Aktualności

Goleszów: Skocznie, na których zawita Mikołaj

Na początku grudnia po raz 14. do Goleszowa zawita Święty Mikołaj, który będzie „nadzorował” zawody w ramach Skoków Narciarskich Dzieci i Młodzież „Święty Mikołaj w Goleszowie”. Podaliśmy Wam już program tego wydarzenia, a teraz przyszedł czas przybliżenie obiektów, na których będzie toczyła się rywalizacja.

Garść informacji o obiektach

Początki skoczni narciarskich w Goleszowie sięgają lat 20. XX wieku, kiedy to powstał tam pierwszy obiekt. Jednak obecnie istniejące skocznie powstały w latach 50. W pierwotnym założeniu kompleks składał się z pięciu obiektów – K-38, K-30, K-25, K-17 i K-15. Głównym inicjatorem powstania tych skoczni był Leopold Tajner. Jednak wiele czynników złożyło się na to, że dziś używane są jedynie obiekty HS32/K30 oraz HS19/K17, a pozostałe trzy są zdemontowane bądź po prostu nieużywane.

Skocznie są własnością klubu Olimpia Goleszów. Są obiektami naturalnymi, pokrytymi igielitem, który jednak niestety pozostawia wiele do życzenia.

Rekordziści

Rekord obiektu HS32 wśród chłopców należy do Damiana Żyły, który w grudniu 2007 roku oddał skok na 32,5 metra. Najdalej skaczącą na tym obiekcie dziewczyną jest Czeszka – Klara Kubeckova, która podczas ubiegłorocznego Memoriału Tajnerów, wylądowała na 24. metrze.

Na skoczni HS19 najdalej skakali natomiast Jakub Harat, który w maju 2012 roku poleciał na 20. metr, natomiast wśród dziewczyn rekord należy również do reprezentantki naszych południowych sąsiadów – Klary Kubeckovej i wynos 18 metrów.

Jakie zawody?

Na skocznia K-30 i K-17 od 20 lat można podziwiać rywalizację najmłodszych w różnych cyklach zawodów. Do regularnych imprez należą jednak Memoriał Leopolda i Władysława Tajnerów oraz Mikołaj w Goleszowie.


  • Źródło: skisprungschanzen.com/wyniki-skoki.hostingasp.pl/informacja własna
  • Foto: Przemysław Krawiec

O autorze

Katarzyna Służewska