Aktualności

Letnie zawody na mamucie Copper Peak?

Copper_Peak_Ski_Flying_Hill

Skocznia Copper Peak, fot. Cbradshaw, lic. CC-BY-SA 3.0

W ostatnim czasie do mediów trafiły bardzo dobre informacje związane ze skokami narciarskimi w Ameryce. Wszystko wskazuje na to, że w 2017 roku w Ironwood odbędą się zawody w ramach Letniej Grand Prix, a rok później zagości tam Letni Puchar Kontynentalny. I co najważniejsze – konkursy rozegrane zostaną na skoczni mamuciej.

Świeże informacje

W miniony poniedziałek, 19 października, Międzynarodowa Federacja Narciarska ogłosiła, że finałowe zawody LGP 2017 mogą odbyć się na mamuciej skoczni Copper Peak w Ironwood. To jednak nie koniec dobrych informacji jeśli chodzi o ten obiekt. Rok później mają się na nim bowiem odbyć zawody w ramach Letniego Pucharu Kontynentalnego.

Pomysł zaakceptowany przez Hofera

Dyrektor Pucharu Świata – Walter Hofer, bardzo pozytywnie odniósł się do pomysłu organizacji letnich zawodów na skoczni mamuciej. Austriak uważa również, że będzie to z pożytkiem dla samego obiektu, jak i również całych amerykańskich skoków narciarskich. „Copper Peak, to wyjątkowe miejsce, a w połączeniu ze zobowiązaniami podjętymi przez jego zarządców i lokalną społeczność, ma szansę świetnie sprawdzić się w roli gospodarza LGP, a przy okazji stać się silnym rywalem dla innych, planowanych w najbliższym czasie, imprez”.

Planowana modernizacja

Informacja o przyznaniu organizacji zawodów LGP i LPK spowodowała, że właściciele skoczni w Ironwood planują już modernizację mamuta. Główne zmiany będą dotyczyły zmiany nawierzchni obiektu – położenie igielitu, zmian w profilu zeskoku, a także innych potrzebnych ulepszeń niezbędnych przy tego typu imprezie. Planowane renowacje spowodują również zmianę rozmiarów skoczni, które będą wynosiły teraz K-175 i HS185. Jeśli wszystkie planowane inwestycje pójdą zgodnie z planem, to po zmodernizowaniu skoczni, władze miasta będą mogły wystąpić do FISu o przyznanie licencji, a tym samym o oficjalne pozwolenie na organizacje zawodów.

Trochę historii

Budowa skoczni Copper Peak (K-145 / HS175) w Ironwood rozpoczęła się w 1969 roku, a oficjalne jej otwarcie nastąpiło rok później. Ostatnie zawody w ramach Pucharu Świata odbyły się tam jednak ponad 30 lat temu, bo w 1981 roku, a ostatni Puchar Kontynentalny przeprowadzony został w 1994 roku. Rekord obiektu, przed jej definitywnym zamknięciem, został ustanowiony przez Austriaka – Mathiasa Wallnera, a wyrównany przez jego rodaka – Wernera Schustera. Wynosił on 158 metrów. W przeciągu 24 lat funkcjonowania skoczni, odbyło się na niej dziesięć konkursów lotów narciarskich. Pierwsze wzmianki o jej modernizacji pojawiły się w 2013 roku, kiedy to został ulepszony m.in. wyciąg krzesełkowy.


O autorze

Katarzyna Służewska