Aktualności

Wąsowicz odznaczony Laurem Srebrnej Cieszynianki

Wąsowicz-fot.MichałFielek

W środę, 11 listopada, w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie zostały rozdane Laury Srebrnej Cieszynianki. Jedną z odznaczonych osób był Andrzej Wąsowicz – prezes Śląsko-Beskidziego Związku Narciarskiego.

Co, kto i dlaczego?

W środowy wieczór w Cieszynie miało miejsce Narodowe Święto Niepodległości nad Olzą, podczas którego odbywa się uroczyste posiedzenie rad gmin ziemi cieszyńskiej. Od 18 lat tego dnia przyznawane są odznaczenia dla mieszkańców Śląska Cieszyńskiego, którzy zasłużyli się szczególnie dla regionu. Laurem Srebrnej Cieszynianki został w tym roku uhonorowany m.in. Andrzej Wąsowicz.

Dlaczego Wąsowicz?

W obrębie Śląska Cieszyńskiego znajduje się 13 gmin, w tym także Wisła, której mieszkańcem oprócz Adama Małysza jest również Andrzej Wąsowicz – prezes ŚBZN. Z uzasadnienia podanego przez portal beskidzka24.pl wynika, że Wąsowicz odznaczony Laurem został za wieloletnią działalność na rzecz miasta, która przede wszystkim związana jest z rozwoje skoków narciarskich w tym mieście:

„W uzasadnieniu uchwały wiślańskich radnych można przeczytać m.in. że Andrzej Wąsowicz przez wiele lat był prezesem Klubu Sportowego Wisła, trzy kadencje zasiadał w Miejskiej Radzie Narodowej w Wiśle, na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku był członkiem Zarządu Miasta Wisła, a obecnie nie tylko jest wiceprezesem Polskiego Związku Narciarskiego ale także prezesem Śląsko-Beskidzkiego Związku Narciarskiego z siedzibą w Wiśle. Andrzej Wąsowicz jest Dyrektorem skoczni im. Adama Małysza w Wiśle Malince i tras biegowych Istebna-Kubalonka, a także przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego zawodów FIS Grand Prix i zimowego Pucharu Świata w skokach narciarskich, które to imprezy odbywają się na skoczni w Wiśle Malince”.


  • Źródło: beskidzka24.pl / PZN
  • Foto: Michał Fielek – ox.pl

O autorze

Katarzyna Służewska