Aktualności

Skoczkowie latali w Jeleniej Górze

Polscy skoczkowie po wyjeździe ze zgrupowania w Oberhofie udali się Jeleniej Góry, aby spędzić w powietrzu nieco dłuższą chwilę niż na skoczni. Przy pięknej pogodzie nasi zawodnicy mieli możliwość lotu szybowcem. Choć niektórym towarzyszył pewien rodzaj stresu, to pozytywne emocje dominowały.


O szkoleniowych aspektach latania szybowcem mówił Łukasz Kruczek. „(…) Hamulec aerodynamiczny potrafi wyhamować szybowiec i ma to pewne przełożenie na skoki. Można zobrazować złe ustawienie ręki zawodnika. Chodzi o to, żeby pokazać – tak jak uczniom w szkole – przez doświadczenia pewne zjawiska” – przyznał trener w rozmowie z TVP.

Zadowolenia z wizyty w Jeleniej Górze nie kryła większość zawodników. „To jest moja pasja i być może tym chciałbym zajmować się w przyszłości” – powiedział Kamil Stoch.

Dobrze wiemy, że nasz mistrz ma słabość do wszystkiego, co znajduje się w powietrzu. W ubiegłym sezonie podopieczny Łukasza Kruczka został zaproszony do samolotu F-16. „Dla mnie to całkiem nowe doświadczenie, zapamiętam je do końca życia. To jest dużo lepsze od skoków” – mówił Stoch we wrześniu 2014 roku.

Szybowanie! Jak znajdę czas na pewno zrobię kurs szybowcowy ale póki co ciesze się (jak jakiś oszołom 😉 ) każdą chwilą w powietrzu 🙂 P.S. Uważajcie na siebie w ten weekend na drogach.

Posted by Kamil Stoch – Oficjalna strona on 31 październik 2015

Po zdobyciu dwóch złotych medali na igrzyskach olimpijskich w Soczi, Kamil Stoch został nagrodzony przez Zarząd Aeroklubu Polskiego honorowym tytułem Ambasadora Lotnictwa Polskiego. „W ten sposób chcemy nagrodzić Go za promowanie lotnictwa polskiego na całym świecie. Podtrzymujemy jednocześnie chęć przeszkolenia Kamila Stocha na kursie szybowcowym tak by jego deklaracja sympatii i szacunku wobec polskiego lotnictwa zbliżyła Go do nowej dyscypliny sportu”.

Szybowce są także pasją Dawida Kubackiego, który w wolnych chwilach zajmuje się sklejaniem modeli. Z kolei podekscytowany Piotr Żyła we wnętrzu maszyny wolał niczego nie dotykać, a sam zrobił pamiątkowe zdjęcie.

niektórzy sterują, a inni sobie zdjęcia cykają:-P

Posted by Piotr Żyła- Official on 31 październik 2015

Polscy skoczkowie przyjeżdżają do Jeleniej Góry od 2008 roku. Kolejna wizyta planowana jest po zimowym sezonie 2015/2016.


  • Źródło: TVP Wrocław / szybowce.com
  • Foto: Kacper Kolenda

O autorze

Przemysław Krawiec