „10” uzupełnili Lukas Hlava, wczorajszy triumfator – Michael Neumayer, a także Jan Matura i Anze Semenic.

Zmiany w generalce

W zawodach nie startowało wielu skoczków zajmujących czołowe miejsca w klasyfikacji generalnej LGP. Na starcie nie oglądaliśmy również zawodników z Polski.

Nowym liderem cyklu został Kento Sakuyama (346 pkt.), który wyprzedza Severina Freunda (280 pkt.) i Dawida Kubackiego (249 pkt.). W czołówce mamy jeszcze dwóch biało-czerwonych: Piotr Żyła (142 pkt.) jest szósty, a Kamil Stoch (134 pkt.) zamyka najlepszą „10”.

Pięć konkursów do końca LGP

Kolejne zawody LGP już 5 i 6 września w rosyjskiej miejscowości – Czajkowski. Później skoczkowie wystąpią w Ałmatach (12 i 13 września), a finał cyklu odbędzie się 27 września w Hinzenbach.


  • Źródło: FIS
  • Foto: Maja Gara

O autorze

Przemysław Krawiec