Aktualności

8 miejsc w kadrze A? Czekamy na Wasze typy

Jak będzie wyglądał skład kadry A na sezon 2016/2017 po objęciu stanowiska trenera przez Stefana Horngachera? Takie pytanie zadaje sobie każdy kibic skoków narciarskich.

„Nowe składy zawodnicze grup szkoleniowych PZN oraz sztabów szkoleniowych PZN zostaną powołane przez Zarząd PZN oraz zatwierdzone do dnia 28 kwietnia 2016 r. i będą obowiązywać od dnia 1 maja 2016 r.” – czytamy na stronie Polskiego Związku Narciarskiego. Kadra A może od nadchodzącego lata zostać zwiększona do ośmiu skoczków. Takie zdanie wyrażał ostatnio prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner.

Na pewno ustalanie grupy skoczków trzeba zacząć od naszego mistrza olimpijskiego Kamila Stocha. Pomimo gorszej dyspozycji w minionym sezonie, nie stracił miana lidera w naszym zespole. Nowy trener zapowiada, że będzie pracował nad powrotem Kamila do jego szczytowej formy sprzed dwóch lat.

Drugim najsilniejszym ogniwem polskiej reprezentacji po tym sezonie jest Stefan Hula, który prezentował stabilną i najrówniejszą formę ze wszystkich naszych skoczków.

Pewniakami wydają się również kolejni podopieczni Macieja Maciusiaka z minionego sezonu: Dawid Kubacki, Andrzej Stękała oraz Maciej Kot. Swoją postawą zasłużyli by znaleźć się w kadrze A na nadchodzący sezon.

Kolejnymi członkami kadry mogą zostać Piotr Żyła oraz Klemens Murańka. O ósme miejsce w kadrze A zapewne powalczą Jan Ziobro, Jakub Wolny oraz Bartłomiej Kłusek. Spośród tych trzech skoczków ciężko jest wskazać faworyta.

W poprzednim sezonie z tej trójki w Pucharze Świata najlepiej zaprezentował się Jakub Wolny, który wywalczył 5 pkt. Natomiast w Pucharze Kontynentalnym najwięcej razy do finałowej trzydziestki wskakiwał Bartłomiej Kłusek, zdobywając tym samym 518 pkt. Możliwe, że Stefan Horngacher da szansę któremuś z nich, gdyż ma duże doświadczenie w pracy z juniorami oraz jest znany z tego, że potrafi z nich wyciągnąć jak najwięcej. Pomimo ostatniego słabego sezonu, wydaje się, że najbliżej kadry jest Jan Ziobro. A to ze względu na zebrane już doświadczenie oraz dobre występy w poprzednich sezonach. W tym sezonie przy nowym trenerze powinien dostać szansę, by wrócić do optymalnej formy, którą prezentował w sezonie olimpijskim.

Kamil Stoch, Stefan Hula, Maciej Kot, Andrzej Stękała, Dawid Kubacki, Klemens Murańka, Piotr Żyła, Jan Ziobro – naszym zdaniem to według tych skoczków skupiać się będzie kadra A. Macie swoje typy? Podzielcie się w komentarzach.


  • Źródło: informacja własna
  • Foto: Maja Gara

O autorze

Bartłomiej Marczak