Aktualności

Austriackie treningi i regeneracja sił na Cyprze

Austriacka kadra skoczków narciarskich słynie z niekonwencjonalnych przygotowań do zawodów. Tym razem wybrali się na krótki odpoczynek na Cyprze, gdzie prócz regeneracji sił przygotowują się do kolejnych zimowych międzynarodowych zmagań.

Luźniejszy czas

Z pobytu na Cyprze zadowolenia nie kryje Michael Hayboeck, który z ładnej pogody czerpie energię na nadchodzącą zimę. Jak sam przyznał, jest to ostatni moment na chwilę odpoczynku. „Świetnie się nam tu wypoczywa, mamy wspaniałe warunki. Jest 30 stopni cieplej niż w domu, cieszymy się z każdej chwili spędzonej na słońcu, regenerujemy siły przed zimą. Po powrocie do kraju nie będziemy już mieli wolnego przed rozpoczęciem kolejnego sezonu zimowego, tak więc taki luźniejszy tydzień bardzo się nam przyda”.

Siłownia, siatka, pływanie

Również z krótkiego „urlopu” zadowolony jest Stefan Kraft. 22-latek opowiedział także o zajęciach, które zaserwował im sztab szkoleniowy. „Rano trenujemy na siłowni, gramy w siatkówkę, ćwiczymy w wodzie, lub po prostu pływamy. Możliwości jest tu naprawdę wiele, można spróbować naprawdę wszystkiego”.

Naładowanie akumulatorów na PŚ 2015/2016

Gregor Schlierenzauer mówi, że w tym roku wyjazd do ciepłych krajów odbył się w odpowiednim momencie przygotowań do zimy. Dla niego to nie tylko regeneracja sił, ale również inny rodzaj treningów fizycznych.

„W zeszłym roku byliśmy tu na tydzień przed rozpoczęciem sezonu zimowego, to było jednak chyba trochę zbyt późno. W tym roku zdecydowaliśmy się przyjechać trochę wcześniej. Przede wszystkim chodzi o naładowanie baterii przed kolejnym sezonem Pucharu Świata. Ale nie leniuchujemy, trenujemy jak zwykle. Możliwości treningu i regeneracji sił mamy tu naprawdę wyśmienite, czegóż więcej można chcieć”.

25-latek na szczęście pozbył się już lekkiego przeziębienia, które uniemożliwiło mu zrealizowanie pełnego cyklu treningowego w Predazzo, gdzie austriacka kadra stacjonowała tuż przed wyjazdem na Cypr. Zawodnik przyznał, że domowe sposoby na zwalczenie choroby zawsze się sprawdzają.

„Na ostatnie trzy dni byłem zmuszony przerwać treningi. Przeziębienie uniemożliwiło mi także wizytę w Wiedniu, jednak zdrowie jest najważniejsze. Babcine sposoby, odpowiednia ilość snu, zdrowe odżywianie – dzięki temu odzyskałem siły i dziś czuję się już znacznie lepiej”.

Wyjazd na plus

Austriacki szkoleniowiec – Henz Kuttin uważa, że wyjazd do cieplejszych krajów tuż przed rozpoczęciem sezonu, jest ważnym punktem w kalendarzu przygotowań do zimy. To nie tylko kolejny etap przygotowań fizycznych, ale także psychicznych.

„Mamy bardzo pozytywne doświadczenia z takich wypadów, to właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na podobny wyjazd również w tym roku. Mamy tu wspaniałe warunki do treningu. Ale nie chodzi tylko i wyłącznie o sam trening fizyczny, ważny jest także aspekt psychologiczny, mentalny zanim rozpoczniemy ostatni etap przygotowań do zimy już na śniegu”.

Na Cypr nie pojechali jednak Thomas Diethart i Andreas Kofler, którzy pozostali na treningach w kraju.

 

Friday Session Done ✔️☀️#cyprus #getthepower #lastday #skijumpingaustria #greatteam #qualitytime

Posted by Stefan Kraft on 16 października 2015


  • Źródło: berkutschi.com / gregorschlierenzauer.at
  • Foto: Katarzyna Służewska

O autorze

Katarzyna Służewska