Aktualności

Maciej Maciusiak dla Skoki24.pl: „Na powrót Kuby musimy jeszcze poczekać”

Od 3 do 5 września polska kadra B pod bacznym okiem Macieja Maciusiaka trenuje na normalnej skoczni w Szczyrku. Szkoleniowiec podsumował dla nas zgrupowanie w Stams i dotychczasowe treningi w Szczyrku, opowiedział o najbliższych planach startowo-treningowych i składzie na najbliższe zawody LPK w Stams oraz wypowiedział się na temat stanu zdrowia Jakuba Wolnego.

Bezbolesny powrót po krótkim urlopie

Po LPK w Wiśle, członkowie kadry B poświęcili czas na trening własne oraz krótki odpoczynek i regenerację sił. Do wspólnych treningów wrócili w ostatnim tygodniu sierpnia podczas zgrupowania w austriackim Stams. „Na skocznię wróciliśmy już tydzień temu, bo byliśmy cały poprzedni tydzień w Stams. Wszyscy zdrowi i z chęciami do pracy, także wszystko w normie”.

Ocena obozu w Stams

Austriackie zgrupowanie przebiegało w wymarzonych warunkach. Na ocenę pobytu w Szczyrku przyjdzie jeszcze czas. „Mogę ocenić na razie te w Stams. Tam mieliśmy super warunki, bo nie było tłoku na skoczni, gdyż byliśmy praktycznie sami. Jedynie co, to Vladimir Zografski również tam trenował oraz paru austriackich kombinatorów. Ponadto warunki pogodowe były również wyśmienite – żadnych problemów z wiatrem. Praktycznie cały czas cisza na skoczni. Dzięki temu bardzo wiele dało się zrobić”.

Plany treningowo-startowe

Najbliższy tydzień to dla podopiecznych Macieja Maciusiaka treningi na normalnej skoczni w Szczyrku, a także treningi własne. Najbliższym startem dla zawodników są konkursy w Stams, które odbędą się w dniach 12-13 września. „Od czwartku do soboty jesteśmy tutaj w Szczyrku. Później wszyscy rozjeżdżamy się do domów, by w przyszłym tygodniu jeszcze raz spotkać się tutaj w Szczyrku. Natomiast w przyszły piątek wyjazd do Stams”.

Polski skład na LPK w Stams

Ostateczny skład naszej reprezentacji na zawody LPK w Stams poznamy w przyszłym tygodniu. Wszystko wskazuje jednak na to, że w Austrii zaprezentują się wszyscy podopieczni Maciusiaka. „Na chwile obecną, do Stams pojedzie cała szóstka z kadry B. Wszystko jednak zweryfikuje czas, bo dziś troszkę słabiej zaprezentował się Krzysiek Biegun, ale poza tym wszystko w porządku”.

Co z Kubą Wolnym?

Podczas kwalifikacji do finałowych zawodów LGP 2014 w Klingenthal, Jakub Wolny doznał kontuzji kolana. Mimo szybkiej operacji i sprawnej rehabilitacji, zawodnik nie wrócił jeszcze do pełni sił. Wszystko jest jednak na dobrej drodze, bo jak podkreślił szkoleniowiec – u Jakuba widać determinację i chęć do walki o powrót. „Na powrót Kuby na skocznię będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Realizuje jednak już trening siłowy i dynamiczny. Pod względem kondycyjnym jest bardzo dobry, gdyż utrzymuje wagę, więc widać, że bardzo mu zależy. Wcześniej gdy wracał do treningów był z tym problem, a teraz jest w porządku. Także kondycja fizyczna u niego jest bardzo dobra. Jednak jest jeszcze lekki ubytek mięśniowy na tej nodze, ale Kuba ma teraz bardzo ciężki trening siłowy. Ma rozpisany każdy dzień, co dokładnie ma robić i wszystko idzie w dobrym kierunku. Oby wrócił jak najszybciej”.


  • Źródło: informacja własna
  • Foto:Katarzyna Służewska

O autorze

Katarzyna Służewska