Aktualności

Poradnik Kibica przed Pucharem Świata w Zakopanem

Puchar Świata 2016 w Zakopanem tuż tuż! Już tylko kilkanaście godzin dzieli nas od największej zimowej imprezy w Polsce. W dniach 22-24 stycznia oczy całego świata skoków narciarskich skupione będą na wydarzeniach rozgrywających się w sercu Podhala. Towarzyszy im co roku niezapomniana atmosfera, którą tworzą niewątpliwie tłumy kibiców zgromadzonych na Wielkiej Krokwi. Nie bez powodu z resztą to właśnie Zakopane jest nazywane „największym zimowym festynem Europy”. Warto jednak znać kilka podstawowych sztuczek, dzięki którym pobyt każdego kibica, zarówno w mieście jak i na skoczni, będzie niezapomnianym przeżyciem.

Program zawodów

Piątek, 22 stycznia 2016

15:30 – otwarcie bram
16:00 – oficjalny trening (2 serie)
18:00 – kwalifikacje

Sobota, 23 stycznia 2016

13:00 – otwarcie bram
14:45 – seria próbna
16:00 – drużynowy konkurs Pucharu Świata

Niedziela, 24 stycznia 2016

13:00 – otwarcie bram
14:30 – seria próbna
16:00 – indywidualny konkurs Pucharu Świata

Gdzie zaparkować przed zawodami?

Wielu kibiców przyjedzie na konkursy samochodami. Warto zaznaczyć tutaj, że ulica Józefa Piłsudskiego, będąca bezpośrednim dojazdem do skoczni, na czas zawodów zostaje wyłączona z ruchu pojazdów, z wyjątkiem tych, którzy dojeżdżają do hoteli znajdujących się najbliżej obiektu. Również inne okoliczne ulice posiadają w tym czasie ograniczenia w ruchu, zatem parkowanie na tych terenach będzie utrudnione. Zaleca się więc parkowanie w specjalnie przygotowanych parkingach na terenie miasta Zakopane. Wykaz parkingów dostępny jest >tutaj<.

Co ze sobą zabrać?

Obowiązkowo bilet! Bez niego nikt nie zostanie wpuszczony na obiekt. W tym roku organizatorzy poszli o krok dalej i za wejściówki służą plastikowa karty, które zastąpiły papierowe bilety; żadna pogoda nie będzie więc już problemem. Ciepła odzież również jest wskazana, bo chodź atmosfera będzie gorąca, zimy wiatr i klimat polskiej zimy raczej nie nastrajają do długiego stania w miejscu w lekkim stroju. Wielowarstwowość sprawdza się zawsze, bez względu na pogodę. To pozwoli każdemu kibicowi na wspaniałe przeżycie zawodów bez zgrzytających zębów i zapchanego nosa następnego dnia.  Nie zapomnijcie również biało-czerwonych barw! Flagi, szaliki, czapki czy inne gadżety to nieodłączne elementy każdego kibica. Dominują one na skoczni, choć spomiędzy nich wystają również kolory innych państw. Tworzy to spójną całość i niezapomnianą krainę czarów! Ważnym elementem jest również trąbka. Hałas kibiców podczas skoków motywuje zawodników, z pewnością jednak jest dla nich niezapomnianym przeżyciem. Nie posiadasz elementów w krajowych barwach? Nic straconego! Pod skocznią znajdziesz wiele straganów, które pękają w szwach od gadżetów.

Czego nie wolno wnosić na skocznię?

 • Materiały wybuchowe
 • Wyroby pirotechniczne (petardy, zimne ognie, race, pochodnie itp.)
 • Materiały pożarowo niebezpieczne
 • Przedmioty mogące zagrozić życiu lub zdrowiu ludzkiemu (kije baseballowe, metalowe rurki, noże itp.
 • Napoje w opakowaniach plastikowych i kartonowych powyżej 0,2l
 • Napoje w puszkach
 • Napoje w opakowaniach szklanych
 • Środki odurzające oraz substancje psychotropowe
 • Napoje alkoholowe
 • Flagi z uchwytami innymi niż plastikowe (drewniane, metalowe)
 • Aparaty fotograficzne z wymienną optyka (np. tzw.”lustrzanki”)

Gdzie można coś zjeść podczas zawodów?

Jak co roku, na terenie skoczni oraz przed nią znajdować się będzie wiele punktów gastronomicznych, które umilą kibicom czas spędzony na Wielkiej Krokwi. W tym roku utworzone zostaną dwie strefy gastronomiczne, zaznaczone na poniższej mapie na szaro.

Kto zadba o rozrywkę?

O utrzymanie wspaniałej atmosfery podczas zawodów zadba niezastąpiona grupa Crowd Supporters. Jest to gwarancja wspaniałej rozrywki, niezapomnianych atrakcji i głośnej muzyki, co niewątpliwie uświetni klimat Pucharu Świata. Więcej o grupie można dowiedzieć się, klikając >tutaj<.

Ciekawe miejsca w Zakopanem

Stolica Podhala samą skocznią oczywiście nie żyje i zapewnia wiele miejsc wartych zobaczenia w przerwach między zawodami. Warto oczywiście spróbować swoich sił w zdobyciu Kasprowego Wierchu, niekoniecznie na własnych nogach. Działająca od 1936 roku kolejka zapewni dotarcie na szczyt w 12 minut (nie licząc oczywiście słynnego czekania w tłumie) i rozkoszowanie się wspaniałymi warunkami. Fani narciarstwa znajdą dla siebie wiele stoków o różnym stopniu trudności, a łyżwiarzy zaprasza lodowisko przy Krupówkach. Ten deptak trzeba odwiedzić, bo bez niego nikt chyba już nie wyobraża sobie wycieczki do Zakopanego. Gubałówka zachęca wszystkich do wjazdu na szczyt i obserwowania, przy dobrej widoczności, nawet Tatr Wysokich. Fani kultury podhalańskiej koniecznie powinni udać się do Muzeum Stylu Zakopiańskiego, działającego w Willi Koliba, która została zbudowana według projektu Stanisława Witkiewicza. To nazwisko niewątpliwie przyciąga też do Teatru Witkacego, gdzie w miejscu dawnych spotkań zakopiańskiej bohemy można rozkoszować się sztuką na najwyższym poziomie. Regionalne bogactwo Podhala można również oglądać w Muzeum Tatrzańskim. Kulturalnych spotkań nie należy jednak ograniczać jedynie do artystycznych elementów. Zakopane zachwyca bowiem wspaniałym jedzeniem w klimatycznych karczmach, które pozwalają na wczucie się w typowo góralską atmosferę. Mistycyzm miasta odczuć można na własnej skórze zwiedzając Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, gdzie niektóre grobowce liczą już sobie ponad 150 lat! Spoczywają tutaj ikony miasta, między innymi wspomniany już Stanisław Witkiewicz, Kornel Makuszyński czy Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Miasto zapewnia więc wiele atrakcji dla każdego, kto czas przed lub po zawodach chce spędzić jak najbardziej aktywnie!

>tutaj< znajduje się regulamin Wielkiej Krokwi

pp


 • Źródła: informacja własna/ worldcup-zakopane.pl
 • Foto:  Marta Tuszyńska

O autorze

Marta Wawrzyniak