Aktualności

Historia Pucharu Świata (cz.11)

Najbliższe trzy sezony, które Wam przypomnimy, to dalszy ciąg austriackiej, ale słabnącej dominacji. To też okres, w którym swoje ostatnie skoki oddaje Adam Małysz, a jego samoistnym następcą zostaje Kamil Stoch. Są to również trzy ostatnie sezony, których inauguracja odbywa się w Kuusamo.

Sezon 2009/2010

Rozpoczęcie Pucharu Świata odbyło się standardowo w Kuusamo, ale tym razem bez większych problemów. W rywalizacji drużynowej niepokonaniu okazali się Austriacy, a konkurs indywidualny padł łupem Bjoerna Einara Romoerena. Drugim przystankiem zmagań było Lillehammer, gdzie rywalizacja została przeniesiona z Trondheim. W pierwszym konkursie wygrał Gregor Schlierenzauer (3. Małysz), a w drugim Simon Ammann. Kolejne zawody miało odbyć się w Harrachovie, ale ze względu na brak śniegu zostały odwołane. W ramach rekompensaty za brak zawodów w Czechach, w Engelbergu zorganizowano dodatkowy trzeci konkurs. W Szwajcarii dwukrotnie triumfował Simon Ammann, ale na najwyższym stopniu podium stanął również Szchlierenzauer.

Pierwszą ważna imprezą sezonu był 58. TCS, który padł łupem Andreasa Koflera, który wygrał jedynie w Oberstdorfie. W Ga-Pa i Innsbrucku na najwyższym stopniu podium stanął Gregor Schlierenzauer, natomiast w Bischofshofen nie miał sobie równych Thomas Morgenstern.

Tuż po prestiżowym turnieju odbyły się dwa konkursy lotów narciarskich w Tauplitz, które tym samym zamknęły rywalizację w ramach PŚwL. Cały cykl padł łupem Roberta Kranjca, który triumfował w pierwszych zawodach. W drugiej odsłonie najlepiej spisał się Gregor Schlierenzauer.

Po austriackiej eskapadzie, pucharowa karuzela przeniosła się do Japonii. Na Okurayamie w Sapporo równych nie mieli sobie Morgenstern i Ammann. Po powrocie z Azji PŚ zawitał do Zakopanego, gdzie na Wielkiej Krokwi dwukrotnie triumfował Schlierenzauer.

Po zakopiańskich zmaganiach przyszła kolej na drugą edycję FIS Team Tour, w której wygrali Austriacy. Na mamucie w Oberstdorfie na najwyższym stopniu podium stanęła ekipa Austrii, a także Anders Jacobsen, w Klingenthal – Simon Ammann, natomiast w Willingen – Gregor Schlierenzauer i niemiecka drużyna.

Najważniejszą imprezą sezonu były jednak ZIO, które w 2010 roku odbyły się w Vancouver. W konkursie indywidualnym, zarówno na normalnym jak i dużym obiekcie, na podium stawała ta sama trójka zawodników, w tej samej kolejności. Złote medale trafiły bowiem do rąk Simona Ammanna, srebra do Adama Małysza, a brązowe krążki do Gregora Schlierenzauera. W rywalizacji drużynowej wygrali Austriacy przed Niemcami i Norwegami.

Kolejnym punktem sezonu był tzw. Turniej Nordycki, który w 2010 roku wygrał nie kto inny, jak Simon Ammann. Szwajcar triumfował we wszystkich czterech konkursach indywidualnych (Lahti, Kuopio, Lillehammer, Oslo). Warto zaznaczyć, że Adam Małysz był w tych zmaganiach 3x drugi i 1x trzeci, co dało mu 2. lokatę w całym cyklu.

Ostatnim ważnym punktem sezonu, były Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich, które odbyły się w Planicy. W rywalizacji indywidualnej niepokonany został Ammann, a podium wówczas uzupełnili Schlierenzauer i Anders Jacobsen. W konkursie drużynowym na podium stanęli natomiast Austriacy, Norwegowie i Finowie.

Kryształowa Kula za triumf w klasyfikacji generalnej PŚ, trafiła do rąk fenomenalnego w tym sezonie Simona Ammanna. Szwajcar w całym cyklu uzbierał 1649 punktów.

Sezon 2010/2011

Inauguracyjne zawody sezonu 2010/2011 odbyły sie ponownie w Kuusamo. Rywalizacja drużynowa padła łupem Austriaków, w konkursie indywidualnym triumf odniósł Andreas Kofler. Kolejnym punktem były zawody w Kuopio, w których na najwyższym stopniu podium stanął reprezentant gospodarzy – Ville Larinto. Z Finlandii pucharowa karuzela udała się do Norwegii, gdzie na skoczni HS-138 dwukrotnie najlepiej spisał się Thomas Morgenstern. Po raz kolejny rywalizacja w Harrachovie została odwołana, a to za sprawą niekorzystnych warunków pogodowych. Ostatnim sprawdzianem przed TCS były trzy konkursy w Engelbergu (jeden był dodatkowy w zamian za odwołane w Czechach). Szwajcarskie zmagania padły łupem Austriaków – dwukrotnie wygrał Morgenstern i raz Kofler. Dwukrotnie na podium stanął również Adam Małysz.

59. Turniej Czterech Skoczni padł łupem Thomasa Morgensterna, który wygrał konkurs w Oberstdorfie i Innsbrucku, gdzie Małysz był 2. W Ga-Pa na najwyższym stopniu podium stanął Simon Ammann (Małysz 3.), a w Bischofshofen – Tom Hilde.

Tuż po zakończeniu TCS odbyły się dwa pierwsze konkursy w lotach narciarskich. Na szczęście tym razem w Harrachovie udało się przeprowadzić rywalizację. Najlepszymi lotnikami okazali się Martin Koch i jego rodak – Morgenstern. Z Czech zawodnicy przenieśli się do Japonii. W Sapporo triumfowali Severin Freund i Kofler. Po powrocie z azjatyckiej eskapady, pucharowa karuzela udała się do Zakopanego. Na Wielkiej Krokwi odbyły się trzy konkursy, w których triumfowali Adam Małysz, Simon Ammann i Kamil Stoch.

Z Polski skoczkowie udali się do Niemiec na kolejną edycję FIS Team Tour, która ponownie padła łupem Austriaków. W Willingen wygrała ekipa z Austrii oraz Severin Freund. Na Vogtland Arenie w Klingenthal, najlepszym zawodnikiem okazał się Kamil Stoch, natomiast na mamucie w Oberstdorfie nie miał sobie równych Martin Koch oraz drużyna z Austrii.

W połowie lutego odbyły się dwa kolejne konkursy w lotach narciarskich. Areną zmagania była skocznia HS 225 w Vikersund, na której najdalej latali Johan Remen Evensen oraz dwukrotnie Schlierenzauer.

Najważniejszą imprezą sezonu były mistrzostwa świata w narciarstwie klasyczny. Areną zmagań były skocznie w Oslo. W konkursie indywidualnym na normalnym obiekcie medale trafiły do rąk Morgensterna, Koflera i Małysza, natomiast w drużynówce triumfowali Austriacy przed Norwegami i Niemcami. Na dużym obiekcie najlepiej spisali się Schlierenzauer, Morgenstern i Ammann, a w rywalizacji drużynowej na podium stanęli Austriacy przed Norwegami i Słoweńcami. W rywalizacji kobiet mistrzowskie medale zdobyły Daniela Iraschko-Stolz, Elena Runggaldier oraz Coline Mattel.

Po powrocie do pucharowej rywalizacji, skoczkowie udali się do Lahti. Na skoczni HS130 wygrała drużyna z Austrii, na 3. miejscu znalazła się Polska. W rywalizacji indywidualnej triumfował Ammann.

Finałowe zawody odbyły się po raz kolejny w Planicy. Na Letalnicy zwycięstwa odnieśli Schlierenzauer, Stoch oraz ekipa z Austrii.

Kryształowa Kula trafiła do rąk Thomasa Morgensterna, natomiast Małą Kryształową Kulę odebrał jego rodak – Gregor Schlierenzauer.

Sezon 2011/2012

Sezon 2011/2012 był ostatnim, którego inauguracja rozpoczęła się zawodami w Kuusamo. Pierwszy konkurs w Finlandii został odwołany, ale następnie przesunięty na kolejny dzień. W jednoseryjnej drużynówce wygrała ekipa z Austrii, natomiast rywalizacja indywidualna padła łupem Andreasa Koflera. Kolejnym przystankiem było Lillehammer, w którym dwukrotnie najlepszym zawodnikiem okazał się Kofler. Warto zaznaczyć, że w pierwszym z norweskich konkursów, na 3. stopniu podium stanął Kamil Stoch. Z północy Europy pucharowa karuzela przeniosła się do Czech, gdzie na obiekcie HS142 odbyły sie trzy konkursy. W rywalizacji indywidualnej triumfowali Gregor Schlierenzauer i Richard Freitag, natomiast najlepsza ekipą okazała się drużyna z Norwegii. Ostatnim sprawdzianem przed TCS były standardowo konkursy w Engelbergu. Szwajcarska rywalizacja padła łupem Andersa Bardala i Koflera.

Jubileuszowy, bo 60. TCS, został zdominowany przez Austriaków, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca w klasyfikacji cyklu – Schlierenzauer, Morgenstern i Kofler. W poszczególnych konkursach dwukrotnie wygrał Schlierenzauer (Oberstdorf i Ga-Pa), raz Morgenstern (Innsbruck) i raz Kofler (Bischofshofen).

Tuż po TCS odbyły się dwa pierwsze konkursy lotów narciarskich. Areną zmagań była mamucia skocznia w Tauplitz. Najlepszymi lotnikami okazali się Robert Kranjec i Anders Bardal. Z Austrii zawodnicy przenieśli się do Zakopanego. Na Wielkiej Krokwi triumf odnieśli Kkamil Stoch i Schlierenzauer. Kolejnym punktem sezonu było Sapporo, w którym na najwyższym stopniu podium dwukrotnie stanął reprezentant gospodarzy – Daiki Ito. Z dalekiej Azji zawodnicy udali się do Włoch. Na skoczni HS134 w Predazzo triumf świętowali Schlierenzauer i Stoch.

Kolejną ważną imprezą sezonu był FIS Team Tour, który w 2012 roku padł łupem Norwegów. W Willingen triumf odniosła ekipa z Norwegii oraz Anders Bardal. Konkurs w Klingenthal został odwołany ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne. Na mamucie w Oberstdorfie najdalej latali Martin Koch oraz drużyna ze Słowenii.

Po niemieckim tournee przyszedł czas na Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich, które po raz kolejny odbyły się w Vikersund. W rywalizacji indywidualnej medale powędrowały do rąk Roberta Kranjca, Rune Velty i Martina Kocha. Natomiast na podium w rywalizacji drużynowej stanęli Austriacy, Niemcy i Słoweńcy.

Po MŚwL, pucharowa karuzela pozostała na Półwyspie Skandynawskim. Rywalizacja w Lahti, która początkowo miała odbyć się na skoczni HS130, została przeniesiona na obiekt HS97. Zawody drużynowe wygrali Austriacy, a w konkursie indywidualnym triumfował Daiki Ito, który również okazał się najlepszym zawodnikiem w Trondheim. W Oslo triumf odniósł natomiast Martin Koch.

Finałowe zawody PŚ odbyły sie na mamucie w Planicy. W konkursach indywidualnych trumfowali Robert Kranjec i Martin Koch. W drużynówce nie miała sobie równych ekipa z Austrii.

Kryształowa Kula za wygraną w klasyfikacji generalnej PŚ trafiła do rąk Andersa Bardala, natomiast Małą Kryształową Kulę, która przyznawana jest najlepszemu lotnikowi, otrzymał Martin Koch.


  • Źródło: FIS
  • Foto: Anna Cis

O autorze

Katarzyna Służewska