Aktualności

Trwa plebiscyt FIS – nadal możesz oddać swój głos

Co prawda Puchar Świata 2015/2016 zakończył się półtora tygodnia temu, ale nadal odczuwalne są jego echa. Jednym z takich przykładów jest coroczny internetowy plebiscyt Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, w którym głosowanie odbywa się w trzech kategoriach „Zawodnik roku”, „Odkrycie roku” oraz „Trener roku”. Swoje głosy można oddawać do najbliższej niedzieli.

„Zawodnik roku”

Wśród czwórki zawodników nominowanych w kategorii „Zawodnik roku” znaleźli się: Peter Prevc, Severin Freund, Kenneth Gangnes oraz Noriaki Kasai. Wydawać się może, że największe szanse na wygraną ma Słoweniec, który minionej zimy zdobył wszystko co było możliwe: Złotego Orła za TCS, złoty medal MŚwL, Kryształową Kulę za PŚ oraz Małą Kryształową Kulę za PŚwL. Ponadto pobił kilka rekordów, w tym liczbę pucharowych zwycięstw w jednym sezonie. Nie umniejszajmy jednak osiągnięć pozostałej trójki. Co prawda byli w cieniu Prevca, ale każdy z nich osiągnął swój mały sukces.

„Odkrycie roku”

W kategorii „Odkrycie roku” nominowani zostali Kenneth Gangnes, Johann Andre Forfang, Daniel-Andre Tande oraz Domen Prevc. Każdy z tych zawodników w przeciągu całego sezonu miał swoje 5 minut, więc wytypowanie lidera nie jest takie łatwe. Analizując jednak wszystkie występy, to lekko na prowadzeniu plasuje się Gangnes.

„Trener roku”

W tej kategorii mamy trzech kandydatów do nagrody: Gorana Janusa prowadzącego Słoweńców, Alexandra Stoeckla – szkoleniowca Norwegów, a także Wernera Schustera – trenera Niemców. Mogłoby się wydawać, że wybór jest prosty, bo to Norwegowie wygrali w Pucharze Narodów dzięki najrówniej skaczącym zawodnikom, a do tego zdobyli drużynowe złoto MŚwL. Duże szanse na wygraną ma również Słoweniec, ale sukces jego drużyny stanowią sukcesy głównie jednego zawodnika – czy to zatem wystarczy do triumfu w tej kategorii?

Głosowanie odbywa się TUTAJ.


  • Źródło: FIS
  • Foto: Maja Gara

O autorze

Katarzyna Służewska