Skoki narciarskie w 2015 roku (cz.1)

Zakończenie Turnieju Czterech Skoczni, Puchar Świata w Wiśle i Zakopanem, Mistrzostwa Świata w Falun, Mistrzostwa Świata Juniorów i niesamowity finał w Planicy. W dobiegającym końca 2015 roku przypomnijmy sobie najważniejsze momenty drugiej części sezonu 2014/2015.

Turniej dla Krafta
Nowy rok kalendarzowy rozpoczął konkurs w Garmisch-Partenkirchen. Zwycięzcą okazał się Anders Jacobsen, który obecnie po zakończeniu sportowej kariery, poświęca się życiu rodzinnemu. Był to triumf w wielkich stylu, ale niestety wzbudzający wiele kontrowersji z uwagi na graniczące z przepisami domniemane naciąganie przez Norwega rękawów od kombinezonu.

Kolejny konkurs to również wyjątkowe wydarzenie. Od czasów Svena Hannawalda zwycięski w Innsbrucku okazał się Niemiec – Richard Freitag. Jednak największe emocje były jeszcze przed nami. W Bischofshofen miał nadejść czas wielkich rozszczygnięć. Walka toczyła się między dwoma przyjaciółmi – Michaelem Hayboeckiem i Stefanem Kraftem. Po raz pierwszy w karierze wygrał Hayboeck, ale triumf w 63. Turnieju Czterech Skoczni dzięki zwycięstwie w Oberstdorfie, drugiemu miejscu w Innsbrucku i trzeciemu w Bischofshofen przypadł w udziale Kraftowi.

Powrót Mistrza
18 i 19 stycznia odbywał się weekend Pucharu Świata w Zakopanem. Sobotni konkurs drużynowy okazał się szczęśliwy dla Niemców, którzy umocnili się na pozycji liderów Pucharu Narodów. Jednak dobre skoki lidera polskiej kadry w konkursie drużynowym, zapowiadały wiele emocji podczas konkursu indywidualnego. W niedzielę wszystkie oczy były zwrócone na Kamila Stocha, który mimo niewielu startów i rehabilitacji po kontuzji prezentował się świetnie. Po pierwszej serii nasz mistrz olimpijski z Soczi po skoku na 134. metr zajmował pierwsze miejsce. Drugim skokiem tylko potwierdził swoją wspaniałą dyspozycję dnia i odniósł swoje czternaste zwycięstwo w Pucharze Świata.

Zakopane2015-Alicja_Kosman

Juniorskie mistrzostwa – Ałmaty 2015
W dniach 3-8 lutego odbyły się Mistrzostwa Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym w Ałmatach. Wród skoczków na podium zameldowali się, mimo młodego wieku dobrze znani kibicom z Pucharu Świata, dwaj Norwegowie i Niemiec. Mistrzem Świata został Johann Andre Forfang. Srebrnym medalem mógł cieszyć się Andreas Wellinger, a podium uzupełnił Phillip Sjoeen. Konkurs drużynowy to zwycięstwo Norwegów nad Niemcami i Austriakami.

Falun
Kolejnym przystankiem dla najlepszych skoczków świata były Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym odbywające się od 18 lutego do 1 marca w szwedzkim Falun. Pierwsza niespodzianka czekała na wszystkich kibiców podczas konkursu na skoczni normalnej. Niespodziewanym mistrzem świata został Rune Velta, który wcześniej nie wygrał żadnego konkursu Pucharu Świata. Drugie miejsce przypadło Severinowi Freundowi, a trzecie Stefanowi Kraftowi. Miłym zaskoczeniem był występ Jana Ziobry, który zajął ósme miejsce. W konkursie drużyn mieszanych najlepsza okazała się ekipa Niemiec, drudzy byli prowadzący przez prawie cały konkurs Norwegowie a trzecie miejsce zajęła broniąca tytułu reprezentacja Japonii. Przed konkursem na skoczni dużej wielkim faworytem był Severin Freund. Niemiec nie zawiódł i został mistrzem świata, wyprzedzając Gregora Schlierenzauera i Rune Velte, dla którego był to już trzeci medal na tych mistrzostwach. Z Polaków najlepiej spisał się Piotr Żyła zajmując dziewiąte miejsce. Mimo nie najlepszego sezonu w wykonaniu naszych skoczków przed konkursem drużynowym wszyscy wierzyli w dobry wynik. Może to właśnie wsparcie kibiców pozwoliło zająć Polakom trzecie miejsce i powtórzyć osiągnięcie z Val di Fiemme. Złoto powędrowało do Norwegów, a srebro do Austriaków.

Wielki finał
Po długim sezonie, który rozpoczął się 22 listopada w niemieckim Klingenthal nadszedł czas rozszczygnięć na mamuciej skoczni w słoweńskiej Planicy. Losy Kryształowej Kuli ważyły się do ostatniego skoku. Weekend na Letalnicy był pokazem lotniczym słoweńskich skoczków. Szczególnie Petera Prevca, który wygrał pierwszy konkurs i Jurija Tepesa – zwycięzcy drugiego konkursu. Ostatecznie po zaciętej rywalizacji o zdobyciu przez Severina Freunda Kryształowej Kuli przesądziła liczba zwycięstw w Pucharze Świata. Niemiec miał ich więcej od Słoweńca i to on mógł cieszyć się z triumfu w klasyfikacji generalnej. Peterowi Prevcowi na pocieszenie została mała Kryształowa Kula w lotach narciarskich. Zawody w Planicy były idealnym odzwierciedleniem całego sezonu, podczas którego oglądaliśmy wielu pucharowych zwycięzców, ciągłe zmiany w czołówce oraz emocje do ostatniego skoku.