Aktualności

Historia Pucharu Świata (cz.9)

Od sezonu 2003/2004 prym w skokach narciarskich ponownie zaczynają wieść Austriacy, którzy dominują w większości zawodów. W czołówce plasują się również Finowie, Norwegowie, o dziwo Szwajcarzy, a także Adam Małysz.

Sezon 2003/2004

Inauguracyjne zawody odbyły się na skoczni Rukatunturi w Kuusamo. W pierwszym z zaplanowanych konkursów wygrał reprezentant gospodarzy – Matti Hautamarki (2. był Małysz). Drugi konkurs, który z powodu złych warunków pogodowych przesunięto o jeden dzień, padł łupem Norwega – Sigurda Pettersena (Małysz ponownie 2.). Kolejnym przystankiem było Trondheim, gdzie na skoczni Granåsen triumf odniósł Roar Ljoekelsoey. Drugi konkurs został odwołany z powodów niekorzystnych warunków pogodowych. Z północy Europy zawodnicy przenieśli się do Niemiec, gdzie w Titisee Neustadt zaplanowano dwa kolejne konkursy. Pierwszy z nich został odwołany choć próby jego przeprowadzenia ponowiono kolejnego dnia z rana. Niestety plany organizatorów legły w gruzach. Do skutku doszedł jednak drugi konkurs, który zakończył się po 1. serii. W loteryjnych zawodach wygrał Fin – Tami Kiuru. Ostatnią próbą przed TCS były konkursy w Engelbergu, w którym wygrał Roar Ljoekelsoey (drugi konkurs odwołany).

Pierwszą z ważnych imprez sezonu był Turniej Czterech Skoczni, który wygrał Sigurd Pettersen, który triumfował w Oberstdorfie, Ga-Pa i Bischofshofen. Jedynie w Innsbrucku na najwyższym stopniu podium stanął Peter Zonta.

Po turniejowych zmaganiach zawodnicy przenieśli sie do Liberca, gdzie w dwóch jednoseryjnych konkursach triumfował Janne Ahonen. Kolejnym pucharowym przystankiem była rywalizacja na Wielkiej Krokwi. W Zakopanem na najwyższym stopniu podium stawali Michael Uhrmann i Martin Hoellwarth (na 2. pozycji dwukrotnie zawody kończył Małysz).

Na trzy kolejne konkursy zawodnicy przenieśli sie do Japonii. Pierwszy z nich miały odbyć się w Hakubie, ale z powodów pogodowych został odwołany, a następnie przeniesiony na kolejny dzień. Na skoczni Olimpijska triumfował Matti Hautamaeki. Dwa konkursy na Okurayamie w Sapporo zwycężył Roar Ljoekelsoey.

Po powrocie do Europy, PŚ zawitał do Oberstdorfu, gdzie na skoczni mamuciej obył się tylko jeden z zaplanowanych konkursów. Najlepszym lotnikiem okazał się wówczas Roar Ljoekelsoey. Pucharowa karuzela przeniosła się następnie do Willingen, gdzie w konkursie indywidualnym zwyciężył Janne Ahonen, w rywalizacji drużynowej ekipa z Norwegii.

Najważniejszą imprezą sezonu były jednak mistrzostwa świata w lotach narciarskich, które w 2004 roku po raz piąty zawitały do Planicy. W konkursie indywidualnym medale powędrowały do rąk Roara Ljoekelsoya, Janne Ahonena i Tamiego Kiuru. W rywalizacji drużynowej wygrali Norwegowie przed Finami i Austriakami.

Kolejne pięć konkursów odbyło się na Półwyspie Skandynawskim w ramach tzw. Turnieju Nordyckiego. W konkursie drużynowym przeprowadzonym na skoczni K-116 w Lahti wygrali Norwegowie, a w rywalizacji indywidualnej – Bjoern Einar Romoeren. Na skoczni Puijo w Kuopio ponownie triumf odniósł Romoeren. W Lillehammer oraz w finałowych zawodach w Oslo, na najwyższym stopniu podium stanął Roar Ljoekelsoey. W Pucharze Narodów wygrali Norwegowie, ale Kryształowa Kula powędrowała jednak do rąk Janne Ahonena.

Sezon 2004/2005

Wraz z końcem listopada rozpoczęła się 26. edycja Pucharu Świata. Inauguracja miała miejsce ponownie w Kuusamo. Pierwszy konkurs nie doszedł jednak do skutku, a to za sprawą niekorzystnych warunków pogodowych. Natomiast drugie zawody, a także konkurs dodatkowy, padły łupem Janne Ahonena. Kolejnym punktem w kalendarzu było Trondheim. Na skoczni Granåsen ponownie dwukrotnie najlepszym zawodnikiem okazał się Ahonen. Przed Bożym Narodzeniem odbyły się jeszcze cztery konkursy dwa w Harrachovie oraz dwa w Engelbergu. Pierwszy z nich wygrał Adam Małysz, a trzy następne – Janne Ahonen.

Na przełomie roku odbyła się kolejna edycja Turnieju Czterech Skoczni, którą wygrał Janne Ahonen, który triumfował w Oberstdorfie (Małysz był 3.), Ga-Pa i Innsbrucku (Małysz 2.). W Bischofshofen Fin musiał uznać jednak wyższość Martina Hoellwartha.

Kolejnym punktem pucharowej rywalizacji były zmagania w Willingen. W nocnym konkursie drużynowym na najwyższym stopniu podium stanęli Niemcy, natomiast w rywalizacji indywidualnej równych nie miał sobie – Ahonen. Z Niemiec zawodnicy przenieśli się ponownie do Austrii gdzie na mamuciej skoczni w Tauplitz wygrali Andreas Widhoelz oraz Adam Małysz. Po lotach narciarskich skoczkowie udali się do Titisee Neustadt, gdzie na skoczni HS-142 triumfy odnieśli Ahonen oraz Jakub Janda. Z Niemiec pucharowa karuzela udała się do Polski. W pierwszym konkursie na Wielkiej Krokwi ex aequo triumfowali Małysz i Ljoekelsoej, natomiast kolejnego dnia wygrał Małysz.

Przed MŚ zawodnicy zawitali jeszcze do Sapporo. Na Okurayamie nie mieli sobie równych Kazuyoshi Funaki oraz Roar Ljoekelsoey. Ostatnim sprawdzianem przed najważniejsza imprezą sezonu były jednak dwa konkursy w Pragelato. Na obiekcie Trampolino a Monte triumfował Matti Hautamaeki oraz ekipa z Austrii.

Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym zawitały w 2005 roku do Oberstdorfu. W konkursie indywidualnym na normalnym obiekcie medale powędrowały do rąk Roka Benkovica, Jakuba Jandy i Janne Ahonena, natomiast w rywalizacji drużynowej na tym obiekcie wygrali Austriacy przed Niemcami i Słoweńcami. Na dużym obiekcie w konkursie indywidualnym na podium stanęli natomiast Janne Ahonen, Roar Ljoekelsoey i Jakub Janda, a w drużynówce Austria, Finlandia i Norwegia.

Na kolejne pięć konkursów skoczkowie udali się do Finlandii i Norwegii. Turniej Nordycki rozpoczął się konkursu drużynowego w Lahti, w którym wygrali Norwegowie. W konkursach indywidualnych w Lahti, Kuopio, Lillehammer oraz Oslo na najwyższym stopniu podium stawał Matti Hautamaeki. Jedynie w Kuopio mieliśmy polski akcent na podium, gdyż na 3. pozycji zawody zakończył Adam Małysz.

Finałowe zawody PŚ odbyły się w Planicy na mamuciej Letalnicy. Na obiekcie HS215 triumfowali Matti Hautamaeki oraz Bjoern Einar Romoeren. Puchar Narodów wygrali Austriacy, ale Kryształowa Kula trafiła po raz kolejny do rąk Janne Ahonena, który uzbierał łącznie 1715 punktów.

Sezon 2005/2006

Po raz kolejny Puchar Świata został rozpoczęty zawodami w Kuusamo. Niestety i tym razem pogoda trochę pokrzyżowała plany organizatorom. Pierwszy konkurs został bowiem odwołany, a następnie przeniesiony na kolejny dzień. Został on jednak skrócony do jednej serii, w której najlepiej spisał się Jakub Janda. W drugim konkursie na Rukatunturi na najwyższym stopniu podium stanął Robert Kranjec. Kolejnym przystankiem było Lillehammer, choć pierwotnie zawody miały odbyć się w Trondheim. Podczas norweskich zmagań triumfowali Andreas Kuettel i Jakub Janda. Z północy Europy PŚ przeniósł się następnie do Czech, gdzie na skoczni HS142 w Harrachovie ponownie najlepiej spisali się Kuettel i Janda. Ostatnim sprawdzianem przed TCS były dwa konkursy w Engelbegu. Pierwszy z nich został odwołany ze względu na złe warunki pogodowe, a drugi padł łupem Jakuba Jandy.

Prestiżowy Turniej Czterech Skoczni w 2006 roku miał dwóch triumfatorów. Wygrali go ex aequo Janne Ahonen i Jakub Janda. Pierwszy z nich triumfował w Onerstdorfie i Bischofshofen, a drugi w Ga-Pa. Jedynie w Innsbrucku pogodził ich Lars Bystoel.

Tuż po TCS odbyły się mistrzostwa świata w lotach narciarskich, które w 2006 roku zawitały po raz czwarty do Tauplitz. Medale w rywalizacji indywidualnej trafiły do rąk Roara Ljoekelsoeya, Andreasa Widhoelzla i Thomasa Morgensterna. W konkursie drużynowym wygrali Norwegowie przed Finami i Niemcami.

Po emocjach związanych z TCS i MŚwL pucharowa karuzela przeniosła się do Azji, gdzie na skoczni Okurayama w Sapporo równych nie mieli sobie Norwegowie – Bjoern Einar Romoeren i Roar Ljoekelsoey. Pierwszym przystankiem po powrocie do Europy było Zakopane. Na Wielkiej Krokwi dwukrotnie wygrał Matti Hautamaeki. Ostatnim sprawdzianem przed ZIO były zawody w Willingen, które wygrał Andras Kofler i ekipa z Finlandii.

Najważniejszą imprezą sezonu były jednak XX Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Medalowa rywalizacja odbywała się tym razem w Turynie. W konkursie indywidualnym na skoczni normalnej medale trafiły do rąk Larsa Bystoela, Mattiego Hautamaekiego i Roara Ljoekelsoeya. W rywalizacji indywidualnej na obiekcie HS140 na podium stanęli natomiast Thomas Morgenstern, Andreas Kofler i Lars Bysteol, a w drużynówce najlepiej spisali się Austriacy, a podium uzupełnili Finowie i Norwegowie.

Po ZIO skoczkowie przenieśli się na Półwysep Skandynawski, gdzie odbył się Turniej Nordycki. W konkursie drużynowym przeprowadzonym w Lahti, wygrali Austriacy, natomiast indywidualnie najlepiej spisał się reprezentant gospodarzy – Janne Happonen. Kolejnym punktem było Kuopio. Na skoczni Puijo triumf odniósł Andreas Kuettel, a na 3. miejscu uplasował się Adam Małysz. Następnie rywalizacji przeniosła się do Norwegii, gdzie w Lillehamme wygrał Thomas Morgenstern, a w Oslo Adam Małysz.

Finałowe zawody 27. PŚ odbyły się po raz kolejny w Planicy. Na mamucim obiekcie triumf odnieśli Bjoern Einar Romoeren i Janne Happonen. Kryształowa Kula za wygraną w klasyfikacji generalnej trafiła do rąk Jakuba Jandy, który uzbierał łącznie 1151 punktów. W Pucharze Narodów nie mieli sobie jednak Austriacy.


  • Źródło: FIS
  • Foto: Anna Cis

O autorze

Katarzyna Służewska