Podsumowanie sezonu 2015/16 w wykonaniu polskich skoczkiń

W miniony weekend odbyły się ostatnie zawody kobiet w tym sezonie. Zabieramy Was w podróż po ostatnich zimowych miesiącach, aby podsumować poczynania naszych skoczkiń.

Punkt w Pucharze Świata

Niewątpliwie najlepszą zawodniczką była Kinga Rajda. To właśnie 15-latka jako jedyna Polka zdobyła punkt w tym sezonie Pucharu Świata. Pozostałe starty już nie były tak udane, lecz trzeba zauważyć, że tylko dwie jej rówieśniczki (Lara Malsiner i Nika Kriznar) punktowały w PŚ. Swoich sił na najwyższym poziomie próbowała także Magdalena Pałasz i Joanna Szwab, ale obie kończyły rywalizację na kwalifikacjach.

Triumf i dobre lokaty w FIS Cup

Wcześniej wspomniana Kinga Rajda bardzo dobrze prezentowała się podczas zawodów FIS Cup. Czterokrotnie udało jej się znaleźć na podium, w tym raz na najwyższym jego stopniu. Oprócz tego była dwukrotnie siódma i raz jedenasta, co w ostatecznym rozrachunku dało jej triumf w całym cyklu. O trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej do ostatniego konkursu walczyła Magdalena Pałasz, lecz przegrała rywalizację z Ursą Bogataj i musi zadowolić się czwartą lokatą. W czołowej dziesiątce znalazła się jeszcze Joanna Szwab, która uplasowała się na 9. pozycji. Prócz trzech wymienionych kadrowiczek, punkty zdobyła jeszcze: Paulina Cieślar, Kamila Karpiel, Anna Twardosz, Joanna Kil i Katarzyna Pałasz.

MZIO i MŚJ

Młodzieżowe Zimowe Igrzyska Olimpijskie i Mistrzostwa Świata Juniorów to także imprezy, na których pokazały się polskie zawodniczki. Na MZIO w Lillehammer Kinga Rajda zajęła indywidualnie 7. miejsce, zaś drużynowo 9. Przy dużo większej liczbie rywalek podczas MŚJ udało jej się wywalczyć 12. lokatę. W Rasnovie mogliśmy też oglądać Joannę Swab, która zakończyła zmagania na pierwszej serii. Dziewczyny wraz z Łukaszem Podżorskim i Przemysławem Kantyką znalazły się na przedostatnim, czyli 11. miejscu w konkursie drużyn mieszanych.

Lotos Cup

W klasyfikacji generalnej Lotos Cup w kategorii juniorek najlepsza okazała się Magdalena Pałasz, która uzyskała tyle samo punktów co Anna Twardosz (520 pkt), lecz nie wystąpiła we wszystkich konkursach w przeciwieństwie do swojej młodszej koleżanki. Na trzecim miejscu znalazła się Joanna Kil z dorobkiem 435 pkt. Wynik Kingi Rajdy i Joanny Szwab to równe 400 pkt, z tym, że Kinga startowała w 50 % tegorocznej edycji, a gdy już to robiła – zawsze zwyciężała.

Triumf w „młodziczkach” odniosła Paulina Cieślar, zdobywając łącznie 780 pkt. W 7 z 8 konkursów znajdowała się za nią Sabina Król, która zgromadziła 660 pkt i wyprzedziła Różę Pawlikowską o 180 pkt.

Mistrzostwa Polski

Rozegrane 13 marca Mistrzostwa Polski Pań to istna dominacja Kingi Rajdy. Triumfatorka FIS Cup, skacząc 74,5 i 75,5 m, o 33.7 pkt wyprzedziła „srebrną” Magdalenę Pałasz (65 m, 66,5 m). Brązowy medal zdobyła Joanna Szwab (67 m, 66 m) z przewagą 8.7 pkt nad czwartą Anną Twardosz.

• Źródło: informacja własna