Aktualności

Kamil Stoch i Adam Małysz wyróżnieni

Stoch-3

Kamil Stoch oraz Adam Małysz znaleźli się na czołowych miejscach w rankingu najbardziej wpływowych ludzi w polskim sporcie 2015 według „Forbesa”. Mistrz olimpijski z Soczi wyprzedził w nim „Orła z Wisły”, ale były skoczek i obecny kierowca rajdowy jest za to najbardziej rozpoznawalnym polskim sportowcem. 

Najbardziej wpływowi ludzie w polskim sporcie 2015

Po raz pierwszy w historii został stworzony ranking wpływowych ludzi w polskim sporcie. Forbes wraz z Pentagon Resaearch sprawdzili rozpoznawalność, wizerunek oraz medialność sportowców, trenerów, menedżerów, dziennikarzy sportowych i przedsiębiorców inwestujących w sport. Wpływ na ostateczny wygląd zestawienia miało również zdanie ekspertów.

Lewandowski na czele, Stoch przed Małyszem

W opublikowanym rankingu największy odsetek czołowej „10” stanowią postacie związane z piłką nożną oraz, co może nieco dziwić, ze skokami narciarskimi. Zestawienie wygrał zawodnik klubu Bayern Monachium, napastnik reprezentacji Polski – Robert Lewandowski. Tuż za nim znalazł się były piłkarz, obecnie prezes PZPN – Zbigniew Boniek. Czołową trójkę uzupełniła tenisistka – Agnieszka Radwańska.

Na wysokim piątym miejscu znalazł się Kamil Stoch. Według badań firmy Pentagon Research jedynie co czwarty Polak nie miał styczności z nazwiskiem podwójnego mistrza olimpijskiego z Soczi. Tuż za nim, na szóstym miejscu, został sklasyfikowany Adam Małysz.

Lista dziesięciu najbardziej wpływowych osób polskiego sportu w 2015 r.

MiejsceImię i nazwiskoZawód
1Robert Lewandowskipiłkarz
2Zbigniew Boniekprezes PZPN
3Agnieszka Radwańskatenisistka
4Marcin Gortatkoszykarz
5Kamil Stochskoczek narciarski
6Adam Małyszkierowca rajdowy, były skoczek narciarski
7Zygmunt Solorz-Żakprzedsiębiorca
8Justyna Kowalczykbiegaczka narciarska
9Czesław Langbyły kolarz, działacz sportowy
10Robert Kubicakierowca rajdowy

Najbardziej rozpoznawalni ludzie w polskim sporcie

Choć Adama Małysza na skoczki możemy już od dłuższego czasu zobaczyć jedynie jako kibica lub konsultanta trenerów, to były skoczek narciarski wciąż pozostaje niezwyciężony w kategorii najbardziej rozpoznawalnych ludzi w polskim sporcie. 84% przebadanych osób rozpoznaje Orła z Wisły na podstawie jego nazwiska, jedynie o dwa procent mniej na podstawie zdjęcia. W czołowej dziesiątce rankingu znalazł się jeszcze jeden skoczek narciarski. Oczywiście jest nim Kamil Stoch (9. lokata).


  • Źródło: forbes.pl
  • Foto: Katarzyna Służewska

O autorze

Kacper Kolenda