Aktualności

Historia walki Klemensa Murańki z wadą wzroku

Klemens Murańka w wieku 10 lat na Wielkiej Krokwi skoczył 135 metrów, czym wzbudził spore zainteresowanie mediów i kibiców. Głośno było o nim także 4 lata później, kiedy to został najmłodszym debiutantem w historii Pucharu Świata. Spore zamieszanie wywołała także informacja o tym, że przez jakiś czas „Klimek” skakał z poważną wadą wzroku. Na szczęście zawodnik już ją pokonał i niedawno przedstawił jak cała sytuacja wyglądała z jego perspektywy.

Początki i ujawnienie choroby

Klemens Murańka do słabej jakości wzroku przyznał się po raz pierwszy w lipcu 2012 roku, kiedy to po upadku na zgrupowaniu w austriackim Stams, oznajmił ojcu, iż coraz gorzej widzi. Choroba zaczęła postępować jednak dużo wcześniej, gdyż w 2011 roku na Zimowym Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy jego ostrość wzroku wynosiła zaledwie 20 %. Wcześniej nikt o tym nie wiedział, mimo tego, że skoczkowie co roku przechodzą badania.

Problemy w treningach

Wada wzroku w sporcie, a szczególnie w skokach narciarskich, jest niezwykłym utrudnieniem. Murańka, jak sam przyznaje, siadając na belkę widział wszystko rozmazane, a gdyby nie wiedział, iż skacze na igielicie, myślałby, że to wielki, zielony materac. Kolejnym uniedogodnieniem dla Zakopiańczyka było niedostrzeganie trenera dającego znak do startu. Na jednym z treningów Klemens zbyt długo siedział na belce i koledzy zaczęli go pytać czemu nie zaczyna skoku. Po tych słowach puścił się z belki, choć jak sam przyznaje, nie wiedział czy na pewno może już oddać skok. Jeden z incydentów poza skocznią to strącenie słupka drogowego, który tarasował część świeżo pomalowanej drogi. Mimo że był on widoczny,  „Klimek” zawadził go autem i ciągnął przez całe Zakopane.

Leczenie

Klemens Murańka zmagał się ze stożkiem rogówki, który prowadzi do uwypuklenia oczu. Schorzenie to pojawia się najpierw na tylnej części rogówki i w żaden sposób nie jest do wykrycia. Gdy zdiagnozowano problem u polskiego skoczka, postanowiono wykonać zabieg wyrównujący wybrzuszenia, a później utrwalono rogówkę w jej nowej formie. Klemens musiał nosić specjalistyczne soczewki, a jego ostrość wzroku znacząco się poprawiła.

Zobaczcie wideo:


  • Źródło: Facebook – Eve-nement Team
  • Foto: Kadr z filmu Eve-nement Team

O autorze

Michał Kardynał