Aktualności

Historia Pucharu Świata (cz.8)

Skoki-097-3

W ósmej części naszego cyklu o historii Pucharu Świata przyglądamy się sezonom 2000/2001, 2001/2002 i 2002/2003. To wyjątkowo miły czas dla polskich kibiców skoków narciarskich, gdyż w tym okresie trzykrotnie po Kryształową Kulę sięgał Adam Małysz. 

PŚ 2000/2001
22. sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich rozpoczął się 24 listopada 2000 roku na skoczni Puijo w fińskim Kuopio. Inauguracyjne zawody wygrał Martin Schmitt, a dzień później w konkursie drużynowym triumfowali Norwegowie przed Austriakami i Finami. Kolejne zawody, rozgrywane 2 i 3 grudnia, również odbyły się w Kuopio. Wygrali je Matti Hautamaeki i Martin Schmitt. Następnie byliśmy świadkami serii odwołanych zawodów. Nie odbyły się bowiem konkursy w Ramsau, Libercu i Engelbergu, co oznaczało blisko miesięczną przerwę od skakania.

W końcu przyszedł czas na Turniej Czterech Skoczni, który polscy kibice dobrze zapamiętali. Wtedy to bowiem możemy mówić o prawdziwej eksplozji formy Adama Małysza. Nasz orzeł z Wisły zdominował austriacką część prestiżowej imprezy, wygrywając zawody w Innsbrucku i Bischofshofen, a także cały cykl. Tydzień później na Certaku w Harrachovie Małysz ponownie odleciał rywalom. Zwycięską passę polskiego skoczka przerwał dopiero Martin Schmitt 24 stycznia w Hakubie. Był to jednak wyjątek od reguły, gdyż kolejne konkursy ponownie należały do Małysza.
Polak wygrał łącznie 11 razy, co dało mu triumf w klasyfikacji generalnej i pierwszą w karierze Kryształową Kulę. Jak już teraz wiemy, nie ostatnią.

PŚ 2001/2002
23. cykl Pucharu Świata od samego początku rozpoczął się dobrze dla polskich fanów skoków narciarskich. Adam Małysz wygrał inauguracyjne zawody w Kuopio, a do Turnieju Czterech Skoczni na najwyższym stopniu podium stawał jeszcze aż 5 razy!
Sam turniej miał jednak innego bohatera. Został nim znany wszystkim Niemiec – Sven Hannawald, który jako jedyny zawodnik w historii skoków narciarskich wygrał wszystkie 4 konkursy. Trzeba przyznać, że to nie lada wyczyn.
Dalsza część sezonu nie miała jednego dominatora, ale w czołówce naprzemiennie plasowało się kilku skoczków. Wśród nich można wymienić Andreasa Widhoelzla, Mattiego Hautamaekiego, Svena Hannawalda, Martina Schmitta czy Adama Małysza.
Kryształowa Kula trafiła ostatecznie w ręce biało-czerwonego orła z Wisły, który o niecałe 200 pkt. wyprzedził Svena Hannawalda.

PŚ 2002/2003
Kolejny cykl Pucharu Świata rozpoczęliśmy na dalekiej północy w Kuusamo. Podczas pierwszego zimowego periodu odbyły się jeszcze zawody w Trondheim, Titisee-Neustadt i Engelbergu, a zwyciężali je kolejno: Peterka Widhoelzl, Hoellwarth, Pettersen, Hoellwarth, Ahonen i Hannawald.
Turniej Czterech Skoczni wygrał triumfator zawodów w Innsbrucku – Janne Ahonen. Następnie rywalizacja skoczków przeniosła się do Czech i Polski, gdzie rozegrano łącznie 3 konkursy, a 1 w Libercu odwołano. Najwyższą formę w tej części sezonu mieli Morgenstern i Hannawald – Austriak wygrał na skoczni Jested, a Niemiec na Wielkiej Krokwi.
Na pierwsze zwycięstwo Polaka w PŚ 2002/2003 musieliśmy czekać aż do 9 marca 2003. wtedy to skakano na słynnej Holmenkollbakken w Oslo. Ten obiekt bardzo dobrze kojarzy się polskim kibicom i także, a może przede wszystkim, Adamowi Małyszowi, który wskoczył na najwyższy stopień podium.
Konkursy na zakończenie sezonu w Planicy zdominowali Finowie. Drużynowo nie dali szans rywalom, a indywidualnie na 1. miejsce wskakiwał znakomity lotnik – Matii Hautameaki.
Mimo wszystko Kryształowa Kula trzeci raz z rzędu powędrowała w ręce Adama Małysza, który równą formą przez cały sezon wywalczył aż 1357 pkt.


  • Źródło: FIS
  • Foto: Katarzyna Służewska

O autorze

Przemysław Krawiec