Aktualności

Historia PŚ na Rukatunturi

Bycie fanem skoków narciarskich to nie tylko śledzenie bieżących poczynań swoich idoli na skoczniach świata. Ciekawym może być również zaglądanie do kart historii. Dlatego dzisiaj zapraszamy Was do przeszłości i przypominamy, jak wyglądały skoki podczas pucharowych zawodów na skoczni w Ruce na przestrzeni lat.

O skoczni słów kilka

Skocznia K120 powstała w 1964 roku i wchodzi w skład kompleksu Rukatunturi. Aż do 2003 roku był to największy duży obiekt do uprawiania skoków narciarskich na świecie. Przebudowa skoczni to rok 1996, kiedy to zyskała swój obecny kształt i co istotne, wzbogaciła się o oświetlenie.

Kompleks skoczni stanowi miejscową atrakcję. Takich zimowych rozrywek jest tam zresztą dużo więcej. Stoki narciarskie, trasy biegowe i skoki narciarskie, przyciągają tu co roku spore grono wielbicieli sportu.

Ruka, na której położony jest kompleks skoczni wznosi się na wysokości 500 metrów n.p.m. Przez większą część roku, region ten przykryty jest białym puchem. Nic więc dziwnego, że co roku miliony dzieci ślą w te okolice listy do pewnego pana z kompanią reniferów. Bez śniegu sanie nie wystartują, Puchar Świata też ciężko przeprowadzić.

Konkurs w prezencie i inauguracja

Łącznie na skoczni w Ruce planowano przeprowadzenie 27 konkursów Pucharu Świata. Pierwszy konkurs pucharowej rywalizacji, zdecydowano się przeprowadzić 7 i 8 grudnia 1996 roku, a więc zaraz po modernizacji obiektu. Wówczas najlepsi okazali się Takanobu Okabe, Kazuyoshi Funaki oraz Andreas Goldberger – całkiem doborowe towarzystwo. Pierwszy z wymienionych zakończył karierę nie tak dawno – w 2014 roku.

Kolejny raz Ruka zagościła w kalendarzu PŚ dopiero w 2002 roku. Tym razem nie w grudniu, zaraz po Mikołaju, ale pod koniec listopada przypadł jej zaszczyt otworzyć nowy sezon. Adam Małysz znalazł się wtedy na drugim stopniu podium.

Listopadowe zawody 2003 roku przebiegły w cieniu groźnych upadków. Twardo lądował szwedzki skoczek Johan Erikson, Andres Kofler, a także  Thomas Morgenstern. Upadek ostatniego z nich, to jeden z tych dramatyczniejszych w dziejach skoków narciarskich. Wiatr był na tyle silny, że Austriak po fikołku w powietrzu upadł na kręgosłup. Doznał na szczęście tylko wstrząśnienia mózgu oraz złamał palec. Kontuzja nie pozwoliła mu jednak uczestniczyć w rywalizacji ponad miesiąc. W konkursach w 2003 roku wygrywali Matti Hautamaeki i Sigurd Pettersen. Adam Małysz był dwukrotnie drugi.

Inauguracyjne zawody w 2004 roku zdominował Jane Ahonnen.

Rozpoczęcie sezonu 2005/2006 okazało się kłopotliwe. Z powodu silnego wiatru, zdecydowano się przeprowadzić dwa konkursy jednego dnia. W pierwszym z nich triumfował Jakub Janda, w drugim lepszy okazał się Robert Kranjec. Lotnik ze Słowenii cieszył się wtedy swoim pierwszym zwycięstwem w konkursie PŚ w karierze.

W listopadzie 2006 roku udało się przeprowadzić tylko jedne zawody i to jeszcze tylko jedną serię. Dlaczego? Zbyt silny wiatr. Zwyciężył Fin – Arttu Lappi.

Sezon 2007/2008 otworzył konkurs drużynowy, w którym najlepsze trzy miejsca zgarnęły reprezentacje Norwegii, Austrii i Finlandii. Indywidualnie wygrywał Thomas Morgenstern.

Simon Ammann zwyciężył rok później. Najlepszą drużyną na starcie nowego sezonu była Finlandia.

Ammann&Austria

I tak Ruka w roli miejsca otwierającego kolejne sezony Pucharu Świata trwała aż do roku 2012. Przez te wszystkie lata na belce fińskiej skoczni zasiadały wielkie nazwiska. Najwięcej zwycięstw odniósł tutaj Simon Ammann, zaś najlepszym państwem w historii rywalizacji jest Austria.

W ubiegłorocznych zawodach dwukrotnie zwyciężał Simon Ammann. W pierwszym konkursie wyprzedził Daikiego Ito i Noriakiego Kasaiego. W drugim dniu, na najwyższym stopniu podium stanął wraz z Kasaim. Trzeci był Severin Freund.

Kto wygra w tym roku? Oby nie wiatr!


  • Źródło: skisprungschanzen.com
  • Foto: Markus Feser

O autorze

Aleksandra Bazułka