Aktualności

Wietrzne Kuusamo. Czy w tym roku obędzie się bez upadków? [prognoza pogody]

Mówiąc Kuusamo, wielu skoczkom narciarskim na myśl od razu przychodzi wiatr oraz groźnie wyglądające upadki. Niestety fińska skocznia często staje się miejscem bardzo niebezpiecznych zawodów. Rok temu na własnej skórze doświadczył tego Andreas Wellinger oraz Anze Lanisek, a we wcześniejszych latach m.in. Thomas Morgenstern.

Niebezpiecznie przy progu

Zawody w Kuusamo słyną już z tego, że zazwyczaj są problemy z przeprowadzeniem konkursów. Głównym winowajcą jest wiatr. Niestety najsilniejsze podmuchy występują w okolicach progu skoczni, a to właśnie tam skoczek znajduje się w najbardziej newralgicznej fazie lotu i jakiekolwiek podmuchy wiatru w tym momencie mogą być tragiczne w skutkach.

Rok temu – 2 upadki

Zapewne wielu z nas ma w pamięci zeszłoroczny konkurs w Kuusamo, gdzie miał miejsce fatalnie wyglądający upadek Andreasa Wellingera. Niemiecki skoczek zaraz po wyjściu z progu dostał bardzo silny, boczny podmuch wiadru, przez co stracił równowagę i spadł plecami na bulę. Cała sytuacja wyglądała bardzo niebezpiecznie, skoczek musiał na ponad trzy tygodnie zrezygnować ze skakania i udać się na intensywną rehabilitację. W tym samym konkursie również groźny upadek zaliczył Anze Lanisek. Słoweńcowi tuż przed lądowaniem wypięła się jedna z nart.

W poprzednich latach równie niebezpiecznie

Niestety nie tylko rok temu na fińskiej skoczni było niebezpiecznie. Dosłownie bliźniaczy upadek co do zeszłorocznego Wellingera miał miejsce w 2003 roku. Wtedy Austriak – Thomas Morgenstern tuż po wyjściu z progu stracił równowagę i uderzył bardzo mocno plecami w zeskok skoczni. Powodem zaistniałej sytuacji również był silny, boczny podmuch wiatru.

Jak będzie w tym roku?

Miejmy zadzieję, że tegoroczne konkursy odbędą się sprawnie bez przerw spowodowanych złymi warunkami atmosferycznymi oraz przede wszystkim będą to zawody bezpieczne, bez upadków. Według obecnych prognoz pogody w najbliższy weekend w Kuusamo wiatr może osiągać w porywach aż 6 m/s, a temperatura – co zaskakujące – ma podobnie jak w Klingenthal oscylować w granicach zera. Pierwszy konkurs indywidualny już w najbliższy piątek. O najnowszych prognozach i wszystkich aktualnościach będziemy Was na bieżąco informować.


  • Źródło: informacja własna
  • Foto: Maja Gara

O autorze

Kacper Kolenda