Aktualności

Koivuranta zakończył sportową karierę

Anssi Koivuranta to 27-letni Fin, reprezentant kraju w skokach narciarskich. Po zakończeniu sezonu zimowego 2014/2015 poinformował, że zawiesza swoją karierę na nieokreślony czas. Na dwa tygodnie przed rozpoczęciem kolejnych zmagań, ogłosił jednak, że kończy swoją przygodę ze skokami, ale nie rezygnuje z latania.

Sportowe początki

Anssi Koivuranta zanim został pełnoetatowym skoczkiem narciarskim, próbował swoich sił w kombinacji norweskiej, w której odniósł kilka znaczących sukcesów. Do jego większych osiągnięć należą np. triumf w klasyfikacji generalnej PŚ w sezonie 2008/2009, brązowy medal ZIO w Turynie w 2006 roku czy też złoto MŚ w Sapporo w 2009. Ze względów zdrowotnych, które nie pozwoliły mu na treningi biegowe, 27-latek postanowił poświęcić się wyłącznie skokom narciarskim. Do kadry narodowej w owym sporcie został włączony w 2010 roku.

Powody zakończenia kariery

Ostatnia zima nie była udana dla Koivuranty, który PŚ zakończył na odległej 64. pozycji. Na wiosnę Fin poinformował, że nie czuje motywacji do przygotowań do kolejnego sezonu. Dlatego też postanowił zrobić sobie krótką przerwę od skoków. „Moja decyzja jest chyba najrozsądniejsza. W momencie kiedy należało wznowić przygotowania do kolejnego sezonu, nie czułem po prostu motywacji do dalszego skakania. Dlatego też postanowiłem na rok odłożyć narty, choć nie wiem czy po tym czasie wrócę do treningów. Moje myśli nadal krążą wokół MŚ, które w 2017 roku odbędą się w Lahti. Teraz jednak potrzebuję krótkiej przerwy”.

Pomimo tego, że myślał o starcie w najbliższych mistrzostwach świata, to już wiemy, że w nich nie wystartuje, gdyż na początku listopada Fin ogłosił oficjalnie, że kończy karierę skoczka narciarskiego.

Nadal w powietrzu

Chociaż Anssi Koivuranta zakończył sportową karierę, to nie zamierza rezygnować z latania. Fin jest kolejnym zawodnikiem, który postanowił zostać pilotem. Jakiś czas temu rozpoczął bowiem kurs na pilota, który ma potrwać 2,5 roku i zakończy się uzyskaniem licencji.


O autorze

Katarzyna Służewska