Aktualności

Zielone światło dla Turnieju Norweskiego

Propozycja zorganizowania norweskiego odpowiednika Turnieju Czterech Skoczni została wstępnie zaakceptowana przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS). Można przypuszczać, że nowy w kalendarzu Turniej Norweski zostanie rozegrany już w nadchodzącym sezonie 2016/2017. Ostateczne ustalenia zapadną jednak dopiero na czerwcowym kongresie FIS w Meksyku.

Założenia

Podczas kwietniowego spotkania FIS w Zurychu zaprezentowano wstępne plany, co do organizacji Turnieju w Norwegii. Według nich składałby się on z sześciu konkursów (1 drużynowy, 5 indywidualnych). Miałby się on toczyć przez dziewięć dni na obiektach w Oslo, Lillehammer, Trondheim i Vikersund.

Rozpoczęcie jego pierwszej edycji planowane jest na skoczni w Oslo w drugi weekend marca 2017 roku. Rozegrane zostaną tam zarówno zawody drużynowe, jak i indywidualne. Następnie odbędą się konkursy w Lillehammer (14 marca 2017) i Trondheim (16 marca 2017). Zakończenie tego cyklu ma mieć miejsce na mamuciej skoczni Vikerdsundbakken, na której rozegrane zostaną dwa indywidualne konkursy (18-19 marca 2017). Konkursy tego cyklu będą również wliczane do zawodów Pucharu Świata.

Efekty

Spotkanie w Zurychu skomentował na antenie telewizji NRK kierownik reprezentacji Norwegii Clas Brede Brathen. „Ten projekt spotkał się z tak ogromnym zainteresowaniem i poparciem, że od razu zaakceptowano nasze daty w kalendarzu na przyszły sezon. Chociaż ostateczna decyzja zapadnie podczas kongresu FIS w Meksyku w czerwcu, to myślę, że można śmiało powiedzieć, że będziemy mieli w Norwegii wielki turniej”.

Działacz dodał również, że to spora szansa dla popularyzacji skoków narciarskich w Norwegii. „Rozmawiałem z Walterem Hoferem i wyraził naprawdę pozytywną opinię. To będzie wielka sprawa dla norweskich skoków narciarskich, gdyż wcześniej nie mieliśmy takiej możliwości” – przyznał Clas Brede Brathen.

Turniej ten może być ciekawym akcentem na zakończenie sezonu oraz początkiem nowej tradycji.


O autorze

Monika Baran