Aktualności

Milowy krok w modernizacji Wielkiej i Średniej Krokwi!

Ministerstwo Sportu podało dziś na swoim Twitterze informację, iż Centralny Ośrodek Sportu porozumiał się z Tatrzańskim Parkiem Narodowym w sprawie gruntów pod Wielką oraz Średnią Krokiew. Postanowiliśmy dowiedzieć się, co dokładnie kryje za sobą ta informacja oraz czy jesteśmy bliżej rozpoczęcia bardzo potrzebnej modernizacji zakopiańskich skoczni.

Aktywność na Twitterze

W godzinach przedpołudniowych na Twitterze Ministerstwa Sportu pojawił się bardzo interesujący wpis odnoszący się do terenów pod zakopiańskie skocznie.

Próbowaliśmy skontaktować się z Dyrektorem Centralnego Ośrodka Sportu – panem Cezarym Jurkiewiczem, ale niestety w dniu dzisiejszym był on nieuchwytny. Z powodu obchodów stu dni rządu, dyrektor przebywał w Ministerstwie Sportu.

Na Twitterze aktywny był dziś również Minister Sportu. Witold Bańka opublikował informację o decyzji Ministerstwa Środowiska.

Jak udało nam się ustalić, dotychczasowa umowa użyczenia gruntów była zawarta na stosunkowo krótki okres. Teraz tereny pod Wielką oraz Średnią Krokwią będą we władaniu Centralnego Ośrodka Sportu przez najbliższe 20 lat.

Na jakim etapie jest modernizacja Wielkiej Krokwi?

Obecnie Centralny Ośrodek Sportu rozstrzyga przetarg na dokumentację projektową modernizacji Wielkiej Krokwi.

„Terminy bardzo nas gonią, na październik powinno być to wykonane. (…) Wielka Krokiew to temat pilny, staramy się tutaj wszystko zrobić jak najszybciej” – mówi Wawrzyniec Pawski (dział inwestycji i zamówień publicznych COS).

We wstępnych rozmowach Centralnego Ośrodka Sportu z dyrektorem Pucharu Świata – Walterem Hoferem, październik to miesiąc, w którym powinna odbyć się wizyta delegata Międzynarodowej Federacji Narciarskiej w celu przyznania Wielkiej Krokwi homologacji, niezbędnej do przeprowadzenia styczniowych zawodów PŚ w Zakopanem. Jeszcze nie wiadomo, czy będzie to Josef Slavik, który już wizytował zakopiański obiekt w zeszłym roku przed Letnią Grand Prix.

Co pomogło Średniej Krokwi?

Jak już wielokrotnie informowaliśmy, największym problemem przy remoncie, a w zasadzie budowie kompleksu Średniej Krokwi są problemy administracyjne związane z terenem, na którym znajdują się skocznie (obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz programu Natura 2000). Można uznać, że problem udało się aktualnie rozwiązać, a przyczynił się do tego także halny wiatr! Więcej informacji na temat przejęcia gruntów oraz budowy Średniej Krokwi znajdziecie już jutro na skoki24.pl.


  • Źródło: informacja własna
  • Foto: Przemysław Krawiec

O autorze

Kacper Kolenda