Aktualności

Pogoda kontra Mistrzostwa Polski Seniorów

Koniec sezonu zbliża się wielkimi krokami. Jeszcze pięć konkursów Pucharu Świata, Mistrzostwa Polski i skoczkowie będą mogli odetchnąć od trudów ciągłych podróży. Jednak, czy i w tym roku zimę zwieńczą krajowe zawody o mistrzowski tytuł? Wygląda na to, że wszystko w rękach pogody.

Szczyrk i Wisła

Według planów, tegoroczne Mistrzostwa Polski mają odbyć się na dwóch skoczniach – w Wiśle i w Szczyrku. Na 22 marca (wtorek) organizatory przewidzieli rozegranie konkursu indywidualnego i drużynowego w Szczyrku, natomiast dzień później rywalizacja ma przenieść się na wiślański obiekt. Tam skoczkowie powalczą w konkursie indywidualnym.

Nie ma skoków bez śniegu?

Pomimo ciągłej nadziei na to, że zawody uda się przeprowadzić, niesprzyjająca pogoda rodzi coraz więcej obaw. Za oknem dominują dodatnie temperatury, a co za tym idzie pojawia się problem związany z brakiem śniegu.

„Trudno w tej chwili o optymizm, ale wciąż mamy nadzieję, że warunki umożliwią nam przeprowadzenie mistrzostw Polski w skokach narciarskich” – mówi Andrzej Wąsowicz.

„Mistrzostwa odbędą się pod warunkiem, że dopisze pogoda, a z prognozami jest różnie” – dodaje wiceprezes PZN.

Pozostaje mieć jeszcze nadzieję na opady śniegu i pomyślne przeprowadzenie zawodów na śląskich skoczniach. Według długoterminowych prognoz,  opady śniegu mogą wystąpić po 15 marca. Co prawda w ciągu dnia na termometrze zobaczymy raczej temperatury powyżej zera, ale marcowe noce mają być już zimniejsze.

Przegrany grudzień

Coraz częściej organizatorzy narciarskich rywalizacji borykają się z problemami związanymi z pogodą. Występują one w szczycie sezonu, więc nic dziwnego, że u nas ten problem pojawia się w drugiej połowie marca.

Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia w grudniu 2015 roku. Wówczas ze względu na brak śniegu i wysokie temperatury, odwołano Mistrzostwa Polski w Wiśle, czyli tak zwany Konkurs Świąteczny.

Czy sytuacja znów się powtórzy? Miejmy nadzieję na zmianę aury na zimową.


  • Foto: Aleksandra Bazułka
  • Źródło: Onet.pl, Accuweather.pl

O autorze

Aleksandra Bazułka