Aktualności

Przyszedł mróz, ruszyły armatki. Trwa naśnieżanie skoczni w Wiśle

Pozytywne wieści płyną do nas z Beskidów. Dzięki ujemnym temperaturom na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle Malince udało się rozpocząć produkcję śniegu.

MP odwołane

Pod koniec grudnia do Polski w końcu nadchodzi zima. Kilkustopniowy mróz zawitał także na południe naszego kraju. Do tej pory to właśnie dodatnie temperatury powietrza były przeszkodą w przygotowaniu obiektu do skakania. Z tego powodu planowane na 26 grudnia mistrzostwa Polski musiały zostać odwołane.

Skoki-Wisła004-3

Tak wyglądała skocznia w Wiśle 26 grudnia, fot. Katarzyna Służewska

Co z Pucharem Świata?

Andrzej Wąsowicz, wiceprezes PZN, który jest odpowiedzialny za przygotowanie skoczni zapewnia jednak wszystkich kibiców, że marcowe zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich nie są w żadnym stopniu zagrożone. W połowie grudnia działacz podkreślał, że ma w zanadrzu co najmniej dwa warianty.

Jest zabezpieczenie

Oprócz polskich armatek Supersnow, które właśnie są używane do naśnieżenia skoczni, jest także opcja produkcji śniegu przez firmę, która przygotowała na inaugurację Pucharu Świata Vogtland Arenę w Klingenthal. Wszystko zależy od temperatur powietrza, gdyż nasze armatki są gotowe do działania tylko przy ujemnych temperaturach. Kalkulacja cenowa drugiego wariantu jest dość korzystna.

– Po otrzymaniu tego dokumentu nie przysiadłem, bo jest to porównywalne z kosztem transportu 30 olbrzymich ciężarówek z Chochołowa. Gdyby trzeba było, skorzystamy z tego rozwiązania – mówił 16 grudnia Wąsowicz na konferencji przed PŚ w Wiśle i Zakopanem.

10 dni mrozu

Prognozy pogody na początek stycznia są optymistyczne. Temperatura poniżej zera ma się utrzymać co najmniej przez pierwszy tydzień nowego roku, a w okolicy Święta Trzech Króli możliwe są także naturalne opady śniegu.

Przypomnijmy, że Puchar Świata skokach narciarskich w Wiśle odbędzie się 4 i 5 marca. Większość biletów na zawody już się rozeszła.

Program Pucharu Świata w Wiśle 2016

Środa, 02.03.2016
Przyjazd ekip

Czwartek, 03.03.2016 
11:00 – odprawa techniczna
16:00 – oficjalny trening (2 serie)
18:00 – kwalifikacje

Piątek, 04.03.2016
19:00 – seria próbna
20:30 – indywidualny konkurs Pucharu Świata

Sobota, 05.03.2016 
14:30 – kwalifikacje
16:00 – indywidualny konkurs Pucharu Świata

Skocznia w Wiśle na żywo

Sytuację w Wiśle możecie cały czas obserwować dzięki kamerze umieszczonej pod skocznią, która jest dostępna TUTAJ.


O autorze

Przemysław Krawiec