Aktualności

Jak w Lillehammer skakali Polacy?

Po pechowym fińskim weekendzie nadeszła pora na rywalizację w norweskim Lillehammer. Areną zmagań będzie skocznia Lysgardsbakken, która dla niektórych jest bardzo szczęśliwa. Na tym obiekcie bardzo dobrze prezentował się Adam Małysz, niestety słabo spisywali się pozostali biało-czerwoni, którzy obecnie startują w Pucharze Świata.

Przeciętny poziom polskich skoczków

Skocznia w Lillehammer nie jest zbytnio szczęśliwa dla reprezentantów naszego kraju. Jedynym Polakiem, który trzykrtotnie zajmował najniższy stopień podium (w 2006, 2009 i 2010 roku) na skoczni HS 138 był Adam Małysz. Z kolei na mniejszym obiekcie (HS 100) udało się zająć 3. pozycję Kamilowi Stochowi w 2011 roku. Warto wspomnieć, iż w latach 1997-2010 Lillehammer było zaliczane do Turnieju Skandynawskiego, w którym to „orzeł z Wisły” wygrywał aż 3 razy.

Sezon 2011/2012

Na początku grudnia 2011 roku zwycięzcą został Andreas Kofler. Austriak wyprzedził zajmujących ex aequo drugą lokatę – Severina Freunda oraz Andersa Bardala. Z bardzo dobrej strony zaprezentował się Piotr Żyła, który zajął wysoką 7. pozycję. Do drugiej serii nie zdołali awansować Kamil Stoch (48.) oraz Jan Ziobro (49.). Z kolei swój występ na kwalifikacjach, nie awansując do pierwszej serii konkursowej zakończyli: Stefan Hula, Maciej Kot, Dawid Kubacki oraz Krzysztof Miętus.

Sezon 2012/2013

W tym sezonie na najwyższy stopniu podium stanął utytułowany skoczek – Gregor Schlierenzauer, który pokonał Andersa Fannemela oraz Thomasa Morgensterna. Niestety nie był to dobry występ polskich skoczków, bowiem tylko jeden nasz reprezentant awansował do serii finałowej. Był nim Krzysztof Miętus (26. lokata). Na odległych miejscach znaleźli się: Kamil Stoch (36.), Piotr Żyła (43.), Dawid Kubacki (45.), Bartłomiej Kłusek (46.), Maciej Kot (48.).

Sezon 2013/2014

Przed dwoma laty zapunktowało 3 polskich skoczków. Najwyżej sklasyfikowany został Piotr Żyła, który zajął 6. miejsce. Całkiem nieźle wypadli Kamil Stoch (18. miejsce) oraz Maciej Kot (27. lokata). Na kolejnych miejscach uplasowali się: Dawid Kubacki (31.), Krzysztof Biegun (36.), oraz Jan Ziobro (44.). Kwalifikacji nie przebrnął Krzysztof Miętus.

Sezon 2014/2015

W ubiegłym roku rywalizacja była bardzo zacięta. Na obiekcie K 123 zorganizowano dwa konkursy. Pierwszego dnia zwyciężył Gregor Schlierenzauer, drugi był Anders Fannemel, a trzeci Michael Hayboeck. Na 19. miejscu sklasyfikowany został Jan Ziobro, 21. był Klemens Murańka, a 29. lokata przypadła Aleksandrowi Zniszczołowi. Ten dzień okazał się być pechowym dla Piotra Żyły (33.). Z kolei do konkursu nie awansował Dawid Kubacki, gdyż odpadł w kwalifikacjach.

Następnego dnia rywalizacji zapunktowało zaledwie dwóch Polaków: Piotr Żyła (15.), oraz Aleksander Zniszczoł (28.). W czwartej dziesiątce znaleźli się: Jan Ziobro (31.) oraz Dawid Kubacki (35.). W konkursie nie oglądaliśmy Klemensa Murańki. W zawodach nie wystartował nasz lider – Kamil Stoch, który pauzował z powodu odniesionej kontuzji w Klingenthal.

Czy Polacy przełamią niemoc w Lillehammer? Przekonamy się o tym 5 i 6 grudnia.


  • Źródło: informacja własna
  • Foto: Aleksandra Bazułka

O autorze

Paulina Kasjaniuk