Aktualności

Historia Pucharu Świata (cz.1)

Jak już wspominaliśmy, początek zmagań w ramach Pucharu Świata datuje się na grudzień 1979 roku. Przybliżymy Wam teraz trzy początkowe edycje tego cyklu, które należały do zawodników z Austrii.

Sezon 1979/1980

Pierwszy sezon PŚ rozpoczęły zawody na skoczni K-92 w Cortina d’Ampezzo, a zakończył na obiekcie K-110 w Szczyrbskim Plesie. Włoskie zawody inaugurujące sezon padły łupem Austriaka – Antona Innauera, a podium uzupełniło dwóch jego rodaków – Hubert Neuper i Alfred Groyer. Kolejnym punktem sezonu był 28. TCS, który padł łupem Austriaka – Huberta Neupera. W poszczególnych konkursach triumfowali Jochen Danneberg (NRD), 2-krotnie Hubert Neuper (AUT) oraz Martin Weber (NRD). Z Europy zawodnicy przenieśli się do Japonii, gdzie odbyły się dwa konkursy na Okurayamie w Sapporo. W pierwszym z nich wygrał Hirokazu Yagi, natomiast w drugim na najwyższym stopniu podium stanął Masahiro Akimoto. Z dalekiego wschodu karuzela skoków przeniosła się na daleki zachód, a dokładniej do Kanady, gdzie w Thunder Bay dwukrotnie zwycięstwo odniósł Austriak – Armin Kogler. Następnym przystankiem PŚ było Zakopane, w którym triumf odnieśli Stanisław Bobak i Piotr Fijas (w drugim konkursie Bobak był 2.). Ostatnim przedolimpijskim sprawdzianem były zmagania we Francji, a dokładniej na skoczni K-112 w Saint-Nizier. Na obiekcie Dauphine szczęście uśmiechnęło sie ponownie do Piotra Fijasa, a także do Norwega – Toma Christiansena.

W dniach od 13 do 24 lutego odbyły się Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Lake Placid. Na skoczni K-86 tytuł mistrza olimpijskiego wywalczył Anton Innauer, a na 2. miejscu ex aequo uplasowali się Manfred Deckert oraz Hirokazu Yagi. Najwyżej sklasyfikowanym z Polaków był Stanisław Bobak, który zawody zakończył na 10. pozycji. Na obiekcie K-114 równych nie miał sobie Jouko Tormanen, a podium uzupełnili Hubert Neuper i Jari Puikkonen. Na 14. miejscu rywalizację zakończył Piotr Fijas, który tym samym okazał się najlepszym z biało-czerwonych.

Ze Stanów rywalizacja przeniosła się do Szwajcarii, gdzie odbył tzw. Turniej Szwajcarski, składający się z trzech konkursów. W Sankt Moritz wygrał Norweg – Roger Ruud, w Staad Szwajcar – Hansjoerg Sumi, a w Engelbergu Austriak – Anton Innauer. W całym turnieju triumf odniósł Roger Ruud.

Po Turnieju Szwajcarskim przyszła kolej na Turniej Lotów Narciarskich, który zapoczątkował MŚwL oraz PŚ w lotach narciarskich. W 1980 roku odbyły się one w dniach od 29 lutego do 2 marca w Vikersund, a ich zwycięzcą został Norweg – Per Bergerud. Warto tu zaznaczyć, że na 2. miejscu sklasyfikowany został Stanisław Bobak.

Po lotach zawodnicy pozostali na Półwyspie Skandynawskim, gdyż odbyły się tam cztery kolejne konkursy. Dwa pierwsze rozegrano na skoczni Salpauselka w Lahti (FIN), a triumfy w nich odniesli Austriak – Armin Kogler oraz Kanadyjczyk – Steve Collins. Następnie skoczkowie przenieśli się na skocznię Lugnet w Falun (SWE), na której najlepszy okazał się Fin – Jouko Tormanen. Ostatnim punktem „północnych” zmagań był konkurs w Oslo, który padł łupem Armin Koglera.

Kolejne dwa konkursy odbyły się w Planicy. Na Srednjej Velikance wygrał Hans Millonig, a na Blodkovej Velikance – Hubert Neuper.

Finał sezonu przeprowadzony został w Szczerbskim Plesie. Na Słowacji wygrali Masahiro Akimoto oraz Armin Kogler. Kryształowa Kula za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Swiata trafiła natomiast do rąk Austriaka – Huberta Neupera. Na 3. pozycji PŚ 1979/1980 zakończył Stanisław Bobak.

Sezon 1980/1981

Drugi sezon PŚ miał się rozpocząć 21 grudnia na skoczni K-92 we włoskim kurorcie Cortina d’Apmezzo. Jednak rywalizacja została odwołana ze względu na brak śniegu. Początkiem zmagań w drugim sezonie PŚ był zatem konkurs w Oberstdorfie wchodzący w skład Turnieju Czterech Skoczni. Inaugurację tej prestiżowej imprezy wygrał Austriak – Hubert Neuper. Triumfatorami kolejnych zawodów owej imprezy zostali Ga-Pa – Horst Bulau (CAN), Innsbruck – Jari Puikkonen (FIN), Bischofshofen – Armin Kogler (AUT). Zwycięzcą 29. TCS został ponownie Hubert Neuper.

Po TCS przyszła kolej na następne trzy cykle, a mianowicie 18. Turniej Czeski, który wygrał Norweg – Roger Ruud (który wygrał konkursy przeprowadzane na skoczni K-120 w Harrachovie oraz na K-88 w Libercu), a także Turniej Szwajcarski, który padł łupem Austriaka – Armin Koglera, który w poszczególnych zawodach był 3. i dwa razy 2. Po europejskiej rywalizacji karuzela skoków przeniosła się do USA, gdzie w Ironwood odbył sie Tydzień Lotów Narciarskich. Ową imprezę wygrał Austriak – Alois Lipburger, który triumf odniósł w dwóch z trzech konkursów (drugi konkurs zakończył się po 1. serii, a ostatnie zawody się nie odbyły ze względu na złe warunki pogodowe).

Ze Stanów zawodnicy przenieśli się do Sapporo na skocznię Okurayama. Oba japońskie konkursy wygrali Austriacy – Armin Kogler i Hans Wallner. Kolejnym punktem światowej wędrówki skoczków był Thunder Bay w Kanadzie. Na skoczni Big Thunder triumfowali Primoz Ulaga oraz John Broman.

Pierwszym konkursem po powrocie PŚ do Europy były zawody w Chamonix, które wygrał Roger Ruud.

Ważną imprezą sezonu 1980/1981 były mistrzostwa świata w lotach narciarskich. Rywalizację na mamuciej skoczni w Oberstdorfie wygrał Fin – Jari Puikkonen, a podium uzupełnili Austriak – Armin Kogler oraz Norweg – Tom Levorstad.

Osiem kolejnych zawodów to również rywalizacja w Europie. Rozpoczęła się ona od konkursu w Saint Nizier (FRA), który padł łupem Rogera Ruuda. Oba konkursy w Lahti (skocznia K-88 i K-113) wygrał reprezentant gospodarzy – Jari Puikkonen. Na skoczni Lugnet w Falun najlepszym zawodnikiem okazał się Armin Kogler. Kolejne dwa konkursy odbyły się w Norwegii. W Oslo najlepiej spisał się Roger Ruud, a w Baerum – Horst Bulau. Finałowe dwa konkursy PŚ 1980/1981 odbyły się w Planicy. Na średniej Velikance nie miał sobie równych Jari Puikkonen, natomiast na Blodkovej Velikance wygrał Norweg – Dag Holmen Jensen.

Najlepszym zawodnikiem Pucharu Świata 1080/1981 został ponownie Austriak. Tym razem był to jednak Armin Kogler.

Sezon 1981/1982

Podczas trzeciego sezonu Pucharu Świata odbyły się 22 konkursy z 24 zaplanowanych. Ze względu na brak śniegu na początku stycznie nie odbyła się rywalizacja w Saint Nizier na obiekcie K-112.

Sezon rozpoczął się jednak standartowo konkursem na obiekcie Italia (K-94) w Cortina d’Ampezzo. Pierwszym zwycięzcą został Norweg – Roger Ruud.

Na przełomie roku odbyła się 30. edycja Turnieju Czterech Skoczni, który w tym sezonie miał aż pięciu triumfatorów. W Oberstdorfie wygrał Matti Nykaenen (FIN), w Ga-Pa – Roger Ruud (NOR), w Innsbrucku – Manfred Decker (NRD) ex aequo z Perer Bergerudem (NOR), a w Bischofshofen – Hubert Neuper (AUT). W całym cyklu na najwyższym stopniu podium stanął Manfred Decker z NRD.

Styczeń 1982 roku dał się we znaki organizatorom zawodów, jak i samym zawodnikom. Rozpoczęło się od tego, że nie odbyły konkursy we francuskim Saint Nizier. Japońskie zawody na Miyanomori i na Okurajamie na szczęście przebiegły przez problemów. Na skoczni K-86 wygrał Horst Bulau, a na K-110 – Armin Kogler. Rywalizacja w kanadyjskim Thunder Bay nie obyła się przez przygód pogodowych. Konkurs na skoczni K-89 skrócony został do 1. serii, ale na szczęście na skoczni K-120 nie było żadnych przeciwwskazań do pełnego konkursu. Na obu obiektach najlepszym zawodnikiem okazał sie reprezentant gospodarzy – Horst Bulau.

Ostatnim sprawdzianem przed mistrzostwami świata w narciarstwie klasycznym, były dwa konkursy wchodzące w skład Turnieju Szwajcarskiego. W Sankt Moritz wygrał Armin Kogler, a w Engelbergu – Klaus Ostwald. Jednak triumfatorem tego cyklu został Massimo Rigoni.

Konkursy indywidualne Mistrzostw Świata w Oslo padły łupem Armin Koglera (skocznia K-85) i Matti Nykanena (obiekt K-105). Najlepszą drużyną okazała się ekipa z Norwegii (J.Saetre, P.Bergerud, O.Bremseth, O.Hansson).

Po MŚ zawodnicy zostali w Skandynawii, gdyż dwa kolejne konkursy odbyły się na skoczni Salpausselka (K-88), w których triumfował Ole Bremseth.

Kolejną ważną imprezą sezonu był coroczny Tydzień Lotów Narciarskich, które tym razem odbyły sie w Tauplitz. W pierwszym konkursie wygrał Matti Nykaenen, a w dwóch kolejnych Hubert Neuper, który również odniósł triumf w całym cyklu lotów.

Cztery ostatnie konkursy PŚ w sezonie 1981/1982, które odbyły się w Szczerbkim Plesie (K-110 i K-88) oraz w Planicy (K-92 i K-122) padły łupem Norwega – Ole Bremsrtha. Triumfatorem trzeciego Pucharu Świata został jednak ponownie Austriak – Armin Kogler.


  • Źródło: FIS / informacja własna
  • Foto: Anna Cis

O autorze

Katarzyna Służewska