Aktualności

Sensacyjny comeback – Nieminen znów będzie skakał

Mistrzostwa-Finlandii

Toni Nieminen to fiński multimedalista w skokach narciarskich. W ostatnim czasie dużo mówiło się o jego chęci aktywnego uczestnictwa w mistrzostwach Finlandii. Teraz już wiadomo, że po 12 latach od zakończenia kariery, dwukrotny złoty medalista olimpijski wróci do skakania.

Niespodziewane fińskie odkrycie

Toni Nieminen w zawodach najwyższej rangi zadebiutował w sezonie 1990/1991. Jednak dopiero w kolejnej edycji PŚ okrzyknięto go fińskim odkryciem w skokach narciarskich. Jego droga do sławy rozpoczęła się od wygranej w Turnieju Czterech Skoczni, po której zdobył dwa złote medale ZIO w Albertville, a zakończyła zdobyciem Kryształowej Kuli za sezon 1991/1992. Tak szybko jak się pojawił, tak szybko również zniknął ze światowej czołówki. Sportową karierę zakończył w 2004 roku.

Niespodziewany comeback

Po 12-letniej przerwie, 41-letni obecnie Toni Nieminen oficjalnie ogłosił, że wraca do czynnego uprawiania skoków narciarskich. Fin sam przyznał, że długo się nawet nad tym nie zastanawiał. „Dwóch przyjaciół pytało mnie, czy nie chciałbym znowu skakać. Ten pomysł siedział mi w głowie od jakiegoś czasu. Zgodziłem się więc i wracam”. Nieminen przyznał również, że miał lekkie obawy przed pierwszymi skokami, ale na szczęście wszystko ukłąda się po jego myśli. „Był oczywiście strach, w końcu nie skakałem od tak dawna. Udało się, zaskakująco dobrze wychodzi mi styl V, tak jak dawniej. W Lahti skaczę już ponad 90 metrów. Najdalszy skok miał 94 metry. Opłaciłem już licencję i jestem zgłoszony do występu w mistrzostwach kraju”.

Najbliższe plany?

Na chwilę obecną Toni Nieminen odbywa treningi na skoczni HS-100 w Lahti. Najbliższy zaplanowany start, to krajowy championat, który ma się odbyć w najbliższą sobotę – 30 stycznia. Kolejnym startem mają być kolejne Mistrzostwa Finlandii, które w kwietniu mają się odbyć na skoczni HS-80 w Taivalkoski. Czy 41-latka zobaczymy jeszcze w jakiś innych zawodach? Czas pokaże…


O autorze

Katarzyna Służewska