Aktualności

Daniela Iraschko-Stolz z nagrodą Fair Play

W minionym tygodniu w Baku rozdano Europejskie Nagrody Fair Play. W tym roku Europejski Ruch Fair Play przyznał ją austriackiej skoczkini narciarskiej – Danieli Iraschko-Stolz, która zgłoszona została przez Słoweński Związek Narciarski.

Za co to wyróżnienie?

Mało kto chyba wie, że podczas zawodów Pucharu Świata Pań w Sapporo w styczniu tego roku, o mały włos nie wystartowała Słowenka – Spela Rogelj. Przyczynić miał się do tego brak nart, które zostały zagubione i nie dotarły do Japonii na czas. Jednak to właśnie Daniela Iraschko-Stolz wykazała się wspaniałomyślnym gestem i pożyczyła Słowence swoje narty, dzięki czemu Rogelj mogła pojawić się na starcie zawodów i w dodatku udało się jej stanąć na podium.

Radość z nagrody

31-letnia Austriaczka po otrzymaniu nagrody nie kryła radości z nagrody, jak i samej nominacji do niej. Według Danieli Iraschko-Stolz nie jest to tylko znak czystej rywalizacji podczas zawodów i niesienia pomocy innym, ale również niejako zwraca uwagę na to, że w świecie skoków narciarskich również istnieją skaczące panie. „Jestem szczęśliwa i bardzo dumna z nagrody. Ona bardzo wiele dla mnie znaczy. I nie chodzi tylko o zachowanie fair podczas konkursu. Jej przyznanie oznacza bowiem uznanie dla samych kobiecych skoków, o co przez całe życie walczyłam”.

Europejska Nagroda Fair Play

Nagroda, którą nagrodzona została austriacka weteranka skoków narciarskich, rozdawana jest od 1996 roku. Warto tu zaznaczyć, że przyznawana jest ona pod bezpośrednim patronatem Europejskiego Komitety Olimpijskiego.


  • Źródło: FIS
  • Foto: Maja Gara

O autorze

Katarzyna Służewska