PŚ Sapporo: Ósmy triumf Petera Prevca w sezonie

Słoweńcy dominują w Sapporo. Pierwsze japońskie konkursy Pucharu Świata w sezonie 2015/2016 wygrał Peter Prevc, a podium uzupełnili Domen Prevc i Robert Kranjec.

Podium dla Słowenii

Lider Pucharu Świata nie zwalnia tempa. Peter Prevc w sobotę poleciał na 131,5 oraz 136,5 m, co pozwoliło mu ósmy raz w obecnym sezonie stanąć na najwyższym stopniu podium. Trener Słoweńców Goran Janus ma kolejne powody do zadowolenia, bowiem na przysłowiowym pudle stanęło jeszcze dwóch jego podopiecznych. Drugie miejsce wywalczył Domen Prevc (129,5 oraz 134,5 m), a trzecie Robert Kranjec, który dwukrotnie skoczył 131,5 m.

Tuż za czołową trójką znaleźli się Kenneth Gangnes, Noriaki Kasai i Daiki Ito.

Mimo dobrych skoków na odległość 128,5 i 133,5 m dopiero 11. miejsce zajął Severin Freund. Wszystko za sprawą upadku w drugiej rundzie.

Czterech z sześciu

Punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zdobyło w sobotę na Okurayamie 4 reprezentantów Polski. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem po skokach na odległość 122,5 i 125,5 został 14. Maciej Kot. Cztery oczka niżej uplasował się Stefan Hula, który w swoich próbach uzyskał 120 i 123,5 m. Kamil Stoch (121 i 122 m) był 20., a Dawid Kubacki (117,5 i 121,5 m) – 27.

Dyskwalifikacja Murańki

Do finału nie awansował 32. Andrzej Stękała (114 m), a Klemens Murańka został zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon.

Kolejne zawody PŚ w Sapporo odbędą się już w niedzielę o godz. 2:00 czasu polskiego. Transmisja na żywo w Eurosporcie 1.

AKTUALIZACJA:

Niespodziewany obrót sytuacji w japońskim Sapporo. Kilka minut po zawodach dotarły do nas informacje o dyskwalifikacji dwóch czołowych skoczków.

Pierwotnie czwarty Kenneth Gangnes i dziesiąty Richard Freitag spadli na 29. i 30. miejsce. Wszystko za sprawą dyskwalifikacji po drugim konkursowym skoku. Tym samym wszyscy nasi reprezentanci, którzy awansowali do finału, zanotowali wzrost o dwie lokaty do góry. Ostateczne miejsca Polaków: 12. Maciej Kot, 16. Stefan Hula, 18. Kamil Stoch i 25. Dawid Kubacki. Zwycięzcami zawodów pozostają Słoweńcy: Peter Prevc, Domen Prevc i Robert Kranjec.