Aktualności

Analiza klasyfikacji LGP po konkursach w Rosji

Za nami już 11 konkursów z cyklu Letniej Grand Prix. Liderem pozostaje Japończyk Kento Sakuyama, który ukończył rywalizację na 5. miejscu. Ze względu na brak Severina Freunda, Dawida Kubackiego oraz na wygraną młodego Kennetha Gangnesa to właśnie Norweg zastąpił  miejsce Polaka i jest obecnie trzeci. Do końca Letniej GP pozostały jeszcze konkursy w Ałmatach oraz zakończenie sezonu w Hinzenbach, do którego może powrócić światowa czołówka.

 

Czołowa trójka

Niezmiennie liderem klasyfikacji pozostaje dobrze skaczący Kento Sakuyama. Japończyk ma duży zapas punktowy dzięki dobrym występom w Courchevel oraz w Hakubie, gdzie za każdym razem gościł na podium. Pod nieobecność Severina Freunda 2. pozycję przejął dwukrotny triumfator zawodów w Czajkowskim Kenneth Gangnes. Niemiec nadal utrzymuje się w najlepszej trójce zawodników Letniej Grand Prix.

 

Roszady w pierwszej „dziesiątce”

Ze względu na ułożony plan treningowy większość zawodników odpuściła rywalizację na kompleksie skoczni Śnieżynka. Skorzystali na tym najlepsi Polacy w dzisiejszym konkursie. Jan Ziobro, który skakał dziś najrówniej z polskiej kadry A zajmuje obecnie 16. miejsce. Kamil Stoch, dzięki absencji Petera Prevca oraz dalekiemu skokowi w drugiej serii obejmuje teraz 7. pozycję. Piotr Żyła, który dzisiejsze zmagania ukończył na 7. miejscu utrzymuje dobrą szóstą pozycję w klasyfikacji generalnej.

Uwagę należy zwrócić na zwyżkową formę Słoweńca Roberta Kranjca, który dzięki dobrym występom podskoczył o jedno oczko i jest obecnie czwarty. Czołową dziesiątkę zamyka Słoweniec Anze Semenic oraz Fin Jarkko Maeaettae.

Pozostali „biało-czerwoni” na odległych miejscach

Niedosyt po konkursach w Rosji mogą odczuwać pozostali reprezentanci naszego kraju. Klemens Murańka w dzisiejszym konkursie uplasował się dopiero na 22. miejscu, a w klasyfikacji ogólnej zajmuje 41. pozycję. Szczęście nie dopisało również Aleksandrowi Zniszczołowi oraz Przemysławowi Kantyce, którzy nie awansowali do drugiej serii.

Do końca letnich zmagań pozostały jeszcze trzy konkursy indywidualne. O triumf całego cyklu prawdopodobnie będzie walczyć Japończyk Sakuyama, Norweg Gangnes oraz Niemiec Freund.


 

  • Źródło: informacja własna
  • Foto: Maja Gara

O autorze

Paulina Ziemiańska