Aktualności

Święta bez skoków w Wiśle. Kiedy przyjdzie zima?

26 grudnia w Wiśle miał odbyć się świąteczny konkurs mistrzostw Polski w skokach narciarskich. Niestety, dodatnie temperatury powietrza skutecznie uniemożliwiły naśnieżenie obiektu im. Adama Małysza. W związku z tym już kilka dni przed zawodami organizatorzy musieli podjąć decyzję o ich odwołaniu. Sprawdziliśmy, jak obecnie wygląda skocznia i jakie są prognozy pogody na najbliższe tygodnie.

W Wiśle podczas sezonu 2015/2016 mają odbyć się jeszcze tylko jedne, ale za to bardzo ważne zawody Pucharu Świata. Andrzej Wąsowicz, który odpowiada za przygotowanie skoczni, gwarantuje, że obiekt na początku marca będzie w pełni gotowy do rywalizacji. Jeśli temperatury spadną poniżej zera od razu będą uruchamiane armatki śnieżne firmy Supersnow. Gdyby temperatura ciągle była dodatnia, wiceprezes PZN rozważa drugi wariant. Wąsowicz mówił o tym 16 grudnia na konferencji prasowej w Krakowie:

„Jestem po rozmowach z firmą austriacko-włoską, która zajmowała się przygotowaniem obiektów na inaugurację Pucharu Świata w Klingenthal. Spotkałem się z panami dwukrotnie, bo wolę mieć w zanadrzu alternatywę. Zgodnie z nią od 3 lutego na tirze zjechałoby urządzenie, które wykonuje z wody lód. Następnie jest on kruszony i rozprowadzany na skoczni. Poprosiłem o kalkulację cenową i po otrzymaniu tego dokumentu nie przysiadłem, bo jest to porównywalne z kosztem transportu 30 olbrzymich ciężarówek z Chochołowa. Gdyby trzeba było, skorzystamy z tego rozwiązania”.

Należy pamiętać, że skocznia im. Adama Małysza w Wiśle jest także miejscem wykorzystywanym przez polskich zawodników do treningów. Podobnie jak kompleks skoczni narciarskich w Szczyrku. Obecnie w tych dwóch lokalizacjach nie da się skakać, zatem wszyscy z utęsknieniem wypatrują niższych temperatur.

Na szczęście prognozy pogody są optymistyczne. Meteorolodzy przewidują, że za kilka dni do Polski przyjdzie zima. Od Sylwestra przez co najmniej tydzień na termometrach zobaczymy ujemne wartości, a nocami w Beskidach mróz może sięgać -12 stopni.

Jak skocznia w Wiśle prezentuje się w drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia? Zobaczcie sami:

[huge_it_gallery id=”90″]

Na skoczni w Szczyrku również zielono:

Szczyrk-skoki-001-5

Szczyrk-skoki-000-5

Korespondencja z Wisły i Szczyrku – Katarzyna Służewska


  • Źródło: informacja własna
  • Foto: Katarzyna Służewska

O autorze

Przemysław Krawiec