Aktualności

Maciej Maciusiak dla Skoki24.pl: „Dziękuję całej ekipie, bo sukcesy nie biorą się z indywidualności”

Szkoleniowiec kadry B – Maciej Maciusiak – bardzo pozytywnie ocenia sezon letni w wykonaniu swoich podopiecznych i jest optymistycznie nastawiony przed zbliżającym się sezonem zimowym. Po mistrzostwach Polski w Szczyrku trener opowiedział nam o planach treningowych na najbliższy miesiąc, a także podziękował całej grupie za dobrze przepracowane lato.

Mistrzostwa na plus

W piątkowym konkursie indywidualnym na czterech pierwszych miejscach sklasyfikowani zostali członkowie kadry B – Kubacki, Kot, Stękała i Hula. Także sobotnia drużynówka była pokazem dalekich skoków tych zawodników. Nic więc dziwnego, że Maciej Maciusiak nie krył zadowolenia z występów swoich podopiecznych. „Myślę, że występ jak najbardziej udany. Zawodnicy pokazali, że potrafią walczyć i są w dobrej dyspozycji”.

Stabilna pogoda w obu konkursach

Mimo tego, że podczas MP odczuwalne były silniejsze podmuchy wiatru, to według szkoleniowca pogoda była równa dla wszystkich zawodników, co było widać w dalekich skokach. „Zarówno w piątek, jak i w sobotę, konkurs był bardzo sprawiedliwy, choć panowały zgoła odmienne warunki – w piątek praktycznie cisza bądź lekko z tyłu, w sobotę sześć rozbiegów niżej, a widać, że metry te same. Także bezpiecznie, równo i bez problemów można było przeprowadzić konkursy”.

Bardzo udany sezon letni

Członkowie kadry B startowali w zawodach każdej rangi – MP, FIS Cup, PK, LGP. Wszędzie zajmowali wysokie lokaty, a często wygrywali. Nic więc dziwnego, że trener Maciusiak jest zadowolony z osiągniętych wyników, a także pracy całego sztabu szkoleniowego. Teraz pozostaje jedynie utrzymanie formy na zimę.”W lecie starty jak najbardziej udane – czy to w PK, czy w GP, czy MP. Pozostało nam jeszcze trochę czasu do zimy, ale trzeba podziękować całej ekipie – zawodnikom i całemu sztabowi, bo te sukcesy nie biorą się z indywidualności, ale jest to włożony ogrom pracy. Nie mam chyba sobie nic do zarzucenia, bo przepracowaliśmy całe lato bardzo solidnie i teraz czekamy na zimę i to jest nagroda dla chłopców, aby startowali w zawodach jak najwyższej rangi”. Żaden z zawodników jakoś szczególnie nie zaskoczył polskiego szkoleniowca. „Trudno powiedzieć czy zaskoczył, ale myślę, że nie”.

Najbliższe plany treningowe

Chociaż sezon letni już się zakończył, to zawodnicy nie zwalniają tempa. Przed zimą 2015/2016 czeka ich jeszcze kilka punktów do zrealizowania. „W niedzielę jedziemy na tydzień do Dubrownika. Później wracamy do kraju – przejdziemy badania lekarskie i oddamy skoki tutaj na obiekcie, a następnie pojedziemy na tory lodowe do Oberhofu”.

Cele na zimę

Podczas najbliższego sezonu zimowego najważniejszymi imprezami będzie Turniej Czterech Skoczni oraz mistrzostwa świata w lotach. Mimo tego nacisk będzie kładziony na jak najlepsze starty w PŚ i PK. „Będziemy kładli nacisk na próg (śmiech). Wiadomo, że będziemy się starali startować w zawodach jak najwyższej rangi – część zawodników w Pucharze Świata, a część w Pucharze Kontnynetalnym, bo wiadomo, że nie wszyscy na PŚ pojedziemy, gdyż nie mamy tylu miejsc”.


  • Źródło: informacja własna
  • Foto: Przemysław Krawiec

O autorze

Katarzyna Służewska