Aktualności

„TermiNasz”, czyli konkursy skoków narciarskich w Polsce na sezon 2016/2017

Choć od zakończenia sezonu minęło kilka tygodni, Komisja Kalendarzowa Międzynarodowej Federacji Narciarskiej opublikowała już kolejne wersje kalendarzy na sezon letni 2016 i zimowy 2016/2017. W planach znajdują się m.in. zawody Letniej Grand Prix, Letniego i Zimowego Pucharu Kontynentalnego i aż 4 polskie konkursy Pucharu Świata! 

Pomimo przerwy między sezonami Międzynarodowa Federacja Narciarska nie próżnuje. W dniach 8 – 9 kwietnia w Zurychu odbyło się posiedzenie FIS-u, na którym zaprezentowano grafik międzynarodowych zawodów. Oczywiście wszystkie decyzje Komisji Kalendarzowej zostaną zatwierdzone podczas kolejnego spotkania FIS w meksykańskiej miejscowości Cancun.

LGP i dwa weekendy Pucharu Świata

Według aktualnych planów Letnie Grand Prix rozpocznie się 16 lipca w Courchevel, by w następnym tygodniu zagościć w Wiśle (22 – 23 lipca). Pierwszego dnia rywalizacji najlepsi skoczkowie powalczą w drużynówce, zaś następnego zawodnicy będą bić się o czołowe lokaty w konkursie indywidualnym.

W tym roku tylko skocznia Adama Małysza będzie gospodarzem konkursów najwyższej rangi letniego cyklu. Przypomnijmy, iż w ubiegłym roku miało odbyć się również LGP w Zakopanem, jednak zawody nie doszły do skutku z powodu złego stanu technicznego skoczni.

Jeszcze ciekawiej zapowiada się zimowa rywalizacja, a to dlatego, że czekają nas dwa weekendy Pucharu Świata w Polsce. Zimowy sezon zainaugurujemy 3 grudnia w Klingenthal. Po kilku miesiącach 14 – 15 stycznia 2017 karuzela Pucharu Świata zawita na skocznię HS-134 w Wiśle. Następnym przystankiem jest obiekt imienia Stanisława Marusarza w Zakopanem, tam zawodnicy w dniach 21- 22 stycznia 2017 roku najpierw powalczą o punkty w konkursie drużynowym, a następnie oddadzą się indywidualnym zmaganiom. Jednak by te zawody doszły do skutku Wielka Krokiew musi przejść gruntowną modernizację i dostać homologację FIS.

Letni i Zimowy Puchar Kontynentalny

Jesienią 24 i 25 września będziemy świadkami rywalizacji w Letnim Pucharze Kontynentalnym na wiślańskiej skoczni im. Adama Małysza. Kolejne okazja do dopingowania skoczków w zawodach tej rangi odbędzie się od 11 do 12 marca 2017 w Zakopanem, gdzie ma się odbyć Puchar Kontynentalny.

FIS Carpath Cup i FIS Cup

Na posiedzeniu FIS ustalono również , że cykl FIS Carpath zawita do Szczyrku 7 i 8 lipca 2016. W rywalizacji wezmą udział chłopcy jak i dziewczyny. W kolejnych dniach, a zatem 9 i 10 lipca 2016 w tej samej miejscowości odbędzie się FIS Cup, również z udziałem kobiet i mężczyzn. Kilka miesięcy później, 14 i 15 stycznia 2017 rozgrywki FIS Cupu przeniosą się pod Tatry na Wielką Krokiew.

Oprócz zawodów międzynarodowych rozgrywanych pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, nie zabraknie na pewno krajowych konkursów. W ubiegłym sezonie oprócz Mistrzostw Polski udało się rozegrać m.in. Puchar Prezesa PZN, Memoriał Olimpijczyków czy inne lokalne zawody w Goleszowie, Gilowicach czy Bystrej. Kalendarz Polskiego Związku Narciarskiego na nadchodzące lato poznamy w ciągu najbliższych kilku tygodni.


  • Źródło fis-ski.com / informacja własna
  • Foto: Kacper Kolenda

O autorze

Natalia Kicka