Aktualności

Konkursy lotów narciarskich w sezonie 2015/2016

Już tylko niecały miesiąc dzieli nas od rozpoczęcia 37. sezonu Pucharu Świata w skokach narciarskich. Arenami zmagań będą skocznie duże, ale także te budzące największe emocje obiekty przeznaczone do lotów narciarskich.

W nadchodzącym sezonie Pucharu Świata 2015/2016 nie będzie zbyt wiele okazji do podziwiania długich lotów. Międzynarodowa Federacja Narciarska FIS zdecydowała o organizacji 5 konkursów lotów narciarskich. W sumie na zaplanowanych 37 zawodów jest to naprawdę niewiele.

Wielka szkoda. Nie od dziś wiadomo, iż długie skoki powodują, że rywalizacja jest zdecydowanie ciekawsza, ponieważ można odrobić niemalże każdą stratę. Warto w tym momencie wspomnieć iż 1 metr różnicy na skoczniach mamucich to tylko 1,2pkt!

Po raz pierwszy rywalizacje na obiektach przeznaczonych do lotów narciarskich widzowie będą mieli okazję zobaczyć podczas mistrzostw świata w lotach narciarskich, które odbędą się w austriackim Kulm w dniach 15-17 stycznia 2016 roku. Na skoczni HS 225 zorganizowany zostanie zarówno konkurs indywidualny jak i drużynowy. Rekordzistą obiektu jest Severin Freund, który uzyskał 237,5m.

Następne konkursy lotów będą już zaliczane do Pucharu Świata. Najpierw jego karuzela zawita do norweskiego Vikersund, gdzie rywalizacja została zaplanowana od 13 do 14 lutego 2016 roku. To właśnie na Vikersundbakken ustanowiony został rekord świata w długości skoku, który od tego roku należy do Andersa Fannemela – 251,5m. Z pewnością podczas dwóch konkursów indywidualnych emocji nie zabraknie.

Zwieńczeniem zmagań w walce o małą kryształową kulę za zwycięstwo w klasyfikacji lotów narciarskich będą zawody w słoweńskiej Planicy na zakończenie sezonu. Na Letalnicy skoczkowie powalczą w dniach 18-20 marca 2016 (2 konkursy indywidualne + 1 drużynowy).


  • Źródło: informacja własna
  • Foto: Anna Cis

O autorze

Paulina Kasjaniuk