Aktualności

Historia Pucharu Świata (cz.6)

Kolejne trzy sezony Pucharu Świata, które dziś bierzemy pod lupę, to bardzo dobre występy takich zawodników jak Janne Ahonen, Andreas Goldberger czy Roberto Cecon. Do światowej czołówki skoków narciarskich przebija się Primoz Peterka, a także nasz „Orzeł z Wisły” – Adam Małysz.

Sezon 1994/1995

Rywalizacja w sezonie 1994/1995 rozpoczęła się również od dwóch konkursów w Planicy. Na skoczni K-92 triumfowali wówczas Kazuyoshi Funaki i Andreas Goldberger. Kolejne trzy konkursy (jeden w Predazzo i dwa w Courchevel) z powodu braku śniegu zostały odwołane.

Pierwszą ważna imprezą sezonu był Turniej Czterech Skoczni. Padł on łupem Andreasa Goldbergera, który był 3-krotnie drugi, a w Bischofshosen odniósł zwycięstwo. W Oberstdorfie wygrał natomiast Reinhard Schwarzenberger, w Ga-Pa – Janne Ahonen, a w Innsbrucku – Kazuyoshi Funaki.

Nowością w pucharowym kalendarzu były zawody w Willingen. Na skoczni Mühlenkopfschanze (K-120) najlepszym zawodnikiem okazał się Andreas Goldberger. Z Niemiec zawodnicy przenieśli się do Szwajcarii, gdzie na obiekcie Gross-Titlis-Schanze (K-120) w Engelbergu, dwukrotnie triumfował Roberto Cecon. Następnie pucharowa karuzela przeniosła się na kontynent azjatycki, gdzie o kolejne punkty rywalizowano w Sapporo. Na Miyanomoru wygrał Goldberger, a na Okurayamie Nicolas Dessum.

Po powrocie do Europy na zawodników czekało dziesięć konkursów na Półwyspie Skandynawskim. Na pierwszy ogień poszły zawody w Lahti. Na normalnej skoczni wchodzącej w skład kompleksu Salpausselka, triumf odniósł Andreas Goldberger. W konkursie drużynowym na skoczni K-114 wygrała ekipa gospodarzy, a podium uzupełnili Austriacy i Japończycy, natomiast w konkursie indywidualnym na tym samym obiekcie, który został zakończony po 1. serii, na najwyższym stopniu podium stanął Jens Weissflog. Kolejnym punktem była rywalizacja w Kuopio, w której najlepiej spisał się reprezentant gospodarzy – Toni Nieminen. Następnie zawodnicy przenieśli się do Szwecji, gdzie na obiekcie Lungnet w Falun wygrali Roberto Cecon i Espen Bredesen. Kolejnym przystankiem pucharowej rywalizacji było Lillehammer, w którym triumfował Andreas Goldberger, który nie miał sobie równych także na skoczni Holmenkollbakken w Oslo.

Wreszcie przyszła kolej na loty narciarskie. Dwa pierwsze konkursy odbyły się w Vikersund, gdzie najdalej latał Andreas Goldberger. Dwa kolejne miały się odbyć na skoczni mamuciej w Oberstdorfie, jednak ze względów pogodowych odbył się tylko jeden, w którym wygrał również Goldberger. Jasne jest zatem, że Mała Kryształowa Kula, przyznawana na triumf w klasyfikacji generalnej w lotach, trafiła do rąk Austriaka.

Sezon ten zakończył się nietypowo, a to za sprawą tego, że finałowe zawody były jednocześnie mistrzostwami swiata w narciarstwie klasycznym. Impreza ta gościła w kanadyjskiej miejscowości Thunder Bay. W konkursie indywidualnym na skoczni normalnej medale trafiły do rąk Takanobu Okabe, Hiroya Saito oraz Miki Laitinena. Na skoczni dużej najlepiej spisali się natomiast Tommy Ingerbrigsten, Andreas Goldberger, a także Jens Weissflog. W rywalizacji drużynowej najlepszą ekipą okazał się Finlandia, a podium uzupełnili Niemcy i Japończycy.

Kryształowa Kula za wygraną w klasyfikacji generalnej PŚ trafiła do rąk Andreasa Goldbergera, który łącznie uzbierał 1571 punktów.

Sezon 1995/1996

Podczas 17. edycji Pucharu Świata zaszły również zmiany w jego kalendarzu. Rywalizacja tym razem rozpoczęła się w Lillehammer, gdzie triumfowali Finowie – Mika Laitinen (K-90) oraz Janne Ahonen (K-120). Kolejnym przystankiem była austriacka miejscowość Villach. Na skoczni Villacher Alpenarena triumf odniósł Masahiko Harada. Z Austrii pucharowa karuzela przeniosła się do Słowenii, gdzie rywalizowano na Bloudkovej Velikance. W konkursie drużynowym najlepszą ekipą okazała się Finlandia, natomiast w rywalizacji indywidualnej – Mika Laitinen.

Kolejne cztery konkursy zostały praktycznie w całości zdominowane przez Finów. W Predazzo na najwyższym stopniu podium stanął bowiem Mika Laitinen, w pierwszym konkursie w Chamonix – Ari-Pekka Nikkola, a w Oberhofie ponownie najlepszy był Laitinen. Jedynie podczas drugiego dnia zmagać w Chamonix triumf odniósł Hiroya Saito.

Pierwszą z ważniejszych imprez sezonu był TCS, który w tym sezonie padł łupem Jensa Weissfloga, który w poszczególnych konkursach był 2., 3., 2. i 1. W Oberstdorfie wygrał natomiast Mika Laitinen, w Ga-Pa – Reinhard Schwarzenberger, a w Innsbrucku – Andreas Goldberger.

Po niemiecko-austriackim turnieju zawodnicy przenieśli się do Szwajcarii, gdzie na skoczni Gross-Titlis-Schanze w Engelbergu triumfowali Jani Soininen i Andreas Goldberger. Kolejnym przystankiem było Sapporo, gdzie na skoczni K-90 wygrał Jens Weissflog, a na K-115 ex aequo Ari-Pekka Nikkola i Goldberger. Po powrocie do Europy, PŚ ponownie zawitał na Wielką Krokiew w Zakopanem. U podnóża Tatr, triumfatorami zawodów zostali Primoz Peterka oraz Andreas Goldberger.

Kolejnym ważnym punktem sezonu były mistrzostwa świata w lotach narciarskich, które w 1996 roku zawitały do Tauplitz. Podczas pierwszego dnia rywalizacji wygrał Janne Ahonen przed Andreasem Goldbergerem i swoim rodakiem Ari-Pekką Nikkolą. W drugim konkursie wygrał Goldberger przed Christofem Duffnerem i Ahonenm. Medale MŚwL trafiły jednak do rą Goldbergera, Ahonena i Urbana Franca.

Po emocjach związanych z lotami narciarskimi, kolejnym punktem pucharowej rywalizacji było Iron Mountan w USA. Pierwszy konkurs został odwołany ze względu na niekorzystne warunki pogodowe. Jednak organizatorzy postanowili o przeprowadzeniu dwóch konkursów jednego dnia. Podczas tych przełożonych zawodów wygrał Jens Weissflog, natomiast podczas tych normalnie przeprowadzonych triumf odniósł Masahiko Harada, a na 2. miejscu uplasował się Adam Małysz.

Ze Stanów Zjednoczonych pucharowa karuzela przeniosła się na Półwysem Skandynawski gdzie odbyło się sześć kolejnych konkursów. Pierwszym przystankiem była skocznia Granåsen w Trondheim. W rywalizacji drużynowej spisali się najlepiej Finowie. Konkurs indywidualny został niestety odwołany. Z Norwegii zawodnicy przenieśli się do Finlandii. Pierwszy z zaplanowanych tam konkursów odbył się w Kuopio. Na skoczni Puijo wygrał Kimmo Savolainen. W konkursie na skoczni K-90 wchodzącej w skład kompleksu Salpausselka w Lahti, triumf odniósł Masahiko Harada. Dwa kolejne konkursy odbyły się na skoczni K-114. W rywalizacji drużynowej najlepsi okazali się Japończycy, a rywalizacja indywidualna padła łupem Masahiko Harady.

Z Norwegii PŚ przeniósł się do Czech, gdzie na Certaku zaplanowano dwa kolejne konkursy w ramach lotów narciarskich. Pogoda pokrzyżowała plany i odbył się tylko jeden, w którym na najwyższym stopniu podium stanął Andreas Goldberger, który również odebrał Małą Kryształową Kulę za wygraną w klasyfikacji generalnej lotów.

Trzy ostatnie zawody sezonu odbyły się w Skandynawii. Na skoczni Lugnet w Falun najlepiej spisał się Primoz Peterka, tuż za którym uplasował się Adam Małysz. Finałowe konkursy odbyły się jednak w Oslo. W drużynówce najmocniejsi okazali sie Austriacy, a w konkursie indywidualnym na najwyższym stopniu podium stanął Adam Małysz. Kryształową Kulę odebrał jednak Andreas Goldberger.

Sezon 1996/1997

Coraz większa popularność skoków narciarskich spowodowała zwiększenie ilości konkursów, a tym samym rywalizacja zaczęła rozpoczynać się coraz wcześniej. Sezon 1996/1997 był pierwszym sezonem, w którym inauguracja miała miejsce już w listopadzie. Dwa pierwsze konkursy odbyły się w Lillehammer. Na Lysgårdsbakken zwyciężyli Dieter Thoma oraz Kristian Brenden. Drugim punktem pucharowej rywalizacji było Kuusamo. Podczas nocnych zmagań na Rukatunturi na najwyższych stopniach stawali Takanobu Okabe oraz Primoz Peterka. Ostatnim sprawdzianem przed TCS, były zawody w Harrachovie. Na skoczni K-120 ponownie najlepiej spisali się Okabe i Peterka.

Jak co roku na przełomie roku odbył się Turniej Czterech Skoczni. W Oberstdorfie najlepiej spisał się Dieter Thoma, w Ga-Pa – Primoz Peterka, w Innsbrucku – Kazuyoshi Funaki, a w Bischofshofen ponownie Thoma. Cały cykl wygrał jednak Słoweniec – Primoz Peterka.

Z Austrii pucharowa karuzela przeniosła się do Engelberku. Na skoczni Gross-Titlis-Schanze dwukrotnie zwyciężał Peterka. Następnie zawodnicy przenieśli się na cztery konkursy do Japonii. W Sapporo triumfowali Adam Małysz i Dieter Thoma. Nowością w PŚ była rywalizacja w Hakubie. Z dwóch zaplanowanych konkursów odbył się niestety tylko jeden, który padł łupem Adama Małysza.

Po powrocie do Europy skoczkowie zawitali do Willingen. Na skoczni Mühlenkopfschanze na najwyższych stopniach podium stanęli Martin Hoellwarth i Hiroya Saito.

Tuż przed mistrzostwami świata odbyły się dwa konkursy lotów narciarskich w Tauplitz. Na mamuciej skoczni Kulm najdalej latali Takanobu Okabe oraz Primoz Peterka.

MŚ z 1997 roku odbyły się w norweskim Trondheim. W konkursie indywidualnym na skoczni normalnej, medale trafiły do rąk Janne Ahonena, Masahiko Harady oraz Andreasa Goldbergera. Po rywalizacji na dużym obiekcie, na podium stanęli Harada, Dieter Thoma, a także Sylvain Freiholz. W konkursie drużynowym najlepszą ekipą okazali się Finowie, a podium uzupełnili Japończycy i Niemcy.

Gdy emocje po MŚ już opadły, przyszedł czas na pięć konkursów na Półwyspie Skandynawskim, które od tego roku nosiły miano Turnieju Nordyckiego. W pierwszej kolejności rywalizacja toczyła sie w Lahti. W drużynówce na najwyższym stopniu podium stanęli gospodarze, natomiast w konkursie indywidualnym – Andreas Widhoelz. Kolejnym punktem rywalizacji było Kuopio. Na obiekcie Puijo najlepiej spisał się Kazuyoshi Funaki. Z Finlandii zawodnicy przenieśli się do Falun, gdzie zawody na skoczni Lungnet zdominował Primoz Peterka. Ostatnim punktem TN była rywalizacja w Oslo. Na Holmenkollbakken triumf odniósł Kazuyoshi Funaki.

Finałowe zawody PŚ odbyły się ponownie w Planicy. Tym razem przeprowadzone zostały one już na skoczni mamuciej, czyli na Velikance (K-185), a tym samym były zaliczane do PŚ w lotach. Słoweńskie konkursy zdominowane zostały przez Japończyków, gdyż zwyciężali w nich Takanobu Okabe oraz Akira Higashi.

Kryształowa Kula za triumf w klasyfikacji generalnej trafiła do rąk Primoza Peterki, który w całym sezonie uzbierał łącznie 1409 punktów. Małą Kryształową Kulę na wygraną w PŚ w lotach, zdobył również Peterka.


  • Źródło: FIS
  • Foto: Kacper Kolenda

O autorze

Katarzyna Służewska