Aktualności

Joanna Szwab dla Skoki24.pl: „Podczas MP chodziło mi o lepsze skoki”

9 października na skoczni HS-106 w Szczyrku odbyły się drugie Letnie Mistrzostwa Polski Kobiet w Skokach Narciarskich. Na najniższym stopniu podium stanęła Joanna Szwab. Zawodniczka przyznała, że nie walczyła o miejsce, ale o jak najlepsze skoki. 18-latka podsumowała dla nas również minione lato, a także podzieliła się najbliższymi planami.

Radość z podium

Joanna Szwab po skokach na 78,5 i 79,0 m (151,5 pkt.) zajęła 3. miejsce podczas drugich LMP kobiet w Szczyrku. Po zawodach nie kryła radości z brązowego medalu. „Tak, jestem zadowolona, ale to też dlatego, że moje skoki są lepsze. Bardziej chodziło mi o to, żeby mieć lepsze skoki niż o miejsce, więc jest się z czego cieszyć”.

Sprzyjająca pogoda

Członkini klubu KS Chochołów przyznała również, że piątkowa pogoda była dla niej jak najbardziej odpowiednia na zawody. „Moim zdaniem pogoda sprzyjała dzisiejszym zawodom. Była taka przyjazna, bo nie było ani za zimno, ani za ciepło – dla mnie idealna”.

Podsumowanie lata

Mimo niewielu startów w zawodach Joanna Szwab jest zadowolona z sezonu letniego. Przed zimą jest jednak kilka problemów technicznych, które chciałaby poprawić. „Tego lata widoczna jest poprawa jeśli chodzi o próg. Jednak w powietrzu mam jeszcze problemy, by utrzymać biodro. I tak na przykład dzisiaj było dobre wyjście z progu, a w powietrzu zepsułam, a w drugiej serii z kolei jak zeszłam z progu, to w powietrzu było lepiej i byłoby fajnie, jakby to wyrównać”.

Najbliższe plany

Przed rozpoczęciem sezonu zimowego polskie skoczkinie mają w planach treningi w Szczyrku, a pod koniec listopada zagraniczne zgrupowanie. Jeśli pogoda pozwoli, to będzie ono połączone ze skokami na śniegu. „Przed zimą mamy jeszcze kilka zgrupowań w Szczyrku. W okolicach 20 listopada jedziemy bodajże do Ramsau, ale nie jestem tego jeszcze pewna”.

Cele przed zimą i na sam sezon

Głównym celem, który stawia sobie Joanna Szwab jest poprawa pozycji w locie. „Chciałabym wypracować to biodro, żeby to regularnie robić i żeby to weszło w nawyk”.


  • Źródło: informacja własna
  • Foto: Aleksandra Bazułka

O autorze

Katarzyna Służewska