Aktualności

4 serie konkursowe i 1 zwycięzca. Czym różnią się loty od skoków?

W czwartek rozpoczynają się kolejne mistrzostwa świata w lotach narciarskich. Tym razem zawodnicy będa rywalizowali na skoczni Kulm w Tauplitz/Bad Mitterndorf. Rozpoczynające się mistrzostwa to dobra okazja, aby przypomnieć zasady mistrzowskich zawodów rozgrywanych na skoczniach mamucich.

Odrobina historii
Mistrzostwa świata w lotach organizowane są od 1972 roku. Na początku odbywały się cyklicznie na pięciu mamucich skoczniach. Kolejno w Planicy, Tauplitz, Oberstdorfie, Vikersund i Harrachovie. Obecnie gospodarza mistrzostw wybiera Międzynarodowa Feneracja Narciarska. Jedyny medal dla Polski zdobył w 1979 roku Piotr Fijas. Polakowi na skoczni w Planicy udało się wywalczyć brąz.

Dzień pierwszy
Podczas pierwszego dnia odbywają się oficjalne treningi, do których każda z ekip może wystawić wszystkich zawodników, którzy przyjechali na mistrzostwa. Następnie skoczkowie muszą wziąć udział w kwalifikacjach, prawo startu ma maksymalnie czterech skoczków z jednego kraju. Wyjątkiem jest ekipa, która w swoich szeregach posiada obrońcę mistrzowskiego tytułu, gdyż może ona zgłosić do kwalifikacji pięciu reprezentantów.

W kwalifikacjach zostaje wyłonionych 40 skoczków, którzy mają prawo udziału w pierwszej serii konkursowej.

Dzień drugi
Drugiego dnia rozpoczyna się konkurs indywidualny. Składa się z czterech ocenianych serii, a nie jak w przypadku tradycyjnych zawodów, z dwóch. Tego dnia odbywają się dwie pierwsze serie. Do drugiej rundy mogą przystąpić tylko zawodnicy, którzy uplasowali się w czołowej „30”.

Dzień trzeci
Trzeci dzień mistrzostw to kontynuacja konkursu indywidualnego. Prawo stratu w trzeciej i czwartej serii konkursowej, ma tylko 30 skoczków, którzy wywalczyli te miejsca dzień wcześniej. Tym samym, zawodnicy, którzy po pierwszym skoku MŚ byli poza „30” – do końca imprezy nie oddają już indywidualnie ani jednego skoku i ostatecznie zajmują miejsca między 31. a 40. Mistrzem świata zostaje skoczek, który zgromadzi najwyższą notę za cztery konkursowe skoki.

Dzień czwarty
Ostatni dzień mistrzostw jest zarezerwowany na rywalizację drużynową. Konkurs drużynowy rozgrywany jest od 2004 roku. Podczas tych zmagań odbywają się dwie serie, które wyłaniają najlepszą drużynę lotników na mistrzostwach.  Zawody drużynowe, nie różnią się od konkursów rozgrywanych w ramach Pucharu Świata.

Często jednak zdarza się, że ze względu na trudne warunki atmosferyczne nie uda się rozegrać wszystkich konkursowych serii w rywalizacji indywidualnej. W związku z tym istnieje możliwość rozegrania większej ilości serii jednego dnia.

Konkursy mistrzostw świata w lotach nie zaliczają sie klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Zobacz program MŚwL Kulm 2016.


  • Źródła: informacja własna
  • Foto: kulm.virgosystem.cc

O autorze

Justyna Gorzkowska