Aktualności

LOTOS Cup 2016: Zacięta walka o żółte koszulki liderów

Autor Skoki24.pl

6 lutego sukcesem zakończona została trzecia edycja zawodów LOTOS Cup 2016. Na skoczniach w Szczyrku Skalitem w blasku słońca zawodnicy rywalizowali o szósty komplet medali oraz punkty do klasyfikacji generalnej cyklu. Po raz kolejny rywalizację zdominowali zawodnicy wiślańskiego klubu WSS Wisła w Wiśle, którzy triumfowali w czterech z ośmiu kategorii wiekowych.

Bardzo zacięta walkę o zwycięstwo można było podziwiać dzisiaj na skoczni HS-44 w kategorii Junior E. Znów tej zimy najlepszy okazał się Wiktor Szozda, reprezentant klubu WSS Wisła, który minimalnie, bo o 2,3 punktu pokonał Jana Rzadkosza z TS Wisły Zakopane. – Na pewno do samego końca będę walczył o żółtą koszulkę lidera, bo nie chcę jej oddać. W zeszłym roku byłem 22. w klasyfikacji, więc chcę ją zatrzymać jak najdłużej, a najlepiej wygrać całą klasyfikację – opowiada Wiktor Szozda. – Jestem zadowolony z dzisiejszych moich skoków. Ten z pierwszej serii bardzo mi wyszedł, natomiast drugi już trochę sobie odpuściłem, bo nie chciałem się wywrócić, bo widziałem, że daleko lecę – dodaje. Brązowy medal w tej kategorii wywalczył natomiast zwycięzca piątkowego konkursu – Marcin Wróbel z zakopiańskiego AZS-u.

W kategorii Młodziczki tempa nie zwalnia Paulina Cieślar – również zawodniczka wiślańskiego klubu, która po raz piąty stanęła dzisiaj na najwyższym stopniu podium. – Z jednej strony idę jak burza i pewnie wygrywam kolejne konkursy, jednak nie mogę być jeszcze pewna zwycięstwa w klasyfikacji generalnej. Przez cały czas czuję, że na zwycięstwo muszę zasłużyć, a te skoki, które oddaję, nie do końca są takie, jak bym chciała – przyznaje złota medalistka. – W moich skokach brakuje przede wszystkim takiego płynnego odbicia na progu, no i lądowania telemarkiem, bo z tym mam największy problem – opowiada z uśmiechem na twarzy Paulina Cieślar. 14-latka o ponad 25 punktów wyprzedziła zawodniczkę AZS-u Zakopane – Sabinę Król. Natomiast brązowy medal po raz kolejny powędrował w ręce Róży Pawlikowskiej z zakopiańskiego AZS-u.

Konkursy III edycji LOTOS Cup 2016 w kategorii Junior D zdominował Adam Niżnik. Reprezentant TS Wisły Zakopane podczas tego weekend wywalczył dwa złote medale, pokonując w sobotnich zawodach o pięć punktów Jana Habdasa z klubu LKS Klimczok Bystra. Na najniższym stopniu podium ponownie stanął Wiktor Fickowski z klubu SS-R LZS Sokół Szczyrk.

Po raz piąty w tym sezonie zawody LOTOS Cup 2016 w kategorii Junior C wygrał Tomasz Pilch z WSS Wisła w Wiśle. – Pierwszy skok zepsułem trochę dzisiaj, ale ten drugi wyszedł mi już na takim naprawdę dobrym poziomie i jeszcze powietrze pod narty przyszło i myślę, że też dlatego mogłem daleko odlecieć – ocenia 15-latek. – W pierwszym skoku po prostu za mocno do przodu się odbiłem i tak to poleciało – dodaje. – Jeżeli chodzi o warunki, to fajnie się dzisiaj skakało, jednak wiatr trochę kręcił i było miękko na zeskoku – przyznaje Tomasz Pilch. Siostrzeniec Adama Małysza, mając w swoim dorobku 580 punktów, pewnie kroczy po triumf w klasyfikacji generalnej cyklu. Dzisiaj Tomasz Pilch o niespełna pięć punktów okazał się lepszy od Kacpra Stosla z AZS-u Zakopane. Natomiast brąz powędrował w ręce reprezentanta Kadry Juniorów w kombinacji norweskiej – Piotra Kudzi z klubu LKS Klimczok Bystra.

Drugie zwycięstwo pod nieobecność zawodniczek Kadry Kobiet w skokach narciarskich odniosła Anna Twardosz. Reprezentantka klubu PKS Olimpijczyk Gilowice na skoczni HS-77 pewnie pokonała Ukrainkę Khrystynę Droniakową, która do liderki straciła blisko 10 punktów. Brązowy medal wywalczyła natomiast zawodniczka zakopiańskiego AZS-u – Joanna Kil.

W kategorii Junior B najlepszy na skoczni HS-106 okazał się reprezentant Ukrainy Yevgen Marusyak, który o 2,5 punktu wyprzedził zawodnika klubu SS-R Sokół Szczyrk – Dominika Kastelika. Natomiast na najniższym stopniu podium stanął kolejny z Ukraińców Stepan Pasichnyk.

W kategorii Junior A byliśmy świadkami prawdziwej deklasacji rywali przez Łukasza Podżorskiego z klubu WSS Wisła. Reprezentant Kadry Juniorów dwukrotnie dzisiaj lądował za linią setnego metra (100 i 100,5 m), pokonując ostatecznie aż o 35 punktów Czecha Frantiska Holika. Obok nich na podium stanął kolejny z czeskich zawodników – Filip Sakala, syn słynnego skoczka Jaroslava Sakali.

Złoty medal w kategorii Senior zgarnął dzisiaj zawodnik Kadry Juniorów Adam Ruda. – Dzisiaj jestem zadowolony ze skoków i z wyniku, bo wczoraj nie poszło mi tak jak miało pójść. Jednak dzisiaj były już fajne skoki, stabilne, takie jak chciałem i wszystko wyszło dobrze – cieszy się podopieczny Roberta Matei. – Dużo dało mi ostatnie zgrupowanie w Planicy, gdzie udało nam się poprawić kilka błędów i myślę, że będzie coraz lepiej – dodaje. – Cały czas pracowaliśmy nad odbiciem, to mój główny problem – podsumowuje złoty medalista. Reprezentant klubu ZTS Zakucie po skokach na odległość 99,5 oraz 102 metry o 6,5 punktu okazał się lepszy od Andrzeja Zapotocznego z AZS-u Zakopane. Natomiast brązowy medal wywalczył zwycięzca wczorajszego konkursu – Tomasz Byrt z klubu WSS Wisła w Wiśle.

Fotorelacja z zawodów LOTOS Cup (fot. Alicja Kosman / PZN):

[huge_it_gallery id=”120″]

Finałowe zawody XII edycji Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich „Szukamy Następców Mistrza”- LOTOS Cup 2016 w skokach narciarskich i w kombinacji norweskiej rozegrane zostaną już w kolejny weekend, w dniach 12-14 lutego 2016 roku.

• Autor komunikatu: Anna Karczewska / PZN